Domů » Bleskovky » Reálné dopady revize PlayStationu 5 jsou menší, než si myslíte

Reálné dopady revize PlayStationu 5 jsou menší, než si myslíte

Před třemi týdny vydala japonská společnost Sony poměrně v tichosti revizi svého PlayStationu 5. Pozorní majitelé inovovaných kusů si povšimli jiných šroubků pro uchycení vertikálního stojanu a také nižší hmotnosti, konkrétně o zhruba 300 gramů. Téměř ihned se vyrojily spekulace, jak se Sony podařilo snížit hmotnost své konzole.

PlayStation 5 recenze
Sony vydala potají revizi PS5, reálnou změnu ale nepřinesla

Nejpravděpodobnější změna, o které se spekulovalo nejvíce, se týkala chlazení. Ta se nakonec po rozebrání potvrdila. O rozruch se prakticky ihned po zjištění postaral známý YouTuber Austin Evans, který tvrdil, že chlazení u revidované verze je znatelně horší, než u té původní.

Revize PS5 žádné reálné změny nepřinesla

Tyto proklamace nicméně vyvrátili profesionálové v oboru, konkrétně Gamers Nexus a Digital Foundry. Gamer Nexus provedl sérii testů na několika kusech PlayStation 5, které sice potvrdily, že čipset v novější revizi se zahřívá o něco více, nicméně Gamer Nexus vyvrátil, že by o několik stupňů vyšší teplota čipsetu měla nějaký reálný dopad na fungování či výkon konzole. Zároveň Gamer Nexus upozornil, že teplota pamětí a VRM MOSFET se naopak v případě revize snížila.

Ke stejným závěrům došli také v Digital Foundry, kteří se zaměřili na několik benchmarků jak původní verze PS5, tak nové revize. Výsledky poměrně nepřekvapivě byly identické, a to i přes to, že konzole byly umístěny v těsném prostoru, kde nemohly být optimálně chlazeny.

Nepřehlédněte – Recenze PlayStation 5: nastoluje nová pravidla hry

Změny, které společnost Sony provedla v případě revize PlayStation 5, bohužel nemají žádný reálný dopad na fungování konzole. Co firmu k této změně vedlo, není jasné, pravděpodobně se ale jedná o snížení výrobních nákladů.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

7 komentářů

 1. A to ještě nikdo nerozebral PS5a neporovnal vnitřnosti obou revizí?

 2. Za mě tam musí být reálný dopad na životnost těchto komponent, kor když se v dnešní době už nepoužívá cín s olovem ( děkujeme EU )

  • Ten se nepoužívá už řadu let a nemám pocit, že by spotřebiče odcházely nějak rychleji.

  • Ono to zvýšení teploty čipsetu dělá strašlivých 2-3°. Teplota zůstává spolehlivě v bezpečném rozmezí.

  • @Anonym19. 9. 2021 v 15:26
   Veškeré tepelně namáhané spoje jsou náchylné na praskání, díky tomu že olovo již není součástí. Olovo dávalo spoji jistou pružnost a tam v dnešní době strašně chybí. Takže veškeré velké výkyvy teplot se podepíšou na trvanlivosti spoje. To je fyzika a tu neobejdeš…..
   @Karel Endler19. 9. 2021 v 16:11
   Záleží jak se to bude chovat po několika letech provozu, něco jiného je když je zařízení nové a něco jiného když už má něco „nalítáno“

  • @Cleric
   U nás na firmě děláme PCB hodně často – prototypovku i malinký série.Jak kalsiku s Pb, tak i RoHS pájky.
   RoHS je docela slušná řádka pájek s různými vlastnostmi.
   Jo a věz, že to olovo pájce dává mnoho různých vlastností (nejlím eutektikum s cínem) ale PRUŽNOST, ta to ROZHODNĚ NENÍ. To je nejen FYZIKA slitin.
   Kdybys argumetoval vyšší teplotou při pájení, tvorbou whiskerů, nebo nesnášenlivostí některejch kovů k některejm pájkám pak možná.. ale PRUŽNOST, to je největší AnderoBabišovina co jen o pájení zatím slyšel.
   Tj při pájení PbF pájkou se musí hodně dbát na technologický postup a kompatibititu materiálů. Zatímco SnPb pájkou udělá „slušnej“ spoj kdejaký patláma matláma s tarfopájkou. (I když u SnPb pájk aumí dělat „pěkný“ studeňáky, že…)

   Prosím, nešiř bludy a nesmysly.

   Dobře navržená deska s dobře navrženými komponenty může mít životnost v RoHS i v Pb provedení stejnou.

 3. hm…něco na tom pájení bude špatně….že je jiné ekologické složení pájecích materiálů a že olovo se už tam nedává je jisté….a myslím že i stříbro tam už není asi žádné a to už nebude o ekologii ale šetření….já bych nenapsal o ztrátě pružnosti ale to že materiál pájení po nějakém čase trouchniví-prostě kvůli složení pak teplem a oxidací mění strukturu takže je to pro majitele takových zařízení špatné protože to odejde většinou po záruce…takže každý stupinek teploty navíc je špatně…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).