Domů » Bleskovky » Raspberry Pi 3: Populární mikropočítač dostal 64-bitový procesor a bezdrátovou konektivitu

Raspberry Pi 3: Populární mikropočítač dostal 64-bitový procesor a bezdrátovou konektivitu

Přesně čtyři roky od představení první generace Raspberry Pi dostávají kutilové v pořadí třetí generaci oblíbeného mikropočítače, kterého se po celém světě prodalo více než 8 milionů. Novinka je opět výkonnější a chytřejší, přesto si stále ponechává „kreditkové“ půdorysné rozměry (8,5 × 5,6 cm), díky čemuž je kompatibilní s krabičkami a příslušenstvím pro předchozí modely.

Raspberry Pi 3 dostalo zcela nový čipset Broadcom BCM2837, jehož součástí je vůbec poprvé 64-bitový procesor.  Ten je sestaven ze čtyř jader ARM Cortex-A53 s taktem 1,2 GHz, díky čemuž má být výkon o 50 – 60 procent vyšší než u Raspberry Pi 2, a až 10 × vyšší než u první generace. Operační systém Raspbian (a další) zatím poběží v 32-bitovém módu, ovšem v následujících měsících bude zkoumán přechod na 64-bitový mód. Operační paměť zůstala 1 GB, stejně tak si deska ponechala rozmístění všech konektorů, přesunuly se pouze LED diody, aby uvolnily místo novým anténám.

raspberrypi3

Nová malina se totiž konečně naučila bezdrátovým sítím, konkrétně Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 4.1; o drátové připojení skrze LAN konektor však deska nepřišla. I přes zmíněné novinky si Raspberry Pi 3 ponechává cenu 35 USD (asi 1 000 korun vč. DPH).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentáře

  1. Martin (neregistrovaný)

    A mohli by udělat i dražší verzi Se snap 820 a 3GB Ram.

  2. Rezza (neregistrovaný)

    Proč by i další distribuce musely běžet v 32-bit módu, když dnes prakticky každá distribuce má AArch64 build? Tedy bootování tam zase bude opruz. Snad brzy vyjdou i nějaké desky s SBSA a SBBR.

  3. Petr (neregistrovaný)

    Pěkné na hraní, to samé jako ARDUINO, ale pokud by člověk chtěl skutečně něco dělat a někde to použít tak jsou mnohem lepší věci jako třeba „LattePanda – A £45 Win10 Computer For Everything“. Sice trochu vyšší cena ale možnosti nesrovnatelné. Nemusí člověk programovat v nějakých podivnostech jako je PYTHON nebo low-level C/C++, ale může použít vysokoúrovňový .NET C#. Nemusí ladit přes vzdálený přístup, ale přímo na to nahrát Visual Studio. Jde jen o to nečíst články že toto je NEJ ale podívat se co skutečně existuje.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).