Většina dnešních smartphonů se chlubí elegantním designem, kdy je čelní strana kompletně krytá odolným sklem. Sklo používají často výrobci také na krytí zadní části telefonů. Na pohled jde o pěkný materiál, problém se však objeví v případě, že vám smartphone spadne z výšky na zem. Jistě znáte ze svého okolí spoustu přátel, kteří podobnou nehodu zažili. Jejich telefony tento incident odnesly prasklým krycím sklem displeje a v mnoha případech i dalšími poškozeními konstrukce.
Spousta lidí pracuje v prostředí, kde hrozí časté pády telefonu na zem nebo v prostředích s vysokou prašností apod. Právě pro tyto zákazníky jsou určené telefony se zvýšenou odolností. Jedním z nich je i nový model S41 od společnosti CAT, na který se podíváme v dnešní recenzi.
Video recenze Cat S41
Konstrukce a vzhled: obrněný ze všech stran
Už při prvním pohledu na telefon je jasné, že se nejedná o klasický smartphone. I přes to, že má novinka jen 5palcový displej, jsou celkové rozměry 152 × 75 × 12,9 milimetrů i hmotnost 218 gramů znatelně vyšší hodnoty než u „běžných“ smartphonů.
Velké rozměry jsou zapříčiněny především obrněnou konstrukcí telefonu. Základem je plastový boční rámeček, který je navíc pogumovaný. Rohy telefonu jsou zkosené, což alespoň trochu opticky telefon zmenšuje. Pogumovaná jsou také celá záda a již na první pohled je patrné, že novinka snese i hrubé zacházení.
Samozřejmostí je certifikace IP68, která zaručuje odolnost vůči vodě a prachu. CAT S41 navíc splňuje i podmínky armádní certifikace MIL SPEC 810G. Výrobce se chlubí tím, že novinka vydrží ve 2metrové hloubce pod vodou hodinu bez újmy. Telefon také přežil opakované pády na beton z výšky 1,8 metru. Boční rámeček vystupuje zhruba o milimetr nad úroveň displeje. Tento prvek tak přispívá k lepší ochraně displeje proti škrábancům – při položení na podložku se telefon dotýká pouze rámečkem, a nikoliv krycím sklem Gorilla Glass páté generace.
Systémová tlačítka nejsou ani senzorová ani zobrazena přímo na displeji – výrobce vsadil na klasická mechanická tlačítka. Jejich rozměry jsou dimenzované tak, aby je bylo možné ovládat i v rukavicích. V těch lze ovládat i dotykový displej. Nad displejem sídlí selfie kamera s rozlišením 8 megapixelů, reproduktor pro telefonní hovory a notifikační dioda.
Na spodní hraně se pod gumovou krytkou schovává datový konektor microUSB doplněný o mřížku hlasitého reproduktoru. Je škoda, že výrobce nezvolil modernější USB-C. Na pravém boku je umístěná obvyklá dvojice – kolébka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro spuštění. Co už však tolik obvyklé není, je jejich umístění. Tlačítko pro spuštění je totiž umístěno až nad kolébkou a je hůře dostupné.

Gumovou krytkou je chráněný i 3,5mm konektor jack na horní hraně. Stejné je to se slotem pro dvojici karet nanoSIM a slotem na kartu microSD. Na levém boku těla je umístěno žluté programovatelné tlačítko. Tomu můžete nastavit libovolnou funkci pro krátký a dlouhý stisk.

Pogumovaná záda zdobí lesklé logo CAT. V horním rohu sídlí čočka hlavního 13megapixelového fotoaparátu doplněná o přisvětlující diodu. Čtečku otisků prstů budete na zádech i kdekoliv jinde hledat bohužel marně. CAT S41 žádné možnosti biometrického zabezpečení nenabízí.
Displej: vysoký jas pro lepší čitelnost
Displej má úhlopříčku 5 palců a rozlišení 1080 × 1920 pixelů. Výsledná jemnost tak činí velmi dobrých 441 ppi. Panel typu IPS nabízí velmi dobré pozorovací úhly i slušné barevné podání. Námi testovaný kousek však trpěl nepříjemnou vadou, kdy měla spodní polovina displeje výrazný nádech do žluta. Tento neduh byl patrný zejména při procházení webových stránek s bílým pozadím. V zahraničních recenzích se s tímto problémem nesetkali a je tak možné, že se jedná pouze o chybu našeho kusu.
Za co si displej zaslouží pochvalu, je jeho čitelnost na přímém slunci. Maximální úroveň jasu je totiž dostatečně vysoká, aby bylo možné telefon bez potíží používat i na přímém slunci. Displej je krytý odolným sklem Gorilla Glass páté generace.
Výkon: nenáročným bude stačit
Hnacím motorem testovaného kousku se stal čipset MediaTek Helio P20. Tento čip nabízí osm procesorových jader Cortex-A53 s maximálním taktem 2,3 GHz a grafickou část Mali-T880 MP2. Operační paměť má kapacitu 3 GB. Tato výbava se neřadí k nejnovější ani k nejvýkonnější, na druhou stranu však bude většině uživatelů zřejmě stačit. Na hraní nejnovějších her na plné detaily ale raději zapomeňte.
Vnitřní úložiště nabízí kapacitu 32 GB a v případě potřeby je k dispozici slot na karty microSD, který pojme modely s kapacitou až 256 GB. Konektivita zahrnuje podporu českých LTE pásem (u obou nanoSIM), ale pouze jednopásmovou Wi-Fi a Bluetooth ve starší specifikaci 4.1. U mobilu s cenou kolem 12 tisíc korun bychom přeci jen čekali nepatrně lepší hardwarovou výbavu.
Pro určení polohy slouží nejen GPS, ale také GLONASS a BDS. Ve srovnání s jinými smartphony jsme však během testování narazili na pomalejší určování polohy. Například při jízdě v autě jsme museli čekat i více jak minutu.
Operační systém: čistý Nougat s horší optimalizací
Operačním systémem se stal Android 7.0 Nougat. Během doby testování dorazila jedna aktualizace, která však pouze odstraňovala některé chyby. O případném updatu na novější verzi systému zatím výrobce mlčí.
Systém je zde v „čistém“ stavu dokonce i s výchozím launcherem. Výrobce nebyl rozdavačný ani v případě bonusových aplikací. Součástí systému jsou pouze nezbytné nástroje a jediné co je navíc, je katalog užitečných aplikací, který odkazuje na Google Play.
Vzhledem k tomu, že nejsou v systému žádné přebytečnosti, očekávali jsme plynulé a odladěné prostředí. To se však bohužel nepotvrdilo. Během doby testování jsme se mnohokrát setkali s pomalými reakcemi systému, kdy jsme na odezvu čekali i několik sekund. V tomto ohledu čeká CAT ještě spousta práce. Optimalizace prostředí si zaslouží zatím pouze výtky.
Baterie a výdrž: energie na rozdávání
Akumulátor s kapacitou 5000 mAh je jednou z hlavních zbraní testovaného kousku. Ve spojení s energicky úsporným čipsetem se totiž můžete těšit na opravdu výbornou výdrž. Při běžném používání jsme museli zamířit k nabíječce jednou za 3 dny. Potěšilo nás i slušně rychlé nabíjení. Z prázdného stavu do plna jsme nabili telefon dodávaným adaptérem za přibližně 2 a půl hodiny.
Telefon má tak energie na rozdávání. A to doslova. V balení je totiž přiložen USB OTG kabel, prostřednictvím kterého můžete nabíjet jiný smartphone. Stačí pouze použít dodávanou redukci a příslušný napájecí kabel a spustit aplikaci s názvem Battery Share. Na výběr jsou dva způsoby nabíjení. Při volbě rychlého nabíjení se telefon vypne a poskytuje veškerou dostupnou energii na nabíjení, při standardním režimu zůstává telefon normálně v provozu.
Fotoaparát a záznam videa: jen aby se neřeklo
Hlavní fotoaparát na zádech telefonu má rozlišení 13 megapixelů a je doplněný o přisvětlující diodu. Aplikace pro jeho obsluhu se nese až v příliš jednoduchém stylu. Kromě základních možností nastavení totiž nabízí pouze několik barevných efektů, a to je vše. Na manuální režim musíte bohužel zapomenout.
Výsledná kvalita snímků je pro nás zklamáním. Fotografie mají špatné vykreslení detailů, obsahují poměrně dost šumu a nepotěšilo nás ani barevné podání. Při ideálních světelných podmínkách občas pořídíte slušný snímek, ale jde spíše o výjimku než o pravidlo. Fotografování ve tmě je jen opravdu pro nouzové použití.
TIP: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.
Podobné je to i s kvalitou záznamu videa. Maximem je rozlišení FullHD s frekvencí 30 snímků za sekundu. I v tomto případě počítejte s horším barevným podáním, vysokou hladinou šumu a pomalejším zaostřováním.
Na fotoaparátu si měl dát výrobce záležet o poznání více. CAT S41 najde uplatnění především na stavbách, kde se může kvalitní fotoaparát hodit pro případnou dokumentaci. Pořizování fotografií s testovanou novinkou však poslouží jen v případě nouze. Doufáme, že se v některé následující aktualizaci systému povede alespoň částečně zlepšit kvalitu pořízených fotografií. V současném stavu se totiž řadí k podprůměru.
Závěrečné hodnocení recenze CAT S41
CAT S41 je smartphone určený pro specifikou skupinu zákazníků. Největší uplatnění najde novinka především u lidí, kteří se pohybují na stavbě nebo v jiných provozech, kde hrozí pády na zem nebo kontakt s prachem a vlhkostí. Po konstrukční stránce nemáme snad žádné výtky. Tělo je opravdu robustní, dobře zpracované a chráněné ze všech stran. Displej příliš neoslní svými parametry, ale je dobře čitelný za všech situací. Výkonu nemá novinka na rozdávání a ve spojení s horší optimalizací systému je to bohužel znát. Čeho však na rozdávání má, je kapacita akumulátoru.
Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu
Vůbec největší slabinou je však fotoaparát. Od telefonu s cenou kolem 12 tisíc korun bychom očekávali o poznání lepší výsledky. Třeba takový smartphone Xiaomi Redmi 4X (recenze) nabídne za třetinu ceny o poznání lepší výsledky. To samé se dá říci v podstatě i o zbývajících parametrech. Je tak otázkou, zda opravdu využijete vysokou odolnost, za kterou si pořádně připlatíte.
CAT S41

Klady
- bytelná konstrukce a vysoká odolnost
- čitelnost displeje
- výborná výdrž baterie
- funkce Battery Share
- dostatečná hardwarová výbava
Zápory
- velké rozměry i hmotnost
- špatná optimalizace systému
- podprůměrný fotoaparát
- nemá USB-C
- vysoká cena
- žádné možnosti biometrického zabezpečení