Situace okolo čínské společnosti Huawei je dobře známá, stejně jako smutný fakt, že sankce postihly také dceřinou společnost Honor. Ta se před nedávnem vymanila z okovů své mateřské společnosti, což teoreticky znamená, že do budoucna můžeme počítat s podporou služeb Google. Nastává ovšem nepříjemná situace – co se současnými modely?

Ty se ocitly v jakémsi vakuu. Prozatím nevíme, zda dostanou služby Google formou aktualizací, či je Honor hodí přes palubu. Tak či onak, zařízení recenzujeme v aktuálním stavu, nikoli v příslibech budoucích světlých zítřků. Zvládne Honor 10X Lite zaujmout zákazníky i přes svůj zjevný hendikep? Na to se pokusím odpovědět v této recenzi.
Design a konstrukce
Pokud jste znalí designové filosofie Honoru, tak jistě víte, že vzhled svých modelů často kopíruje právě od mateřské společnosti. Honor 10X Lite bohužel není výjimkou – na první pohled nepoznáte rozdíl oproti Huawei P Smart 2021. Lesklá plastová záda, čtečka otisků v bočním tlačítku či malý výřez uprostřed displeje – to je několik ze shodných poznávacích parametrů obou strojů.

Mírné odlišnosti najdeme v případě fotoaparátu, který má tvar obdélníku se zahnutými rohy. Zatímco Huawei má všechny fotoaparáty hezky pod sebou, Honor rebelsky jeden z nich umístil do druhého sloupce. V praxi se ale jedná o takřka totožné modely a výraznějších změn si nemáte možnost všimnout.

Vyšší hmotnost (206 gramů) v ruce skoro nepoznáte, co potěší méně, jsou rozměry. Ty činí 165,7 x 76,9 x 9,3 milimetrů a nutno podotknout, že v ruce se telefon drží poměrně špatně. Rozložení váhy je v pořádku, ale Honor 10X Lite je zkrátka neohrabaný cvalík, kterého budete muset pro jistotu držet v obou rukách.

A to ani nemluvím o zadní straně, která je doslova brutální magnet na otisky prstů. Pokud můžete, pořiďte si ochranné pouzdro. V balení ho totiž nedostanete, na rozdíl od nalepené ochranné fólie – ta v našem případě byla nalepena trochu křivě, ale snad je to jen anomálie.
Parametry a funkce
V hlavní roli je zde displej typu IPS o velikosti 6,67″ s rozlišením 1080 x 2400 pixelů, který na danou cenovou kategorii není vůbec špatný. Barvy jsou věrné, s čitelností není problém ani na přímém slunci a pozorovací úhly jsou taktéž v pořádku. Z displeje se sice neposadíte na zadek, nicméně jedná se o poctivou řemeslnou práci.

Procesor je z dílny Huawei, konkrétně se jedná o osmijádrový Kirin 710A vyrobený 14mm technologií, a doprovází jej grafika Mali-G51, 4 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti s možností rozšíření o microSDXC karty. V AnTuTu tato kombinace získala 172 762 bodů, což není zrovna mnoho, nicméně na běžné činnosti to bohatě postačí.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 165,7 × 76,9 × 9,3 mm, hmotnost: 206 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Z další výbavy nechybí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, GPS/GLONASS, 3,5mm jack, FM rádio či USB typu C. Zajímavostí je také přítomnost NFC, které ovšem kvůli chybějící podpoře služeb Googlu nelze využít pro placení, snad jen s výjimkou stravenkové karty Sodexo. Ve vypínacím tlačítku se poté ukrývá čtečka otisků prstů, která je velmi rychlá a spolehlivá. Tady velký palec nahoru.
Výdrž na baterii
Baterie má už skoro standardní kapacitu 5 000 mAh a je bezesporu jednou z největších předností Honoru 10X Lite. Ať jsem se snažil, jak jsem se snažil, tak i náročný pracovní den ustál telefon se ctí, a když jsem jej trochu šetřil, tak přežil i do druhého dne. Pokud nejste nároční uživatelé, nebudou pro vás dva dny nedosažitelnou metou.

Výhodou je také rychlé 22,5W nabíjení. Za půlhodinku se dostanete na 50 % nabité baterie, do plna to poté trvá zhruba hodinu a půl. Během přehrávání Full HD videa po dobu jedné hodiny při maximálním jasu kleslo procento baterie o sympatických 8 procent. Jestli je výdrž to, co od telefonu očekáváte v první řadě, pak vám Honor 10X Lite poslouží dobře.
Operační systém
Honor 10X Lite běží jako většina telefonů na světě na Androidu ve verzi 10, tady pochopitelně s nadstavbou Magic UI 3.1. Nadstavby Honoru a Huawei jsou si velmi podobné a již delší dobu jsme se nedočkali žádné závratné změny, takže do detailu popisovat všechny výhody a nevýhody systému by bylo jako nosit dříví do lesa.

Alespoň tedy ve zkratce: pozitivem systému je především jeho odladěnost a široké možnosti nastavení, které vám ale výrobce nenutí. Nechybí ani noční režim s filtrem modrého světla, nastavení umělé inteligence Huawei Assistant, rychlé sdílení Huawei Share či možnosti přepínaní režimů výkonu.
Negativem je stále velké množství žádostí o různá oprávnění (například prohlížeč vyžaduje přístup k telefonním hovorům), spousta zbytečných předinstalovaných aplikací a především – absence služeb Google. Je to už trochu ohraná písnička, každopádně jedná se o jeden z největších mínusů telefonů Huawei/Honor a nelze se tvářit, že se jejich telefony bez těchto služeb obejdou.

Marketing se zaměřuje především na chybějící obchod s aplikacemi, který nahrazuje jednak vlastním řešením App Gallery, ale také externími službami jako APKPure. Tato řešení jsou nicméně polovičatá a především neřeší spoustu doprovodných věcí, jako je kupříkladu bezpečnost, bankovní aplikace, placení skrze NFC, automatické aktualizace či funkčnost celé řady aplikací, které jsou na API od Googlu závislé.
Vzhledem k odprodeji Honoru čínskému konsorciu vyvstala otázka, jak to s touto dynamickou firmou bude do budoucna. Je možné, že se dočkáme aktualizace a zpřístupnění služeb Google. Recenze nicméně zohledňuje aktuální stav, nikoli všelijaké scénáře a spekulace. A tady bohužel platí, že Honor 10X Lite služby Google nemá.
Fotoaparáty a záznam videa
Honor 10X Lite vsadil na čtveřici fotoaparátů, z nichž za zmínku stojí pouze dva, a to konkrétně hlavní fotoaparát se 48 Mpx, světelností f/1.8, ohniskem 26 mm, velikostí čipu 1/2.0″, 0.8µm pixely a PDAF, společně s širokoúhlým objektivem s 8 Mpx, světelností f/2.4, úhlem 120˚, velikostí čipu 1/4.0″ a 1.12µm pixely.

Druhá dvojice je totiž klasika do počtu, kterou by výrobce mohl s klidem vynechat – hloubkový a makro snímač, oba shodně s 2 Mpx a světelností f/2.4. Pro pořádek ještě dodám, že na přední straně najdeme fotoaparát s 8 Mpx a světelností f/2.0. Jak si tato nepříliš hvězdná sestava vede v praxi?
Dobré světelné podmínky telefonu svědčí, především hlavnímu fotoaparátu. Ten nemá tendence dělat velké přešlapy, dynamický rozsah je dobrý, barvy jsou věrné, jen s ostřením je občas problém. Obecně se ale o fotografiích Honoru 10X Lite dá říci, že na svou cenovou kategorii jsou průměrné v tom nejlepším slova smyslu.
Širokáč je na tom trochu hůř, prosvětlení fotografií je slabší a s ostřením je také na štíru. Poměrně příjemně mě potěšilo, že nedochází k výraznému zkreslení při okrajích. Snímky jsou trochu skoupé na detaily a často dochází k jejich slévání, což není nejlepší vizitka. Pro příležitostné focení ale poslouží dobře.
Třetí a čtvrtý fotoaparát jsou skutečně jen do počtu a Honor by udělal úplně nejlépe, kdyby je vynechal. Snímač hloubky ostrosti podává rozporuplné výkony a občas není poznat, zda se jedná o přirozený bokeh efekt hlavního fotoaparátu, či jestli je to práce právě dedikované čočky. Makro fotoaparát pak často fotí rozmazané snímky, kterým škodí nejen nízké rozlišení, ale především mizerná světelnost.
Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde
V noci nepočítejte s žádnými zázraky, ostatně v této cenové kategorii by prvotřídní výsledky čekal jen málokdo. Noční režim umí občas překvapit a vyfotí poměrně kvalitní snímek, velmi často se ale dočkáte spíše rozmazaných fotek, kterým vyvážení bílé ustřelí do nerealistických hodnot. Na focení v noci jinými slovy raději zapomeňte.
Video zvládne Honor 10X Lite natáčet ve Full HD při 30 fps, za což Honor paradoxně chválím. Snímače, které má telefon k dispozici, totiž na vyšší snímkování a rozlišení jednoduše nemají a jejich nasazení by bylo jako házet hrách na zeď. Za dobrých světelných podmínek podává Honor dobré výkony, netrpí na agresivní přeostřování, automatická expozice nezmatkuje a ostření dělá, co má.
V noci je šum na přijatelné úrovni a vyvážení bílé se většinou trefí do správné teploty. Určitě ale zapomeňte na širokáč – propad kvality natáčeného videa je evidentní a v mnohých případech nekoukatelný. Kdybych měl výstup z Honoru 10X Lite shrnout, tak se stejně jako u fotografií jedná o příjemný průměr.
Závěrečné hodnocení
Honor je kvůli sankcím ze strany Spojených států a administrativy Donalda Trumpa v nezáviděníhodné situaci. Na rozdíl od mateřské společnosti se nemůže spolehnout na širokou základnu uživatelů a rovněž je obětí své cenové politiky. K tomu si ještě připočtěte to, že Honor 10X Lite není bůhvíjak originální přístroj – až na drobné výjimky se jedná o totožný telefon s Huawei P Smart 2021.

Výhodou je velmi slušná výdrž, kvalitní displej, odladěná nadstavba, spolehlivá čtečka otisků prstů a rychlé nabíjení. Zamrzí nižší výkon, průměrné fotoaparáty, fádní design a především absence služeb Googlu. Za cenu 3 990 korun si jistě své zákazníky najde, v přímé konkurenci Realme 7 či Redmi Note 9 ale těžce ztrácí.
Honor 10X Lite

Klady
- velká baterie
- rychlé nabíjení
- spolehlivá čtečka otisků prstů
- kvalitní displej
- odladěná nadstavba
Zápory
- nižší výkon
- jen průměrné fotoaparáty
- fádní design
- absence služeb Googlu