Domů » Bleskovky » Qualcomm mění strategii: Snapdragon 820 bude vyrábět Samsung

Qualcomm mění strategii: Snapdragon 820 bude vyrábět Samsung

Společnost Qualcomm patří dlouhá léta mezi lídry v oblasti vývoje polovodičových součástek a jejich čipsety se postupem času staly synonymem kvality a výkonu. Vrcholem portfolia pro letošní rok se stal SoC Snapdragon 810, na který lze narazit například v LG G Flex 2 (recenze) či HTC One M9. Mezi další stálé zákazníky Qualcommu patřil i Samsung, který však u letošních modelů Galaxy S6 a S6 Edge vsadil na řešení v podobě vlastního procesoru Exynos 7420 vycházejícího z 14nm technologie.

 

Za tímto rozhodnutím stály nepříliš přesvědčivé výsledky testů, kdy Snapdragon 810 nedosahoval požadovaného výkonu a vykazoval výrazné známky přehřívání. Qualcomm si doposud nechával vykrývat kompletní produkci čipsetů společností TSMC, kterou ovšem nedokázal dotlačit k přechodu z 20nm výrobního procesu na pokročilejší technologii. Americký výrobce se proto rozhodl změnit strategii a výrobu dalšího čipsetu svěří do péče Samsungu.

 

Netřeba dodávat, že se jedná o zcela logický krok vedoucí k udržení tržního podílu. Vývoj polovodičových součástek jde neustále kupředu a sebemenší zaváhání by mohlo vést k citelnému snížení zisků a propadu značky. Budoucí Snapdragon 820 nabídne vlastní design procesorových jader typu Kryo s podporou 64-bit instrukcí a architekturou ARMv8. První várka testovacích kusů je ohlášena na poslední čtvrtletí letošního roku. Nasazení do konkrétních produktů se tedy dočkáme až v příštím roce.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

4 komentářů

 1. Fore (neregistrovaný)

  Tenhle přestup od TSMC k Samsunugu by se neměl nazývat změnou strategie ale nevyhnutelným řešením velkého pr*seru.

  • Kolousek001 (neregistrovaný)

   Tak průser je samo o sobě, že tyhle společnosti (Západní) jsou tak neschopný si cokoliv vyrobit sami. Jednou nás to všechno zničí.

 2. Matěj (neregistrovaný)

  mě to přijde celkově blbost, qualcomm by měl skončit kvůli tomu bludu co vypustili na svět ( qualcomm snapdragon 810). Přenechávat to samsungu, bude sice lepší technologie ale zase daleko vyšší cena, jak to teď vidím s předraženým samsungem, který prodává už aj jejich phone za 30k což je dražší jak iphone, který má na to zákazníky, na takovou cenu…. Vypadá to tak že půjdu do mediateku či intelu, huwawei má taky v klídu procesor ale taky na vyšší cenové úrovni…

  • Tak ony ty kousky s 810 nejsou také žádné levnosti, 20k, kde myslím startuje i S6ka s tebou doměle drahým SoC Samsungu. Neuvědomuješ si, že ona cena 30k je vyhnaná kapacitou flash (pro Samsung totální dojná kráva) a nesmyslem se zakřiveným displejem.

   Qualcomm Samsungu nic nepřenechává, jen volí jiného výrobce křemíku. Technologie je stále (resp. opět bude) Qualcommu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).