Domů » Bleskovky » Qualcomm Snapdragon 1000 má mít srovnatelný výkon s notebookovými Intely

Qualcomm Snapdragon 1000 má mít srovnatelný výkon s notebookovými Intely

Trh smartphonů, tabletů a hodinek s Androidem začíná být Qualcommu malý, a tak se snaží proniknout i do segmentu přenosných počítačů. V tomto týdnu představil svůj čipset Snapdragon 850 určený výhradně do „always connected PC“ s Windows 10, tento procesor je však pouze mírně upravený Snapdragon 845.

Qualcomm představil Snapdragon 850. Je určen výhradně do počítačů

Už příští rok bychom se měli dočkat mnohem výkonnějšího čipu Snapdragon 1000, který se má stát rovnocennou konkurencí pro procesory od Intelu. Podle nejnovějších informací serveru WinFuture.de  má mít tento procesor TDP až 12 W, tedy zhruba dvojnásobek Snapdragonu 850; procesory Intel Core U Series mají TDP 15 W. Základem procesorové jednotky se pravděpodobně stanou nedávno představená jádra Cortex-A76, která mají oproti současným jádrům Cortex-A75 nabídnout o 35 procent vyšší výkon.

ARM má nové zbraně. Cortex-A76 a Mali-G76 mají poskytnout notebookový výkon

Výkonné notebooky s obrovskou výdrží bez kompromisů?

Snapdragon 1000 by mohl excelovat v oblasti efektivity, má být totiž vyroben moderním 7nm procesem společnosti TSMC. Jedním z prvních počítačů s tímto čipsetem bude údajně pocházet od tchajwanského Asusu, který na referenčním návrhu Qualcommu vyvíjí počítač s kódovým označením Primus. Má se jednat o notebook s 2K displejem a podporou standardu WiGig. Na počítači poběží Windows 10 pro čipsety ARM, přičemž právě tato položka bude o úspěchu ARMových počítačů rozhodující; první generace „always connected PC“ obsahuje spoustu nedostatků zejména v oblasti nekompatibility a výkonu. Novější verze Windows a silnější hardware by ale mohly tyto nedostatky odstranit.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).