TOPlist

Recenze Microsoft Lumia 640 XL: Okna dokořán

Microsoft Lumia 640 XL je mobilní telefon nižší třídy, přesto se tváří, že má na víc. Obří displej, příjemný vzhled či kvalitní fotoaparát jej staví do role favorita své cenové kategorie. Má na to?

Pohádku o tom, jak Nokia přišla o svoji pozici mobilní jedničky, zná asi každý, kdo se jenom trošku zajímá o mobilní technologie. Sázka na platformu s operačním systémem Windows přišla pozdě, konkurence byla jednoduše dál. Ani ne tak po stránce hardwaru, kde byla Nokia schopná nabídnout řešení na svou dobu neobvyklá, jako spíš po stránce softwarové.

Většina z vás zná také konec tohoto příběhu. Mobilní divize Nokie byla odkoupena Microsoftem, který se rozhodl pokračovat v zavedené značce Lumia. Přece jenom byly Lumie od Nokie vždy hlavní baštou operačního systému od Microsoftu a své fanoušky si najít uměly, krok Microsoftu zachovat jméno Lumia byl tedy logický. A Microsoft Lumia 640 XL je jeden z prvních přístrojů, které jdou pod staronovým označením na trh.


Lumia 640 XL

Na našem trhu seženete jak klasickou verzi s jedním slotem na SIM kartu a podporou LTE, tak i dual SIM variantu, kde se však budete muset spokojit jen s 3G. Cenově oba modely vycházejí velmi podobně, v oficiální distribuci se aktuálně prodávají lehce nad hranicí šesti tisíc Kč. I když na první pohled vypadá jako klasická Nokia Lumia, na telefonu už se skví nápis Microsoft. Jak se tedy podařilo převzít Microsoftu hardwarovou část výroby?

Klady (+)

  • nápaditý design
  • velmi dobrá výdrž na jedno nabití (běžně 2 dny)
  • IPS displej
  • kvalitní fotoaparát
  • Glance Screen

Zápory (-)

  • chudé prodejní balení
  • pomalé nabíjení (750 mA nabíječka) 
  • hrubší rastr displeje
  • špatně koncipované doručenky SMS zpráv

Obsah balení

Krabička, ve které je Nokia Lumia 640 XL zabalená, je složená ze dvou částí, kdy tu jednu z druhé jednoduše vytáhnete. Nízký profil dává tušit méně obsahu, což se mi po vytažení vnitřní části krabičky potvrdilo. Uvnitř nalezneme v jedné části papírových prolisů samotný mobilní telefon, včetně krytu a baterie, v další části je umístěná slabá 750 mA nabíječka.

 

Ta nemá odpojitelný microUSB kabel, což by ani tolik nevadilo, ale uživatel bohužel nedostane ani krátký microUSB kabel pro propojení mobilu s počítačem.Toto je už možná šetření za hranou dobrého vychování. Obsah balení zakončuje krátký návod, nic jiného tu nenaleznete.

Konstrukce a vzhled: Pevné i nepevné

Konstrukce přístroje vypadá na první pohled dobře. I když Lumia 640 XL neaspiruje na titul nejhezčího mobilu současnosti, ostudu si s ní rozhodně neuděláte – kombinace bílých zad s černou přední částí vypadá jednoduše dobře, a telefonu to sluší i v dalších barevných variantách, které jsou na našem trhu dostupné. Microsoft se nesnažil v konstrukci hledat nová a neotřelá řešení, a tak ani zde nečekejte žádná překvapení.

Levý bok přístroje je po vzoru ostatních Lumií zcela prázdný, pravá hrana naopak nese klávesu na probuzení mobilu a kolébku hlasitosti. Obě tyto klávesy jsou umístěné skvěle, nemusíte složitě přehmatávat, jsou jednoduše dosažitelné. Spodní hrana hostí microUSB konektor a na horní naleznete zdířku pro připojení sluchátek.

  

Na zadní straně je kromě čočky fotoaparátu ještě přisvětlovací LED dioda a výdech hlasitého reproduktoru. U optiky nalezneme také malý nápis Zeiss, který nás upozorňuje, že optiku vyrobil značkový výrobce. Všechny tyto tři prvky jsou okolo čočky rovnoměrně rozmístěné a musím říct, že to vypadá velmi dobře. Uprostřed zad najdete už pouze nápis Microsoft a logo Windows.

  

Přední straně samozřejmě dominuje displej. Nad ním je výdech reproduktoru a čidlo okolního osvětlení s přední kamerkou. Notifikační diodu zde nehledejte, není tu. Pod displejem není umístěné nic, veškeré ovládací prvky se přestěhovaly na samotný displej.

 

Na první pohled a při běžném používání působí Lumia 640 XL pevným a robustním dojmem. Bohužel zdání klame – mobil stačí trochu stisknout, a hned se ozývají nepříjemné zvuky. Pokus o zakroucení ještě více přitlačí na pilu a Lumia už sténá dost znatelně.

 

Přitom kryt na mobilu drží velmi pevně a je celkem problém jej sundat. Pokud se vám to povede, naleznete pod ním sloty na dvě microSIM karty a jednu microSD kartu o maximální kapacitě 128 GB. Samozřejmostí v této cenové kategorii je výměnný akumulátor. 

Hardwarová výbava a zvuk

Microsoft Lumia 640 XL je vybavená stejným hardwarem jako její menší sestřička. Uvnitř mobilu tedy najdeme čtyřjádrový procesor Snapdragon 400 taktovaný na 1,2 GHz, který doplňuje grafické jádro Adreno 305. Operační paměť je 1 GB RAM a vnitřní úložiště má kapacitu 8 GB. Uživatel má k dispozici pouze necelé 4 GB, lze to ale napravit pomocí paměťové karty.

Daný hardware je zcela dostačující na plynulý běh celého systému, i když bych si dovolil tuto plynulost spíše přetavit v plynulý chod animací; čekání na spuštění některých aplikací je neúměrně dlouhé. Nejsem standardní uživatel Windows Phone systému, ale dlouhé spuštění se za animace odlétávajících oken a posouvajících se teček jednoduše schovat nedá. Kromě této výtky je ale procházení systémem příjemné a zcela bezproblémové.

Herní výkon je daný především použitou platformou. Bez větších problémů si tedy zahrajete například GT Racing 2, který běží zcela plynule, ale Asphalt 8 má již nepříjemně malou snímkovou frekvenci.

Co se mi příliš nelíbilo, byla volná kapacita úložiště pro uživatele. Papírových 8 GB samozřejmě nečekejte, připravte se na zhruba 3,8 GB volného místa. Instalace jedné či dvou her vás tedy donutí koupit paměťovou kartu.

Po zvukové stránce nemám Lumii 640 XL co vytknout. S kvalitními sluchátky je zvuk plný, dostatečně hlasitý a nemá tendence vadnout na basech při vyšších hlasitostech. 

Displej: Důvod ke koupi

Jedním z důvodů, proč by měl někdo uvažovat nad Lumií 640 XL, je právě její displej. Ve své cenové kategorii patří mezi největší. Má úhlopříčku 5,7″ a HD rozlišení 720 × 1280 pixelů. Počet pixelů je tedy zcela stejný jako u modelu Lumia 640, kvůli větší zobrazovací ploše je ale u 640 XL nižší hustota jednotlivých pixelů, 259 ppi. Operační systém Windows Phone ve velké míře používá vodorovné a svislé čáry, hrubost displeje tedy poměrně dobře maskuje už samotný vzhled systému. Pozorovací úhly jsou velmi dobré, stejně jako čitelnost na přímém slunečním světle. I přes nízké rozlišení patří displej u dnes recenzovaného modelu k hlavním lákadlům.

Mobil také dokáže na displeji zobrazovat notifikace při vypnuté obrazovce. Tato funkce se jmenuje Glance Screen a de facto nahrazuje notifikační diodu. Kromě času můžete na displeji neustále vidět aktuální režim zvuku či zmeškané události a jejich počet. Oproti blikající diodě je toto řešení lepší díky zobrazení konkrétních ikon zmeškaných událostí, včetně jejich počtu,a to přímo na jinak temném displeji. Na druhou stranu, notifikační dioda by byla vidět z větší vzdálenosti.

Baterie a výdrž: Dva dny v běžném provozu

I když je displej velmi dobrý a může spoustu zájemců nalákat, tahák číslo jedna bude u modelu Lumia 640 XL pro většinu zájemců výdrž baterie. Ta je totiž jedním slovem fantastická. Vlastním mobilní telefon Sony Xperia Z3 Compact (recenze), který má obecně výbornou výdrž, ale to, co mi předvedla Lumia 640 XL, na to jsem jednoduše nebyl připravený. Mobil mi vydržel reálně nabitý více než 2 dny. Dva dny provozu, volání, psaní SMS, surfování po internetu, poslechu hudby, používání Google+ (mobilní verze), Facebooku a podobně. Více než dva dny, kdy jsem se s mobilem nijak neomezoval.

 

Je pravda, že jsem nijak nehrál hry, ani mobil nepoužíval jako navigaci, neboť se mi Lumia nevešla do mého univerzálního držáku, přesto baterie o kapacitě 3 000 mAh překvapila. Pokud jsem přestal používat sociální sítě a mobil používal na volání, textovou komunikaci a poslech hudby, tři dny na jedno nabití nebyly žádný problém.

Jediné, co bych modelu Lumia 640 XL vytknul z pohledu baterie, je zdlouhavé nabíjení. To totiž trvá téměř 4 hodiny – konkrétně 3 hodiny a 45 minut.

Operační systém a uživatelské prostředí: Jednoduše Windows 

Operační systém zastupuje Windows Phone 8.1 Update 2. Verze Update 2 se příliš neliší od Update 1 – největší změna, kterou uživatel uvidí, je nové menu nastavení. Když jsem měl v ruce Windows Phone přístroj naposledy, přišlo mi, že chaotičtěji to vývojáři udělat nemohli. Nyní je opak pravdou. Jednotlivé položky jsou řazeny do logických celků, které navíc můžete tapnutím na jejich název všechny sbalit, a tím pádem získat perfektní přehled nad nastavením systému. V nastavení lze také vyhledávat, což je velmi příjemné. V budoucnu se tento model dočká také aktualizace na systém Windows 10 (Mobile).

 

Popisovat vzhled Windows Phone systému je pro čtenáře nošením dříví do lesa. Dlaždice prorostlé napříč systémem jsou praktické a velmi dobře čitelné, vzhledově to ale pro každého nebude to pravé. Pokud toužíte v první řadě po informacích, jsou dlaždice se svojí schopností zobrazovat aktivně různé notifikace velmi zajímavou a praktickou volbou.

 

Od verze systému 8.1 se dají dlaždice seskupovat do adresářů, což může velmi pomoci s organizací těch aplikací, u kterých nevyžadujete jejich aktivní notifikace v samostatné dlaždici a ke kterým nepřistupujete příliš často. Navíc se objevila možnost použít vlastní tapetu na pozadí pod dlaždicemi. Bohužel se ne všechny dlaždice v takovém případě zprůhlední, včetně těch systémových od výrobce. Tapeta je tedy špatně viditelná, a pokud nebudete mít na ploše průhledné všechny dlaždice, nevypadá toto nastavení ani příliš hezky.

 

Oproti starším verzím systému máte také možnost stáhnout notifikační lištu, neboli Centrum akcí, pokud použiji oficiální název Microsoftu. Lišta je kopií té z Androidu, na horní straně tedy obsahuje rychlé přepínače. Ty ale můžete mít na liště bohužel pouze čtyři, vybírat lze z dvanácti možností. Lišta s přepínači nejde nijak posouvat, výrobce zde doslova plýtvá potenciálem i místem.

Co mě překvapilo, a to poměrně negativně, je skutečnost, že Centrum akcí pracuje s notifikacemi dost prapodivně. Jako příklad uvedu seznam pěti e-mailů. Pokud vlezu do aplikace a jeden z těchto e-mailů si přečtu, ostatní z Centra akcí zmizí také, aniž bych je ale četl. Naproti tomu chat Facebooku zobrazuje notifikace z Messengeru i poté, co si dané konverzace přečtu. Chování je tedy přesně obrácené u dvou poměrně často používaných aplikací. Možná se jedná o chybu mého kusu, z tohoto pohledu je ale Centrum notifikací špatně použitelné. K tomu přispívá i fakt, že se notifikace nijak nesdružují.

 

Při upozornění na chat z Facebooku tedy musím rolovat dlouhým seznamem jednotlivých vět od jednoho uživatele. Pak od dalšího a dalšího. Přitom je to zcela nelogické a stačilo by jednotlivé konverzace v Centru akcí zobrazit jako jedno hromadné upozornění od jednotlivých uživatelů, tak jako to umí jak Android, tak iOS – ne vypisovat větu po větě do notifikační lišty. Naštěstí lze veškeré notifikace smazat jedním stisknutím ikony hromadného mazání.

 

Seznam aplikací je k dispozici po odsunutí dlaždic na hlavní obrazovce doleva. Lze v něm vertikálně listovat, případně aplikace dohledat pomocí psaní jejich názvu. Bohužel další možnosti zde nehledejte. 

Bonusové aplikace

Různé aplikace usnadňující denní používání nesmí chybět ani ve Windows Phone. Naleznete zde například aplikaci Cestování, která ale bohužel pouze odkazuje na anglické MSN Travel na webu. Zde poté můžete vyhledávat letecké spoje či hledat hotely. Aplikace FitBit slouží k měření denní aktivity, pro přesné měření je ale potřeba vlastnit chytré hodinky FitBit Surge či chytrý náramek FitBit Flex.

 

V podobě, v jaké Microsoft aplikaci do mobilu předinstaloval, slouží pouze k základnímu měření a pravděpodobně k reklamním účelům.  Flipboard je populární agregátor článků, Gurmánský svět vám umožní procházet recepty (pouze v angličtině) či si psát nákupní seznamy, a taková Kalkulačka je jasnou klasikou. Zde navíc chytrou, jelikož po překlopení displeje na šířku se z klasické kalkulačky stane kalkulačka vědecká.

 

Zapomenout samozřejmě nesmím na Microsoft Office v mobilní verzi, která je přesto velice schopná, ani na OneDrive, tedy cloudové úložiště pro fotografie či dokumenty. Chybět nemůže ani OneNote, pokročilá forma poznámkového bloku a seznamu nákupů, včetně propojení s OneDrivem. Jako pokročilý a schopný editor fotografií poslouží Picsart.

Telefonování a organizace

Telefonní seznam je prezentován takzvaným hubem, který se jmenuje Lidé. Na jedné kartě vidíte klasicky seznam svých kontaktů, na další výpis ze sociálních sítí (pokud je máte v mobilu nainstalované a aktivní) a na další funkci Prostor a Skupiny.

 

Prostor umožňuje soukromě sdílet kalendář, fotografie či poznámky, případně mezi uživateli rovnou vytvořit soukromý chat. Bohužel se v mém okolí nenachází nikdo s Windows Phone, neměl jsem tedy koho pozvat a funkci vyzkoušet. Funkce Skupiny umožňuje vytvořit libovolné množství skupin, které poté můžete formou filtru sledovat na sociálních sítí, posílat hromadné SMS zprávy či e-maily.

 

Samotný telefonní seznam dokáže také u jednotlivých kontaktů zobrazovat jejich příspěvky na sociálních sítích. Pokud tedy chcete vědět, co daný člověk aktuálně postuje, není nic jednoduššího než si jej zobrazit v seznamu.

Funkce Telefon zobrazuje historii hovorů, oblíbené kontakty a umožňuje vytáčet telefonní číslo. Bohužel na obří číselné klávesnici nelze vyhledávat pomocí T9, musí se nejdříve přímo do seznamu a tam vyhledávat postupným psaním.

 

Editor textových zpráv je velmi jednoduchý na ovládání. Bohužel roky proklínaná vlastnost, kdy systém neumí doručenky zobrazit přímo v dané konverzaci, ale nesmyslně je zobrazuje v samostatném vlákně, stále nezmizela. K libovolné zprávě můžete přiložit obrázek či video, případně hlasovou poznámku nebo vlastní polohu.

 

Kalendář se oproti předchozím verzím zlepšil minimálně v tom, že již neplýtvá místem na displeji extrémně, ale pouze velmi mnoho. Dokud si v měsíčním náhledu ručně neotevřete libovolný den, včetně aktuálního, třetina displeje pod kalendářem je zcela prázdná, přitom může obsahovat v rámci daného dne zobrazené schůzky. Typ schůzky je od verze systému 8.1 v měsíčním náhledu odlišený barvou, lze tedy opticky zjistit, jestli je daný den naplánovaná schůzka pracovní, či soukromá. Bohužel ani přes velikost displeje nejde mít v polích jednotlivých dnů zobrazený přímo začátek popisu dané schůzky. Týdenní náhled naproti tomu vypadá velmi dobře. K dispozici je také náhled denní a roční. 

Konektivita, GPS a prohlížení internetu

Datová výbava je u Lumie 640 XL rozdílná mezi verzemi DS a LTE. Verze DS, tedy DualSIM, sice umí obsluhovat dvě SIM karty najednou, ale nemá již podporu LTE. LTE verze zase umí rychlá data, ale má pouze jeden slot na SIM kartu. Námi testovaná verze Lumia 640 XL DS tedy neobsahuje rychlá LTE data, musí si vystačit s podstatně pomalejším 3G.

Lumia 640 XL DS samozřejmě obsahuje podporu Wi-Fi, a to ve verzích b/g/n. Zajímavá je možnost sdílet přístup k vybraným uzamčeným Wi-Fi sítím kontaktům, které určí uživatel Lumie.

 

Nechybí podpora Bluetooth 4.0, NFC či kompletní podpora pro satelitní navigace (A-GPS, Glonass, Beidou). Pro některé uživatele bude příjemná schopnost příjmu FM rádia.

GPS jsem u Lumia 640 XL DS zkoušel pouze jako pěší navigaci, jelikož se mi mobil pro své rozměry nevešel do držáku ve voze. Vyhledání satelitů bylo rychlé a zcela bezproblémové, stejně jako samotná navigace.

Lumia 640 XL používá, stejně jako dříve Nokie, z mého pohledu nelogicky rozsekané mapové služby do aplikací Mapy, Here Maps a Here Drive. Mapy jsou standardní součástí Windows Phone a v případě požadavku na navigaci přesměrují uživatele do Here Drive. Here Maps jsou mapy, které dříve používala exkluzivně Nokia. Principem jsou velmi podobné aplikaci Mapy, Here Maps ale umožňují stáhnout podklady přímo do telefonu (Česká republika má cca 260 MB) a umí vyhledávat různé podniky v okolí včetně jejich recenzí, otevírací doby a podobně. Bohužel recenzí je u podniků absolutní minimum, což jistě souvisí s malou rozšířeností platformy Windows Phone.

Prohlížení internetu leží na bedrech Internet Exploreru 11. Prohlížeč je poměrně svižný a dokáže synchronizovat záložky a historii s dalšími zařízeními, například stolním počítačem.

Fotoaparát a záznam videa: Překvapivě dobré

Fotoaparáty jsou na mobilu samozřejmě dva. Ten hlavní nabízí rozlišení 13Mpx, tedy 4128 × 3096 px. Optika Zeiss a disponuje autofokusem. Senzor má velikost 1/3″, světelnost objektivu dosahuje hodnoty f/2.0. Ohnisková vzdálenost je 28 mm, objektiv je tedy poměrně širokoúhlý. Hlavní fotoaparát umí zaostřit od 10 centimetrů.

Kvalita fotoaparátu je s ohledem na cenu přístroje velmi dobrá. Lumia 640 XL má poměrně dobrou drobnokresbu, což se projeví hlavně při detailnějších scénách na větší vzdálenost či při fotografování objektů zblízka. Barvy sice mírně sklouzávají do teplých odstínů, většině uživatelů se to ale bude líbit, jelikož teplé barevné podání je příjemnější na oči.


Stejně jako jiné Lumie, i model 640 XL nabízí plně manuální režim

Problém u Lumie 640 XL představuje šum, který se objevuje i na fotografiích za dobrých světelných podmínek. Při nočních snímcích je již velmi znatelný a je vlastně všudypřítomný. Fotoaparát má také problémy s ostřením ve špatných světelných podmínkách, například při fotografování nočního města, kde občas pořídíte ostrý snímek až na několikátý pokus.

-

 - - - 

Dioda na zádech, která slouží k přisvícení, má malý dosah, a hodí se tak pouze na fotografování blízkých předmětů. Nic, co je pár kroků od mobilu, již není schopná dostatečně nasvítit, a je tedy velmi těžko použitelná.

-

Přední fotoaparát nabízí poměrně vysoké rozlišení 5 Mpx. Má ale pouze fixní focus – není zde tedy přítomné klasické automatické ostření, ale je zaostřeno na předpokládanou vzdálenost obličeje od kamerky.  Světelnost dosahuje hodnoty f/2.4 a šířka záběru je 24 mm.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Díky širokoúhlému objektivu se do záběru kromě hlavní osoby vejdou i další lidé okolo, případně záběr na okolí. Takto široký záběr ale není obecně příliš lichotivý k portrétům. Video umí Lumia 640 XL natáčet v rozlišení Full HD při 30 snímcích za vteřinu. Průměrný datový tok videosekvencí je 17 Mbps. Zvuk je nahráván pouze mono.

Videosekvence mají problémy se švenkováním, kdy i při malé rychlosti dochází občas k cukání obrazu. Vzhledem k ceně ale platí to samé co u fotografií. Obraz je poměrně detailní a kresba se nerozpadá tak, jak bych u 17 Mpbs videa čekal.

Na zachycení životních okamžiků bude Lumia 640 XL nenáročným zákazníkům bohatě dostačovat. Náročnější jedinci zde spokojeni nebudou, což se ale dá říct o mobilech obecně.

Naopak, kde musí být spokojený každý, je ovládání fotoaparátu. Aplikace LumiaCamera nabízí velmi povedené rozhraní. V plně automatickém režimu máte k dispozici vlastně pouze spoušť a možnost nastavit, jak se bude chovat LED dioda. Stačí ale tapnout na malý proužek na horní hraně displeje a hned si můžete nastavit vyvážení bílé, manuálně ostřit (!), nastavit si hodnotu ISO až k mezní hodnotě ISO 3200, určit rychlost závěrky od 1/16 000 vteřiny (!) po 4 vteřiny, případně použít korekci expozice v rozmezí -3 až +3 po 0,3 EV krocích.

 

Tyto funkce si můžete nechat zobrazit buď samostatně formou kruhového voliče okolo spouště, nebo celou spoušť podržet a posunout do středu displeje. V tu chvíli se vám zobrazí všechny hodnoty a můžete si s nastavením snímku vyhrát dle libosti. Opětovné posunutí spouště do středu displeje vyresetuje veškeré změny, posunutí ke kraji směrem ven přepne fotoaparát opět na plnou automatiku. Jednoduché a výborně ovladatelné. 

Konkurence

Na poli Windows Phone mobilů je nejbližší konkurent sesterský model Lumia 640. Nabízí menší úhlopříčku, ale stejné vlastnosti a identický design. Starší model v podobné úhlopříčce displeje, tedy Nokia Lumia 1320 (recenze), je podstatně hůře vybavený, a přitom dražší, za konkurenta jej tedy nelze přímo považovat.

-
Lumia 1320

V táboře zeleného robůtka je konkurence podstatně větší. Jako první bych jmenoval mobilní telefon HTC Desire 816, který má podobnou hardwarovou výbavu, ale vyšší cenu, nelogicky umístěná tlačítka na levém boku a slabší výdrž baterie. Nabízí ale velmi dobře hrající stereo reproduktory a také díky Androidu podstatně větší množství aplikací.

Starší, ale poměrně oblíbený je LG G Pro Lite Dual. Ten se prodává v podobné cenové relaci jako Lumia 640 XL, má pouze o kousek menší displej, ale podobně vysokou výdrž na jedno nabití. Také mu chybí LTE, ale stejně jako dnes recenzovaný mobil disponuje slotem na dvě SIM karty.

Podobně koncipovaných mobilů s Androidem je opravdu mnoho, jmenujme ještě například Alcatel OneTouch Pop C9, který má 5,5″ displej, umí také obsluhovat dvě SIM karty a i jemu chybí LTE. Specifikacemi je Lumii 640 XL dost podobný, pouze hlavní fotoaparát má nižší rozlišení 8 Mpx. 

Závěrečné hodnocení

Microsoft Lumia 640 XL pokračuje tam, kde skončila Nokia. Hezky zpracované tělo v nápadném černobílém provedení při své velikosti zaujme. Operační systém sice nemusí lidem, kteří jsou zvyklí na Android či iOS, úplně vyhovovat, své kvality ale rozhodně má. Uživatel má také možnost volby mezi dual SIM a klasickou verzí (s podporou LTE včetně všech českých pásem).

Reakce mobilu jsou většinou příkladné, i když občasnému čekání se nevyhnete. Displej je i přes nižší rozlišení velmi kvalitní a ve své cenové kategorii patří rozhodně k těm nejlepším. Neurazí ani 13 Mpx fotoaparát, který je překvapivě použitelný. To, že mobil neumí logicky pracovat s doručenkami u SMS zpráv, nemusí být tak velký kámen úrazu, jako úplná absence Google služeb, které mohou nejednomu uživateli chybět.

Čím 5,7″ Lumia 640 XL rozhodně boduje, je velmi podařená kancelářská sada Microsoft Office (včetně sady Office 365 na 1 rok zdarma) a synchronizace obrázků, dokumentů či záložek v prohlížeči se stolním počítačem. Celkově se jedná o velmi povedený mobilní telefon, který se navíc v budoucnu dočká aktualizace na systém Windows 10 (Mobile).

Pokud tedy nepreferujete Android, a přesto chcete za rozumné peníze velký smartphone, je Microsoft Lumia 640 XL jedna z nejlepších voleb. V případě, že byste rádi mobilní Windows s o něco menšími rozměry a obdobnými výsledky, nabízí se ještě pětipalcová Lumia 640.

Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku