Domů » Bleskovky » Qualcomm vysvětluje: Více jader ještě nemusí znamenat vyšší výkon (video)

Qualcomm vysvětluje: Více jader ještě nemusí znamenat vyšší výkon (video)

Qualcomm je nejpopulárnějším výrobcem čipů pro mobilní zařízení. Je velmi pravděpodobné, že nějaký z telefonů ve vaší domácnosti je poháněn právě jejich procesory. Přesto v poslední době čelí tvrdé konkurenci od společností jako MediaTek. Tyto firmy nabídnou za stejnou cenu více jader než Qualcomm, který nabízí obvykle dvě jádra, ale s větším celkovým výkonem. Proti nim Qualcomm ztratil značný tržní podíl v nižší a střední třídě. Jelikož nedokáže nabídnout čtyři jádra za nízkou cenu.

Teď se společnost snaží zvýšit povědomí o tom, že více jader nemusí znamenat lepší výkon. Nová marketingová kampaň má vyvrátit tento mýtus. Společnost zveřejnila video, kde vysvětluje, proč záleží na každém konkrétním jádru a ne na jejich počtu. Video má minutu a 16 sekund a není to pouze marketingové povídání, ale opravdu dává smysl. Stejně jako více megapixelů nezaručí lepší fotografie, tak více jader nezaručuje lepší výkon.

David Podzimek

41 komentářů

 1. Amen :) Konecne i renomovana spolecnost, rika ze vice prouzku Addidas je k nicemu a je to pouze marketingovy tah, na ktery BFU naleti.

  • Royce (neregistrovaný)

   jj a stejně se všichni WP hateři budou ohánět svými jádry :-D

  • Oni se tím ohání i wp fan, akorát dva roky po sezóně.

  • Johny (neregistrovaný)

   Já třeba jsem WP hater, ale počet jader ve WP je jejich poslední problém. I tak zrovna tady tvoje argumentace neni validní, protože Nokia dává do telefonů staré procesory, která se současným 2 jádrům ani čínským 4 jádrům nemohou výkonostně rovnat :D Takže badambam pššš… Jediné co bys tak na obhajobu mohl říct, že WP jsou především pracovní nástroj a tam není potřeba mít nadupaný HW, ale kontrovat tím, že Nokie mají superkvalitní soudobý HW který obstojí proti 4 jádrům v Androidu, to je trochu mimo :D

  • „Nokia dává do telefonů staré procesory, která se současným 2 jádrům ani čínským 4 jádrům nemohou výkonostně rovnat“

   Máš na to nějaký test? Nebo to jsou jen informace vycucané z prstu?

  • Johny (neregistrovaný)

   vygoogli si to, neni to tak těžký

  • Ale prosímtě. Co bych googlil. Na tom extrémně zastaralym a pomalym dvoujádru mi jede vše, co pro WP je. A na WP je dost graficky náročných her a náročných aplikací.

   Vygoogli si je, není to tak těžké.

 2. No marketing nemarketing to je sice pravda, ale bohužel ( nebo bohu dík jak se to vezme) on ten marketing dnes dost vydělává! Takže dnes proti tomu sice Qualcomm vede kampaň, ale stejně se tomu nevihne už jenom kvůli tomu že se zase má zvíšit rozlišení displeje až na 4K !

 3. Velké množství aplikací stejně není napsané tak, aby běželo na vícejádrovém procesoru. Pak je mi nějaké čtyrjádro k ničemu.

  • Johny (neregistrovaný)

   Tobě možná, mě furt pomáhá k tomu, že neběží jen jeden proces rozložený na 2 jádra ale X procesů rozložených na 4 jádra :D Ale to je jen teorie, osobně si myslím, že pokud by Nokia dávala do svých telefonů kvalitní procesory (a konečně s kvalitním audiochipem PLEASE), těm telefonům to bude BOHATĚ stačit. Bohužel to ale nedělá a dává tam procáky které jsou na hraně.

   Možná se stane zázrak a během roku se technologie nikam neposunou nebo se bude konkurence soustředit na jiný segment a tím pádem ani nevzniknou náročnější aplikace. Já bych na to ale nevsázel a z nejvyšší třídy nokie to tím pádem co do výkonu dělá naprosto průměrné zařízení.

   Naštěstí pro ni si nemyslím, že výkon je to, proč si to lidi kupují. I tak je to další věc nad kterou se člověk musí pozastavovat před koupí :-)

  • „Proces rozdělený na dvě jádra nebo na X jader“

   Jenže rozdíl mezi 4 a 2 jádry není zas tak markantní, aby se vyplatilo na to soustředit veškerou pozornost vývoje a přitom kašlat na věci jako špičkový fotoaparát nebo displej.

   Ty stále NECHÁPEŠ (použiju tvoji metodu CapsLocku), že naprostá VĚTŠINA aplikací NEUMÍ využívat vícevláknové procesy. A tobě je pak úplně jedno, zda máš sedmdesát jader nebo jedno, protože ta aplikace prostě běží v tom jednom vlákně na tom jednom jádře.

   Pro vývoj je třeba dost náročné optimalizace, aby aplikace uměly běžet ve více vláknech současně a u běžných aplikací to tedy vůbec nikdo nedělá. Je to práce navíc.

   Ono to prostě nefunguje tak, že si procesor řekne, aha, teď mám spočítat (2*4)+(72:8)=? a první závorku spočítá na jednom procesoru a druhou na druhém. Ne. Ve většině aplikací to prostě chudák musí furt řešit v jednom vlákně.

   Ano, hodit se to může u multitaskingu. WP ale má multitasking dost omezený, takže je čtyřjádro opět zbytečné.

   K tomu všemu si procesor musí hlídat procesy na všech jádrech ve všech vláknech, svoje zatížení, synchronizaci. A u čtyřjádrového procesoru je něco takového samozřejmě náročnější než u procesoru dvoujádrového.

   Ne, neříkám, že čtyřjádro je horší než dvoujádro, pouze není o tolik lepší mít quad-core teď hned, protože se prostě nevyužije. Ano, budu moct tvrdit, že mám čtyřjádro a budu hrozně cool, ale tím to končí.

   VÝKON NEBUDE 4x RYCHLEJŠÍ!

  • Dovolím si nesouhlasit. Aplikace s GUI by se měly psát tak, aby jakákoliv činnost, delší než jednotky ms, běžela v separátním vlákně s nízkou prioritou a GUI tak mohlo plynule běžet. K tomu ještě systém něco dělá na pozadí (email, chat atd.) takže i ta 4 a víc jádra jsou využitelná.

  • „Aplikace s GUI by se měly psát“

   Správně. Měly…

   A na OS + jednu aktivní aplikaci ty dvě jádra bohatě stačí.

  • Johny (neregistrovaný)

   Kde říkám, že to nechápu, víceméně jsi zopakoval co jsem řekl já :D Já jen podotknul, že 4 jádrový procesor se nestará jen o jednu aplikaci která běží v daný čas, ale o další procesy na pozadí, které system může mezi jádra dělit, což ty jsi nepoznamenal a řekl jsi jen část pravdy. Naopak pak dál píšu, že pro WP v tuhle chvíli opravdu je 4 jádro zbytečný a daleko lepší by byla kvalitní dvoujádra.

  • Johny (neregistrovaný)

   takže se nevstekej :D

 4. Ehm veď tohtoročné Snapdragony sú všetky 4jadra tak o čo Qualcommu ide? Zatial má konkurencia len 4 jadra (Exynos v S4 je stvojadro ktore sa kvoli sa uspore prepina na uspornejsi stvojadrovy blok). Mediatek síce chystá 8 jadro ale zatiaľ ho nepredstavil.

  • Johny (neregistrovaný)

   Oni to právě neumí vyrobit, tak už dopředu řikaj, že čtyř je lepší než osmi :D Test na guitar hero jasně dokazuje pravdivost jejich tvrzení :D

   (nadsázka, pro méně bystré :D )

  • David Podzimek

   Nezáleží na tom, jaké procesory letos představil, ale jaké naleznete v zařízeních ve střední a nižší cenové kategorii, speciálně na indickém a čínském trhu.

 5. Johny: Nesrovnavej vykon Androidu a WP, to je jako by jsi srovnaval hrusky s jabkama.

  Ip Man: Prave ze marketing se nerovna pravdive informace, takze porad nechapu, vlastne chapu proc na to BFU naletej.

  • Johny (neregistrovaný)

   To není až tak docela pravda. Výkon pro rozjetí náročnějších aplikací (specielně her) je potřeba u obou zařízení stejný. Android ovšem ještě musí počítat s tím, že mu mimo hru na pozadí poběží kdoví co. Tím pádem potřebuje a velmi často využívá rezervi. Na druhou stranu vývojář může počítat s čistým výkonem androidu při vývoji své aplikace a tak do ní implementovat daleko víc, protože ví, že to potencielně zařízení zvládne, narozdíl od WP, kde se tolik s tou grafikou ZATÍM rozjet nemůže, protože WP ani teoreticky tento výkon neumožní, i kdyby se sebevíc snažil.

   Takových aplikací je nyní minorita a do WP není potřeba v tuto chvíli dát výkonější procesor pro zvládnutí současných APPs. Ale jde o to, co už tvrdím v jiném vlákně, že nepočítá do budoucna a tak pokud ostatní představí výkonější stroje, WP opět bude na konci hvozdu s tím, které náročné aplikace do něj po čase mohou být převedeny a které ne => rychleji zastará.

  • Johny (neregistrovaný)

   Aby mi tu zas někdo špatně neimpretoval, zastará v oblastí náročných aplikací a náročných her. To ale neznamená, že se z něj notně stane nepoužitelné zařízení např. ve firemní svéře, kde díky dlouhodobé stabilitě může být stále pro někoho použitelnější než Android. To už je na osobních preferencích uživatele.

  • Johny (neregistrovaný)

   *neinterpretoval :D pro puntičkáře

  • Royce (neregistrovaný)

   Prosimtě, kdes přišel na to, že WP ten výkon neumožní? Podívej se třeba na Halo: Spartan Assault.. Přijde ti ta hra jako graficky nenáročná??

  • Johny (neregistrovaný)

   a můžeš se na to spolehnout? Můžeš se spolehnout na to, že až na jaře vydá nokie novou vlajkovou loď se 4 jádry a v létě na ně vyjdou konverze nových her, že si to bezproblémově všechno rozchodíš i na 1020? A co za rok a půl až se i samotný system komplexně rozroste? Podle mě díky tomu, že tam ten HW chybí se na to právě spolehnout nemůžeš a to je o čem mluvím. Jak jsem řekl, Nokia vydává HW který aktuálně stačí na to co je venku. Ovšem bez rezerv a bez výhledu do budoucna, jestli i tehdy bude stačit.

 6. Geary: Nechpu jake ohaneni myslis. Nevim, ze bych se nekdy jako malej kluk porad ohanel jadry zpetne. Jen reknu, ze uz je to podporovano, ale to neni vyzdvihovani.

 7. Tak proč to vztahuješ na sebe? Já to vůbec tobě nepsal.

  • Protoze tam pises o „vsech“ lidech co pouzivaji WP a ze se vsichni chlubi-ohani, ze maji vice jader.

   Kdyby jsi tam napsal „Oni I NEKTERI se tím ohání i wp fan, akorát dva roky po sezóně“, tak je to jine.

  • Ne kdybych myslel všichni, napsal bych všichni.Neni důležitý, jak to chápeš ty, ale jak to myslím já.

  • Více jádrové procesory jsou z větší části vždy marketing, je pravda, že WP má HW, který nestačí na špičku Android telefonů a vše dohání později MS (GDR3), nicméně na druhou stranu si nemyslím, že to bude velkým přínosem pro obyčejné uživatele, budou mít sice svá čtyřjádra, ale systémově to dle mě nepocítí, možná při hrách, ale já se řadím na okraj, hry nehraji, takže mi je v podstatě jedno jestli systém běží na 2 nebo 4 jádrech, důležitá je pro mě odezva a ta je na WP s dvoujádrem výborná, narozdíl od konkurence (Android).

  • Geary: No, ale z toho tveho to tak vyzniva, bud priste presnejsi :)

  • maxxz: Ano, jak pises tak to je.

 8. V podstate maji pravdu, slusne vykonne dvoujadro a 2GB RAM by mi vyhovovalo. 4 jadro nepotrebuji, ale zatim se nic vice vyhovujici neukazalo.

 9. l0lz (neregistrovaný)

  Všetcia tu riešite ako je 2-jadro u WP staré a na hry nedostačujúci. OMG všetky hry ako Modern combat 4, asphalt 7, nova 3 idú plynulejšie na WP, ako na androide. kde je chyba ? Žeby v optimalizácí? Takisto aj v GPU. Adreno 225 je rok stara grafika ale je stále lepšia ako majú niektoré súčastné high endy. CPU krait 1,5GHz je akurat. Dôležitá u hier je grafika a optimalizácia.

  • To tu tvrdím celou dobu, ale někteří jsou prostě jak natvrdlí… Že, Johny…

  • Johny (neregistrovaný)

   Já někde tvrdím, že na současné hry to nestačí? Nebo mi snad chceš říct že S4 je slabší nebo stejně „silný“ na hry jako např. 925?

  • l0lz (neregistrovaný)

   L925 je iba vylepšená verzia L920 z minulého roku. Nový HIGH-END by mal prisť teraz v septembry s novým HW. A ano môžem povedať, kedže S4 má 1080p (kde bude grafika ovela viac zaťažená) a L925 iba 768p a optimalizácia je skvela tak môžeš počítať s rovnakým výkonom v hrách. U S4 možno trošku lepší, ale aj to iba u 4-jadrovej verzie. Nie u 8, kde je grafika na tom dosť bieda

 10. Právě proto jsem si koupil S4 mini se dvěma jádry. Sice všichni papouškují jak je to ořezaná a ubohá verze S4, ale já se jim směju. Jedině kde se dá dobře „zatím“ využít více vláken je několik specielních typů aplikací a taky v grafických operacích, ale tam se ten počet potřebných stream-procesorů zase odvíjí od rozlišení obrazovky. Takže se zase vrátím ke svému S4 mini který má pouze 960×540 bodů a tím má srovnatelné fps i při menším výkonu jako má nabušené S4.

  A když někdo říká, že mu na telefonu běhá několik aplikací najednou, no to je pravda, ale v telefonu jsou jich stovky naráz (no já jich mám cca 220 a víc), takže podle jejich představ by museli mít alespoň 128 jádrovej CPU, aby byli spokojený… Ono i v mé staré Nokii E52 běželo kolem 180 procesů a telefon s jedním CPU běhal dobře. Jak je to možné, že by zázrak ;-)

  • Kdyby mela S4 mini i 2GB RAM, tak by to byla jednoznacne ma volba.

  • Johny (neregistrovaný)

   128 jader je optimální… výrobu arašídového másla :D

  • To djkure: Má 2GB RAM nějaký racionální důvod? Vše na tom běží, i ty nejnáročnější hry…. No chápu, že to do budoucna může být trochu málo, ale kvůli 512MB bych se asi nezbláznil. Navíc 2 jádra maj taky trochu menší spotřebu RAM než 4 jádra.

  • To JOHNY: Nice :-)

   PS: Hned jsem to nepochopil, teprve až jsem se přepnul z režimu IT na normál. Tím bych se asi chlubit neměl, co? ;-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).