Společnost Raspberry Foundation představila počátkem letošního roku třetí generaci mikropočítače Pi (více informací), který dokáže posloužit k všemožným účelům, například jako domácí multimediální centrum či jako nenáročná jednotka k automatizaci zařízení v domácnosti. Kutilové mají možnost na této destičce „kreditkových“ rozměrů zkoušet různé distribuce operačních systémů založených zejména na Linuxu, avšak je možné na ní provozovat například i Windows 10 pro IOT. Brzy by navíc mohla přijít oficiální podpora systému Android.
Alespoň to naznačuje oficiálně vytvořený repozitář pro Raspberry Pi 3 na stránkách Google Source. Zatím je prázdný, ale v budoucnu by se mohl plnit soubory podobně jako např. úložiště na kódy pro konkurenční mikropočítač Arduino. Android na Raspberry Pi 3 by mohl být výzvou nejen pro koncové uživatele, kteří by mohli na tomto mikropočítači pracovat ve známém prostředí se známými aplikacemi, ale také pro vývojáře a studenty IT oborů.
Raspberry Pi 3 pohání čtyřjádrový 64bitový procesor Broadcom BCM2837 s 1 GB RAM, na desce se dále nachází čtveřice USB portů, LAN konektor, HDMI, 3,5mm jack a nechybí ani bezdrátová konektivita Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 4.1. Cena samotné desky se pohybuje okolo tisíce korun.
To by byla pecka, protože co jsem se tak koukal po Android Stick&spol,. tak je to dost trága. U Pi&spol. se člověk zase pouští do neprobádaných Linux vod a podivných portací kde čeho, kdyby z Pi byl „Nexus“ nebo „Google Edition“, byla by to hned jiná káva a řekl bych by to defakto definovalo trh.
Tak snad se zadaří.
No mě to trochu děsí, že google bude definovat trh… jako by nestačilo že má každej ňouma chrome.
Kdyz si bude Google moc dovolovat, neni problem pouzivat forky jeho produktu. Chromium nebo Remix OS a podobne.
Je to nesmysl, na desktopu pouzivat mobilni os je hovadina. A lidi co se radi v necem vrtaj tak zas nechtej droida…
A co RemixOS ? To byl docela úspěch, ne ?
RemixOS ? a uspech? v cem? mozna tak v tom humbuku co mnozi kolem toho delali. opet se opakuji mobilni os pro desktop? to uz zjistil i MS s jeho metrem ze to nefunguje.
Mnoho lidi si to stahlo jednou to vyzkouselo a uz to nikdy nepouzijou…
No oni to dost lidi nepoužívají jako produktivní Desktop prostředí, ale jako multimediální rozcestník nebo soubor funkcí s obvykle celoobrazovkovým režimem. Oboje Android vcelku snadno zastane, co se týče multimédií, je zvláště v Androidu možné snad vše, co dovolí výkon (zde poměrně obdobná situace s mnohem robustnějším Windows, ale úplně se to srovnat pravda nedá, Windows aplikační výbava je vpravdě prakticky „bez limitu funkčnosti“).
Kdo to užívá jako PC (Desktop režim), tak jede v Linuxu, na tom se vydáním oficiálního Android portu nic nezmění:)
Já bych to rozhodně uvítal, osobně krabičku vidím jako „udělat ze zobrazovadla „smart“ a kvalitní, oficiální a aktuální portace Androidu by mi v tom dost pomohla.
ano multimedia to je tak jedine, a stejne to ma konkurenci napriklad Kodi etc.
co se tyce sw na linuxu vs win tak prave vyhrava linux. Alespon u me kdyz na tom mam server a jeste dvbt pres lanko. v linuxu jak se rika „na dve kliknuti“ a ve win si to nedokazu predstavit, vystridal by jsi desitek programu nez se sejdes s kompatibilitou hw a jeste to bude fungovat dost omezene. Ostatne repozitare je dost promyslena a funkcni vec ostatne se podivejte na droida
Aha, ty jsi nečetl můj první příspěvek zde:-)
jo to je taky hovadina, cituji
„…neprobádaných Linux vod a podivných portací kde čeho…“
jak neprobadanych? co tim jako chces rict ze se v tom nevyznas tak je to hned naprd? a co se treba snazit?
portace ceho? copak je lunux portace neceho?
Ale chapu ze plno lidem vyhovuje kdyz nemusi moc premyslet, je pak droid jednodusi a pro jeste mensi nutnost premysleni je tu ios
Podle Tvojí poznámky o iOS Ti zřejmě uniklo, že se tu nebavíme o telefonech….
V diskuzi k Raspberry Pi o telefonech? :)
RPI neni desktop PC
RPI neni desktop PC