Domů » Bleskovky » ARM má nové zbraně. Cortex-A76 a Mali-G76 mají poskytnout notebookový výkon

ARM má nové zbraně. Cortex-A76 a Mali-G76 mají poskytnout notebookový výkon

Výkon bez jakýchkoliv kompromisů. Tak popisuje společnost ARM Holdings své nové návrhy procesorových a grafických jader, která se dostanou do čipsetů již v příštím roce. Kromě smartphonů bychom se s nimi měli setkávat i v počítačích.

Cortex-A76

ARM představil zbrusu nová procesorová jádra Cortex-A76, s nimiž mají být mobilní čipsety až o třetinu výkonnější než současné procesory založené na Cortex-A75. Výkon mobilních procesorů s jádry Cortex-A76 nataktovanými až na3 GHz má být srovnatelný s procesorem Intel Core-i5 7300, s větším množstvím cache by dokonce mohly soupeřit s procesory Core i7. A to vše s velmi nízkou spotřebou, neboť díky modernějším výrobním procesům budou nové čipy výrazně efektivnější.

Mali-G76 GPU a V76 VPU

Vylepšovala se i grafická jádra Mali, jimž ARM přisuzuje výkon herních konzolí. Jak moc je toto přirovnání nadsazené, rozhodnou až reálné testy, oproti přechozí generaci má být nárůst ve výkonu až 30 procent vyšší, u vybraných operací využívajících strojové učení může být nárůst ve výkonu až 2,7násobný.

Mali V76 má mít až dvojnásobnou rychlost při (de)kódování videa, a to až v rozlišení 8K se snímkovací frekvencí 30 fps. Zvládne také 16 Full HD streamů s 60 fps.

Máme se na co těšit

Novinky od ARMu se mají do koncových zařízení dostat někdy v příštím roce. Nový návrh procesorových jader a grafických čipů nepochybně přijmou velcí výrobci čipsetů jako Qualcomm, Samsung a další. Nové čipy využívající této architektury navíc zaútočí nejen na smartphony, ale budou určeny i do počítačů, kde by měl být rozdíl ve výkonu oproti současné generaci ještě vyšší než u telefonů. S čipsety postavenými na architektuře ARM počítá systém Windows 10 od letošního roku, spekuluje se, že podobnou cestu testuje i Apple. Ten si údajně u společnosti Pegatron zadal výrobu prototypu MacBooku poháněného právě ARMovým procesorem. Má Intel důvody k obavám?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. A k cemu takovy vykon? Na animovana hovinka v ios a aos?

  • ze by pro notebooky s ARM?

  • čipsety postavenými na architektuře ARM počítá systém Windows 10 od letošního roku, spekuluje se, že podobnou cestu testuje i Apple.
   Výsledkom tychto jadier by malo byť SD1000? Pokial sa nemýlim.

   A s ARM64 to uz bude iná káva. Doteraz všetko bežalo na ARM 32bit.

  • A zase jsi za blba. Jako vzdycky. A uz se konecne nauc ten svuj nick psat spravne. Chapu, ze „o“ je vedle „l“, ale delat tu samou chybu neustale…

 2. O ARM GPU na úrovni herních konzol čteme roky a roky ????

  • A11 gpu cca 320 gflops

   Ps4 gpu – 1,7 tflop
   Xbox one x – 6 tflop

   Takze konzolova grafika skor na urovni ps3

 3. Intel ma kupenu licenciu na arm chipy, a intel bude tak ci tak v pohode.

 4. Karel Endler

  Intel a AMD zatím mohou být v klidu – 90% IPC výkon znamená, že při asi 60% kmitočtech, které ARMy dosahují, jde v praxi o cca poloviční výkon na jedno jádro. A až vyhoní ARMy na stejný výkon, budou mít i stejnou – nebo vyšší – spotřebu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).