TOPlist

Ray-Ban a Facebook mají chytré brýle. První dodal vzhled, druhý schopnost špehování

RayBan Stories 2

Na trh míří další „chytré“ brýle, byť protentokrát vám nedokáží promítat do reálného světa virtuální objekty, ale slouží především k zaznamenávání obrazových materiálů z vašeho okolí. Jmenují se Ray-Ban Stories a vznikly ve spolupráci společností Ray-Ban a Facebook.

Ray-Ban + Facebook = dobře vypadající „špehovací“ brýle

Nově představené brýle Ray-Ban Stories jsou jakýmsi mixem elegance značky Ray-Ban a technologie od Facebooku. Na první pohled byste nehádali, že se nejedná o obyčejné sluneční brýle, Ray-Ban Stories vypadají jako jakékoliv jiné brýle, jejich „chytrost“ prozradí až dvojice 5Mpx kamer v rozích rámečku.

Díky nim můžete snímat fotografie (až 500) nebo natáčet video (asi 30 půlminutových klipů), přičemž pochopitelně se počítá se sdílením těchto záznamů na Facebook. V tomto případě vám už ale musí dopomoci spárovaný smartphone s aplikací View, brýle samotné odesílat data na sociální síť neumějí. Aplikace View vám navíc pomůže se základní editací, takže snímky nebo videa můžete ještě před odesláním „zkrášlit“.

RayBan Stories 4

Spuštění kamery lze realizovat buď stiskem tlačítka nebo hlasovým příkazem „Hey Facebook“, ovládání brýlí pak zajišťují dotykové plošky na bocích nožiček. O tom, že je fotoaparát zrovna v činnosti, notifikuje vnější LED dioda, která vaši špionážní činnost vždy prozradí. Uvnitř brýlí se pak nachází barevná dioda, která uživatele informuje o stavu baterie či o probíhajícím párování.

RayBan Stories 1

Brýle v sobě obsahují mikrofon a reproduktor, takže kromě focení je lze využít i k vyřízení hovoru či k poslechu podcastů, ovšem je nutné počítat s tím, že vaše okolí se stane účastníky; reproduktor není namířen přímo do uší uživatele. Akumulátor v brýlích má zajistit zhruba 6 hodin chodu, nabití skrze přenosné pouzdro zabere asi hodinu. Pouzdro se pak nabíjí přes USB-C konektor a dokážete z něj brýle nabít zhruba třikrát.

RayBan Stories 3

Cena a dostupnost

Ray-Ban Stories bude možné zakoupit v mnoha variantách; v konfigurátoru si můžete vybrat ze tří obrouček, z několika barev, velikostí a typů skel. Brýle budou dostupné v USA, Velké Británii, Kanadě, Irsku, Itálii a Austrálii, cena je stanovena na 299 USD (asi 6 400 korun bez DPH).

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku