Recenze Asus Padfone: Smartphone, tablet a notebook v jednom

Padfone je netradiční zařízení, které v sobě kombinuje telefon a tablet. Na první pohled působí zajímavě, ale cena v jeho prospěch příliš nehraje. Dokáže se mezi konkurencí prosadit?

Když Asus po dlouhé době plné koncepčních pokusů a spekulací na letošním veletrhu v Barceloně konečně (podruhé!) představil své nové zařízení s označením Padfone, sklidil velký aplaus. Jednalo se bezesporu o nejdiskutovanější zařízení celého veletrhu. Okolo tohoto telefono-tableto-notebooku se okamžitě vytvořila komunita lidí, jež jej s napětím a nedočkavostí vyhlížela. Spousta lidí měla od Padfonu mnohá očekávání a sdílela velké nadšení. Tohle všechno je z hlediska marketingu určitě skvělé, ale pokud se taková očekávání nepodaří naplnit, zůstane místo nadšení frustrace a nespokojenost. Asus si tedy sám připravil těžký úkol, a to nemluvím o tom, že se rozhodl postavit jedno z nejhybridnějších mobilních zařízení všech dob. 

  

Pro začátek se podíváme, co vlastně Asus Padfone je. Je to telefon? Je to tablet? Je to notebook? Omyl! Je to vše v jednom, tedy za předpokladu, že si k němu dokoupíte ještě třetí díl s klávesnicí. Všichni jistě znáte tablety Transformer, jež tato čínská společnost uvedla na trh již před nějakou dobou. Zařízení s klávesnicovým dokem, který může sloužit nejen jako tablet, ale i jako subnotebook. Asus v této kategorii (kterou vlastně vytvořil) kombinuje dvě zařízení. Tablet – na němž se obsah hlavně konzumuje, tak i subnotebook – na kterém se dá obsah pohodlně tvořit. Ale inženýři Asusu si řekli, že půjdou ještě dál a rozhodli se zkombinovat zařízení tři. Ke dvěma výše popsaným přidali ještě moderní smartphone. Díky tomu vzniklo hybridní zařízení, které nemá obdoby. Abychom ale všechnu chválu nepěli jen na Asus, svůj podíl na této kategorii zařízení má také Motorola se svým modelem Atrix, který se však na našem území oficiálně neprodává.

  

Klady (+)

– originální koncept
– design a dílenské zpracování telefonu
– optimalizace systému, čistý Android 4.0.4
– společný obsah napříč zařízeními
– Bluetooth pero/sluchátko
– ochranné pouzdro v balení 

Zápory (-)

– vysoká cena
– průměrný fotoaparát a video
– hmotnost „tabletu“
– nutnost nákupu klávesnice
– složitější manipulace 

Asus Padfone lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Padfone je vlastně telefon, který vložíte do speciálního doku (Padstation) tvaru a funkce tabletu, v němž není žádná součást s výpočetním výkonem, a ten zase můžete libovolně vložit do připravené klávesnice. Pokud vám stačí chodit jen s telefonem, nemusíte s sebou zbytek komponent vláčet. Když potřebujete větší displej, sáhnete po Padstation. A když potřebujete něco delšího napsat, vezmete klávesnici a máte notebook či spíše malý netbook. Celou hnací silou tohoto multifunkčního stroje je čipset v telefonu osazený dvoujádrovým procesorem Snapdragon S4 taktovaným na 1,5 GHz, kterému sekunduje 1GB paměti RAM a grafický akcelerátor Adreno 225. Pro svá data máte úložný prostor o kapacitě 16 GB a k tomu slot pro paměťové karty microSD. Telefon je dále vybaven akumulátorem s kapacitou 1520 mAh.

  

  

To by bylo pro napájení všech těchto zařízení zajisté málo, ale nemusíte se bát. K pokrytí svých potřeb vám bude, a musím uznat že velice úspěšně, sloužit celý systém akumulátorů. V těle tabletu, který se oficiálně jmenuje Padfone Station, se nachází další akumulátor s kapacitou  6 600 mAh, který pohání displej a zároveň i nabíjí vložený telefon, pokud je to potřeba. Jednotlivé napájecí programy lze volně měnit přes předinstalovaný widget. A aby to nebylo málo, dalších 6 600 mAh akumulátor se nachází v klávesnici. Pokud vybijete baterii v tabletu, máte smůlu. Budete muset pokračovat už jen na telefonu, ale pokud vybijete baterii v klávesnici, mělo by se dát i nadále jak psát, tak používat periferie. Schválně píšu „mělo by“, protože klávesnici jsme pro redakční test nedostali, v době psaní recenze se totiž ještě na našem trhu neprodávala. 

- - -

Obsah balení

Celé zařízení, které jsme takto dostali k testování, je zabaleno ve dvou krabicích. V jedné najdete telefon, nabíječku s USB výstupem a USB – microUSB kabel. Dále sluchátka, která jsou docela kvalitní, ale pokud používáte nějaká značková, tak vám garantuji, že hodně rychle poputují zpátky do krabičky, a pak také nepostradatelné příručky výrobce.

- - -

-  - - 

Druhá, o poznání větší krabice obsahuje tabletový dok, velmi praktické a dobře zpracované pouzdro a druhý USB kabel se speciálním konektorem pro dobíjení Padstation. A v neposlední řadě také Bluetooth pero/sluchátko.

- - -

Klokan s klávesnicí 

Jak vlastně funguje mechanismus, který dělá z Padfone tak vyjmečné zařízení? Poměrně dobře. Na zádech tabletu je taková klokaní kapsa, kam telefon strčíte a ten se velice rychle transformuje do role tabletu. Stačí jen, když na vrchu odsunete šoupátko, které vás pustí do útrob oné kapsy, kde narazíte na dva konektory (microUSB a microHDMI) a na jeden třípinový dotykový konektor pro napájení. Vnitřní část, ta, kam směřuje displej, je uzpůsobena potřebě ochrany displeje. Pokud budete poté chtít telefon vyjmout, stačí otevřít kapsu a lehce na ni v tahu zatlačit. Na spodku krytu se totiž nacházejí dvě pacičky, které telefon vyšoupnou z konektorů a tím zabrání páčení telefonu rukou. O téhle funkci jsme v době natáčení videopohledu nevěděli (najdete jej v další kapitole), takže se v našem klipu můžete podívat, jak přesně se to nemá dělat :-).

Padfone jako telefon 

Nejdřív se detailněji podíváme na samotné srdce Padfonu. Telefon je totiž sám o sobě nádhernou ukázkou designerské práce. Přední strana je téměř celá pokrytá sklem s černým podkladem a 4,3″ qHD displejem typu Super AMOLED. Po bocích telefonu je tenký kovový rámeček, který se směrem dolů zužuje. V rámečku jsou osazena všechna obvyklá ovládací tlačítka. Na pravém boku je ovládání hlasitosti. Na horní straně je Power tlačítko, které mohlo být klidně na boku a vedle uprostřed je 3,5 mm jack pro sluchátka. 

- - -

- - -

Na levé straně jsou dva konektory – microUSB a microHDMI nejen pro spojení s tabletovým dokem, a jeden třípinový napájecí konektor pro totéž. Boky jsou zkosené směrem dozadu a nevytváří tak přirozenou oporu, ale spíš hranu vůči dlani, což nepřispívá zrovna k pohodlí uživatele. Na zadní straně je 8Mpx fotoaparát s LED diodou. Vedle je reproduktor, jehož kvalita zpracování zvuku se řadí spíše do šedého průměru a rozhodně bychom ocenili výraznější basy. 

- - -

- - -

Celý zadní kryt je plastový s výrazným vroubkováním. Ono vroubkování jsou vlastně soustředné kruhy, jejichž středem je čočka fotoaparátu. Povedený designový tah, protože na zadním krytu díky tomu nebudou ulpívat otisky prstů. Velmi hezké, vkusné a zároveň praktické – tleskám. Hodnocení vzhledu je samozřejmě subjektivní, ale sám za sebe musím říct, že mně se opravdu líbí. 

- - -

- - -

Videopohled

Asus Padfone – "all in one" telefon/tablet: Obsah balení, zpracování, software (videopohled)

Operační systém

V telefonu najdete systém Android ve verzi 4.0.4 bez grafické nadstavby výrobce. Většina výrobců se chce odlišit od konkurence za použití barevných a přeplácaných UI nadstaveb, čímž si trochu přidělávají práci s kompletováním funkčního a vyladěného systému. Asus se naopak rozhodl práci si zjednodušit a nadstavbu žádnou nevyvíjí, čímž se paradoxně odlišuje od konkurence :). Při prvním spuštění si budete muset projít mnohem komplexnějším a také delším vstupním procesem. Jedná se o jednu ze tří úprav systému, které Asus podnikl. Další takovou úpravou jsou přepínače v notifikační liště. Tuto úpravu však můžete v nastavení vypnout. To pro případ, že budete chtít opravdu čistý Android se všemi plusy, ale i mínusy.

  

    

Systém je plynulý a nevykazuje žádné výraznější lagy, při běžném používání jsou tedy reakce okamžité. Drobný problém jsem měl s aplikacemi přímo od Asusu, protože poměrně často padaly a byly dost nestabilní. Těch aplikací není moc a více méně jsou všechny v systému na základě nějaké úvahy, nejde tedy o žádný bloatware. Najdete tu aplikaci pro šifrování jiných aplikací, čtečku elektronických knih (v té můžete kupovat a stahovat české noviny), DLNA klienta a další. 

  

Displej

Nejcharakterističtější znak dnešních smartphonů je samozřejmě velký kapacitní displej, který má na Padfonu, jak jsme si řekli výše, velikost 4,3 palce a rozlišení qHD, tedy 540 x 960 pixelů. DPI je skvělých 256, takže se vám nestane, že byste viděli výraznější rastr. Displej je typu Super AMOLED, a to nám zajišťuje zářivé barvy a skvělé podání černé. Barvy vypadají opravdu dobře a pokud máte rádi současnou barevně-teatrální módu, kterou odstartoval Apple s Retina displejem na iPhone 4, budete spokojeni. S bílou barvou to už taková sláva není, nemluvě o vysoké spotřebě při jejím zobrazování. Ačkoliv je displej typu AMOLED, nezdá se být tak úsporný, jak bychom mohli od ne moc velkého displeje tohoto typu čekat. 

  

   

Patrně z tohoto důvodu je podsvícení běžně nastaveno na chvílemi až absurdně nízké hodnoty. Jas můžete libovolně nastavovat v horní části notifikační lišty, kde si také lze nastavit automatický jas a to hned ve dvou módech – normálním nebo venkovním. Bohužel i při maximálním jasu se Padfone nedokáže vyrovnat automatickému jasu na Super IPS displeji. 

- - -

Nikde jinde se to neprojeví tak, jako venku na přímém slunci. To je sice zklamání, ale vzhledem k tomu, že to je nevýhoda všech AMOLED displejů, je nutné s tím před koupí tak nějak počítat. 

  

Co mě ale zklamalo hodně, je použitý reproduktor. Kvalita výstupu je tristní a i když je hlasitost naprosto v rámci standardu vyšší třídy, bude vám to k ničemu. Za použití něčeho takového se bude každý technický nadšenec stydět a řekněme si to na rovinu – přesně na tuto skupinu zákazníků toto zařízení míří a rozhodně se nejedná o smartphone pro běžné uživatele. 

Fotoaparát a záznam videa

Další na řadu přišel fotoaparát. Ten musím bohužel označit za průměrný. I za dobrých světelných podmínek není kvalita výsledných snímků nikterak oslnivá a s úbytkem světla jde kvalita prudce dolů.

- - -

- - -

- - -

Nabízí se sice využití přisvětlovací diody, ta má ale omezený dosah a šumu vás stejně nezbaví. Kromě focení můžete nahrávat fullHD video při 30 snímcích za vteřinu, ale i v tomto případě od optiky nečekejte zázraky. Fotoaparát rozhodně není silnou stránkou Padfone, a je to škoda, protože jinak je zařízení působí jako pečlivě zpracované. 

ASUS Padfone: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení (1080p)

Padfone jako telefon mě vesměs nadchnul. Je pěkný, lehký a snadno se používá. Kdyby se prodával samostatně, určitě by šel dobře na odbyt, protože čistý Android je jednoznačná výhoda a v kombinaci se vším ostatním, a hlavně cenou do deseti tisíc, by strčil do kapsy hodně přístrojů z vyšší střední třídy. Navíc nabízí slušnou výdrž; jen škoda horšího reproduktoru a slabšího fotoaparátu.

ASUS Padfone: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení (1080p)

Padfone jako tablet 

Ze vzhledu telefonu jsem byl nadšený, z designu tabletu už tak pozitivní dojmy nemám. Musím se přiznat, že celé tělo tabletu, od displeje až po plasty vzadu, na mě působilo lacině. Abyste mi správně rozuměli, po designové stránce není Padfone Station nijak ošklivá, ale ve srovnání s tím, jak skvěle vypadá telefon, a taky tím, že to celé stojí bezmála 18 000 Kč, vypadá tablet jak chudý příbuzný. 

- - -   

Tablet má displej velikosti 10,1 palce, což určilo výslednou velikost 273 x 177 x 13,5 mm. Díky baterii se nám váha vyšplhala na nepříjemných 724 gramů bez vloženého telefonu. Po zasunutí Padfone do „kapsy“ se hmotnost zvedne na 853 gramů, a to je opravdu hodně. Poloviční váha by byla určitě lepší. Asus ve snaze nabídnout co nejdelší výdrž na baterii doslova odstřihl mobilnost celého zařízení. Jestli si myslíte, že budete s Padfonem v doku pobíhat po své firmě, tak vás ujišťuji, že vás to hodně rychle přejde, hmotnost je velkou překážkou, a po připojení klávesnice se hmotnost celého setu vyšplhá až na 1493 gramů. 

- - -

Samotná konstrukce Padfone Station je kvalitní, nezaznamenal jsem žádné vrzání ani jiné podobné nedbalosti. Zařízení samozřejmě dominuje velký displej, který má po okrajích výrazné černé plochy, které sice nevypadají nijak zvlášť skvěle, ale musím říct, že jsou nedocenitelné pro držení celého zařízení. Přece jenom něco tak těžkého musíte mít za co chytit, že? Zadní straně dominuje ona velká kapsa pro telefon, ve které najdeme výřezy pro čočku fotoaparátu a diodový blesk. Napravo od kapsy je hlasitý reproduktor, do kterého se zvuk přesměrovává z vloženého telefonu. 

- - -

Na horní straně najdete tlačítko Power a samozřejmě šoupátko pro otevření dokovacího místa. Na levé straně je dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, na pravé se nic zajímavého nenachází. Na spodní najdeme pouze široký konektor pro spojení s klávesnicovým dokem a dva úchyty pro pevné spojení s tímto dílem. 

- - -

Displej

Displej, jenž je dominantou přední části, je typický TFT LCD. Jeho rozlišení je 1280 x 800 pixelů, což je pro tak velký displej už trochu na hraně. DPI je 149, což není nic oslnivého a obraz by rozhodně mohl být jemnější. Při bližším pohledu uvidíte pixely u jakéhokoliv textu, cokoliv pod 190 DPI je dnes spíše podprůměr. Jas tohoto displeje mi přišel zcela adekvátní a jeho automatická regulace fungovala dobře.

- - -

Ani k multitouch ovládání nemám nejmenší výtku, vždy fungoval skvěle a nemůžu říct, že by někdy odmítl poslechnout řádné gesto. Zdá se, že Android již má tuto dětskou nemoc za sebou. Zvuk z vnějšího reproduktoru je ještě horší než u telefonu. Basy tam budete muset hledat hodně pečlivě, a to hlavně zásluhou přebujelých a šumících výšek. U zařízení za tolik peněz bych čekal aspoň standardní podání zvuku, tohle se Asusu opravdu nepovedlo. 

Stabilita systému, přepínání obrazu

Ačkoliv systém v telefonu nevykazoval vůbec žádné náznaky zaškobrtnutí, na tabletu jsem si jich čas od času všímal a je vidět, že výpočet zobrazení na vyšším rozlišení už procesoru dává více zabrat. Někdy při použití šipky zpět zaznamenal systém výrazný lag, který mě donutil k dalšímu zmáčknutí šipky zpět, což mě samozřejmě hodilo o jeden krok dozadu navíc, než jsem původně zamýšlel. Tady byla znát poněkud nevyrovnaná optimalizace. Ale v době, kdy k nim nedocházelo, jsem si na systém nemohl vůbec stěžovat. 

  

  

Rozvržení Androidu je díky technologii Asus Dynamic Display stejné jako na normálních tabletech s Androidem. Tato technologie je také zodpovědná za zapamatování rozložení ikon a widgetů na plochách v tabletovém a telefonním rozložení. Zároveň by měla přinést možnost plynulého přechodu z telefonního rozlišení (a rozložení) na tabletové i u nainstalovaných aplikací třetích stran. Což třeba u Plume fungovalo naprosto perfektně, ale nenašel jsem snad žádnou hru u které by došlo při vložení/vyjmutí telefonu k řádnému přepnutí (ukázky najdete ve videopohledu z předchozí kapitoly). 

   

I tato technologie funguje dost nevyrovnaně a ukazuje, že Asus u této verze systému zatím trochu bojuje s optimalizací, ale naštěstí pro uživatele má Asus pověst poctivého aktualizátora, takže doufejme, že v budoucnu se situace zlepší. Nutno také dodat, že u systémových aplikací (telefon, kalendář, e-mail, Gmail, galerie…) nebyl s přepínáním obrazu nikdy žádný problém a komplikace se dají očekávat především u her. 

   

Nebýt té velké váhy, byl by Padfone v Padfone Station dobře použitelný tablet. Má všechny výhody tabletů, dobře se na něm prohlíží web, dokumenty či fotografie, a jejich nevýhody dost kompenzuje tím, že z něho můžete poměrně rychle udělat klasický. Ale ta váha, a opět nedotažený reproduktor.

Bluetooth stylus: šikovné telefonní sluchátko 

Jednou z nejvíce „cool“ částí Padfone setu je speciální stylus, který zároveň můžete používat jako telefonní Bluetooth sluchátko ala James Bond. Inženýři Asusu museli už od začátku řešit otázku “Co když bude někdo volat a telefon bude zrovna vložený v tabletovém doku?”. První odpovědí určitě bylo, že si dotyčný bude muset telefon vytáhnout nebo volat přes hlasitý odposlech, případně s tabletem u ucha. Buďme rádi, že ani jedno z těchto řešení neprošlo (i když jej samozřejmě využít můžete), ale naštěstí je tu ještě jedna volba, která je hodně propracovaná. 

- - -

Stylus na první pohled vypadá jako pěkně zpracovaná propisovací tužka, má dokonce klips pro uchycení za oděv, ale na spodním okraji má takovou gumovou čepičku určenou k práci na kapacitním displeji. V recenzi najdete přiložený obrázek, který jsem s jeho pomocí nakreslil :). Pracuje se s tím jako s normálním stylusem, pouze má přesnost prstu a je nutné počítat s tím, že čepička není hrot. Ale pokud vám někdo zavolá, a to můžete mít telefon třeba jen v kapse, stačí zmáčknout speciální knoflík na těle stylusu, pak budete moci v klidu telefonovat (za předpokladu, že jste jej předtím s telefonem spárovali přes Bluetooth. Celý stylus tedy zároveň funguje jako bezdrátové handsfree, respektive „handfree“, protože v jedné ruce jej budete muset držet. Uvnitř těla téhle vychytávky je akumulátor, který se nabíjí skrze microUSB konektor ukrytý pod gumovou záslepkou. 

  

Na těle se ještě nachází dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a ono tlačítko pro přijímání hovorů a zapínání/vypínaní funkce handsfree. Celé je to do sebe pěkně zakomponované. Hned na úvodní obrazovce tabletu najdete aplikaci, která vám stylus a telefon/tablet spáruje. Navíc při každém vložení telefonu do tabletu vás systém informuje, zda je stylus připojen nebo nikoliv. Chytré, opravdu chytré. A co víc, je to neskutečná geekovina. Když jsem poprvé přijímal hovor pomocí stylusu před lidmi, získal jsem si ihned jejich pozornost. Jedinou nevýhodou je nízká výdrž baterie (3 – 5 hodin podle využití). A také si musíte dát pozor, abyste stylus neztratili, v tabletu se na něj už bohužel nenašlo místo. Co se týká kvality hovoru, je to srovnatelné s těmi lepšími Bluetooth handsfree. Poslech byl čistý a mě bylo dobře slyšet.

Výkon, baterie a výdrž

Na celém Padfonu je zajímavé množství věcí a jednou z nich je akumulátorový systém, který slouží k neustálému „přelévání energie“. Abych si zjistil, jak dlouho dokáže telefon společně s tabletovým dokem fungovat, provedl jsem malý test. Vzal jsem telefon s 50 % energie a vložil jsem jej do tabletu. Následně jsem začal koukat na filmy v HD kvalitě a až třetí film jsem musel (asi posledních 10 minut) dokoukat na telefonu, neboť tablet již byl zcela vybitý (po zhruba 5 hod a 45 min provozu). Telefon však měl plných 100 % baterie a mohl tedy fungovat ještě celý jeden den. Také Padfone trpí chorobou moderních smartphonů (nízká výdrž) v plném rozsahu a očekávat od něj víc jak jeden pracovní den při aktivním používání je bláhové.

- - -  

Pokud budete Padfone používat aktivně v plně nabité Padstation, můžete očekávat zhruba 10 hodin výdrže). Při použití klávesnice s dalším akumulátorem (6 600 mAh) se výdrž zvedne až na 17 hodin, což je hodně slušná hodnota. S něčím takovým je klidně možný výlet někam mimo civilizaci na celý víkend při zachování spojení se světem. 

Výkon Padfone je naprosto dostačující pro většinu úkonů včetně hraní náročnějších her. Procesor i grafický akcelerátor se směle může měřit s čipem NVidia Tegra 3, Snapdragon má sice méně jader, ale má propracovanější architekturu založenou na menším výrobním procesu. Tegru sice poráží jen v některých benchmarcích, ale i ve zbytku se nijak výrazně nepropadá a drží tempo.

   
CF-Bench a SmartBench 2012 (výsledky z telefonu)

U jedné věci se však pozastavím. Testy jsem dělal hned dvakrát. Jednou na telefonu a jednou na telefonu v tabletovém doku. Tušil jsem totiž zajímavý výsledek. Co se týká procesorového výkonu, jsou si výsledky hodně podobné, ale u grafických testů tablet ztrácí body. Vysvětlení je jednoduché. Stejný hardware musí na tabletu počítat obraz pro podstatně více pixelů, takže nastává poměrně zajímavá situace, která nám ukazuje dvě hlediska výkonnosti tohoto netradičního zařízení. 

 
CF-Bench a SmartBench 2012 (výsledky z „tabletu“)

Závěrečné hodnocení 

A jak se vlastně Padfone používá? Přiznám se, že pro běžné používání je to zařízení poměrně komplikované. Když totiž budete sebou tahat telefon a nějaký normální tablet, stačí vám prostě pro ten tablet sáhnou do tašky a začít ho používat. Ale v případě Padfonu ještě navíc musíte do tabletu vložit telefon a až po tom vám samotný dok k něčemu bude, a to nemluvím o celkem výrazné hmotnosti. Dále je potřeba si uvědomit, že pořízení tohoto zařízení není zrovna levnou záležitostí a jeden nešťastný pád telefonu může radost z celého setu rychle zkazit. Přitom za 18 000 Kč si můžete klidně pořídit Samsung Galaxy Nexus jako telefon a Nexus 7 jako tablet, a podobné riziko vám hrozit nebude. 

- - -
Samsung Galaxy Nexus a Nexus 7 dokáží Padfonu konkurovat nejen cenou, ale i výkonem. Jen musíte počítat s tím, že budete mít data na více zařízeních… 

  

Padfone je svým způsobem revoluční zařízení, ale rozhodně není pro každého. Kdyby na trh dorazil s nižší cenou, která by v součtu konkurovala výše zmíněnému Galaxy Nexusu a Nexusu 7, byla by jeho pozice o poznání výhodnější, ale takhle to Asus nemá vůbec jednoduché. Hlavním lákadlem celého setu je výborná výdrž společně s dostupností všech dat na jednom zařízení. Cena, hmotnost a nekvalitní fotoaparát v součtu snižují jinak celkem pozitivní dojem z tohoto zařízení. 

Graf ceny produktu Asus Padfone poskytuje server Heureka.cz

Určitě bude zajímavé sledovat, jak bude vývoj Padfone pokračovat a zda se u další generace dočkáme snížení hmotnosti a vyléčení některých dětských nemocí. Nepředpokládám, že by s ním Asus slavil nějaké výraznější prodejní úspěchy, ale rád si třeba za rok otestuji další generaci a už teď je jisté, že se tohle zařízení svou netradičností určitě zapíše do historie.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, kde si Padfone můžete zakoupit.

Autor článku
Jiří Svoboda
image/svg+xml
+

Kapitoly článku