Domů » Bleskovky » Raspberry Pi 3: Populární mikropočítač dostal 64-bitový procesor a bezdrátovou konektivitu

Raspberry Pi 3: Populární mikropočítač dostal 64-bitový procesor a bezdrátovou konektivitu

Přesně čtyři roky od představení první generace Raspberry Pi dostávají kutilové v pořadí třetí generaci oblíbeného mikropočítače, kterého se po celém světě prodalo více než 8 milionů. Novinka je opět výkonnější a chytřejší, přesto si stále ponechává „kreditkové“ půdorysné rozměry (8,5 × 5,6 cm), díky čemuž je kompatibilní s krabičkami a příslušenstvím pro předchozí modely.

Raspberry Pi 3 dostalo zcela nový čipset Broadcom BCM2837, jehož součástí je vůbec poprvé 64-bitový procesor.  Ten je sestaven ze čtyř jader ARM Cortex-A53 s taktem 1,2 GHz, díky čemuž má být výkon o 50 – 60 procent vyšší než u Raspberry Pi 2, a až 10 × vyšší než u první generace. Operační systém Raspbian (a další) zatím poběží v 32-bitovém módu, ovšem v následujících měsících bude zkoumán přechod na 64-bitový mód. Operační paměť zůstala 1 GB, stejně tak si deska ponechala rozmístění všech konektorů, přesunuly se pouze LED diody, aby uvolnily místo novým anténám.

raspberrypi3

Nová malina se totiž konečně naučila bezdrátovým sítím, konkrétně Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 4.1; o drátové připojení skrze LAN konektor však deska nepřišla. I přes zmíněné novinky si Raspberry Pi 3 ponechává cenu 35 USD (asi 1 000 korun vč. DPH).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments