Domů » Recenze » Recenze Qtek 9100 (MDA Vario): Šikovné vajíčko

Recenze Qtek 9100 (MDA Vario): Šikovné vajíčko

Velká recenze stylového zařízení s výsuvnou klávesnicí, Windows Mobile 5.0, Wi-Fi a 200 MHz procesorem

Qtek 9100Qtek 9100 neboli HTC Wizard se České republice prodává u Eurotelu, T-Mobile toto zařízení prodává jako MDA Vario. Jedná se o velmi dobře vybavené PocketPC nabízející výsuvnou hardwarovou klávesnici, operační systém Windows Mobile 5.0 a podporu bezdrátových přenosů Wi-Fi. Já jsem měl k testování zapůjčenou variantu Qtek 9100, ovšem pod všemi názvy se skrývá hardwarově zcela totožné zařízení, Vario se tedy od Qteka bude lišit pouze v dodávaném příslušenství a softwarové výbavě. Za zapůjčení zařízení děkuji internetovému obchodu Smartfount.cz.

Výrobce Qteka, tchaiwanská společnost HTC světu neustále představuje nová zařízení – některá upadnou v zapomnění, některá se těší velké oblibě. U nás se od tohoto výrobce prodává/prodávalo několik PocketPC, mezi nejpovedenější patřily bezesporu T-Mobile MDA Compact či T-Mobile MDA2, méně se pak osvědčily například Eurotel Dataphone III či nedávno představený MDA Compact 2. Jak je na tom ale Qtek 9100 ? Má na to, aby se stalo žádaným a oblíbeným zbožím, nebo se jedná jen o další obyčejné PPC, za které se nevyplatí utrácet ? Pojďme se tedy tomuto zařízení podívat na zoubek a zjistit, jak na tom vlastně je. 

 

Obsah balení
Qtek 9100 se distribuuje ve velmi pěkném černém balení, které rozhodně upoutá a budí dojem, že se jedná o opravdu kvalitní zařízení. V krabici samotné naleznete kromě samotného přístroje také slušivé černé pouzdro s magnetickými úchytkami a sponou za opasek, nabíječku, synchronizační miniUSB kabel, náhradní stylus, dvě CD se softwarovými aplikacemi (ActiveSync, Outlook, GPRS Monitor) a celkem kvalitní stereo sluchátka s možností regulace hlasitosti a tlačítky pro příjem a ukončení hovoru, zapomenout nesmím ani na tři manuály – (anglický, český a příručku pro rychlý start). K zařízení je dále dodávána ochranná fólie smartAx a lokalizační software InterWrite 9.0Pro od Sunnysoftu. Ten bychom na CD hledali marně a jeho dodávka je řešena formou on-line distribuce (v balení naleznete potřebný klíč pro stažení).

HTC Wizard Do ruky padne perfektně
1 2

Tip: Klikněte na obrázek pro zobrazení plné velikosti

Co mě celkem překvapilo, byl teleskopický stylus. Na MDA2 jsem byl zvyklý na pevnou délku, ale zde mě čekalo milé překvapení. Stylus má ve složeném stavu nějakých 53mm a po roztažení se dostanete na 83mm. Stylus se z Wizarda vytahuje na pravém dolním rohu a díky drobné zarážce uvnitř zdířky jej po vyjmutí držíte v ruce v jeho plné velikosti. Co mi ale dělalo u stylusu problémy, byla jeho kuželovitá špička. Ta mi přijde oproti klasice až moc veliká, nebo spíše neúměrně zkosená. Při ukončování aplikací (křížek v pravém horním rohu) jsem měl občas problém, že mě okraj displeje kvůli většímu rozměru špičky stylusu, znemožnil přesné zaměření a ze začátku jsem se po okrajích dost uklikával. Po několika hodinách práce však tento neduh zmizel a teď už jsem se stylusem kamarád.

Stylové pouzdro Obsah balení
3 4

V balení bychom marně hledali synchronizační kolébku, osobně mi to trochu vadí, ale na druhou stranu přibalený synchronizační miniUSB kabel tuto funkci plně zastane a díky své velikosti nezabere tolik místa, jako kolébka. Mimochodem právě rozhraní miniUSB, které jsme zatím vídávali převážně u smartphone telefonů, považuji za velké plus. Nemusí vám totiž z počítače trčet několik kabelů pro různá zařízení.

 

Provedení, design a výsuvná klávesnice
Pro majitelé modelu MDA Compact asi nebudou rozměry Qteka ničím neobvyklým, ba naopak, oproti Compactu totiž toto zařízení nabralo v tloušťce o 5mm, to je ale způsobeno výsuvnou hardwarovou klávesnicí. Celkové rozměry zařízení jsou 109mm x 58mm x 23,7mm. Pro mě, jakožto majitele těžkotonážní cihly MDA2, byly však  první minuty s Wizardem doslova šokem, udiveně jsem zíral na krásně minimalistické zařízení. Na fotografiích to možná není tak zřejmé, ale rozměry si mě Qtek naprosto získal. Velikostí bych jej přirovnal třeba k symbianové Nokii 6600. V kapse se nosí velmi pohodlně, již jsem si zvykl na citelný tlak při nošení svého MDA2, ale Qtek mi byl opravdovou úlevou. A ještě se samozřejmě nabízí mnohem pohodlnější nošení za opaskem v pouzdře.

Pohled z pravé strany …z levé strany …a z přední strany
5 6 7

Jak jsem již zmínil, zařízení je velmi malé, příjemně se proto drží v ruce – na svědomí to mají pěkně zaoblené okraje, marně bychom hledali nějaký hrubší výstupek. Plastový materiál sice zaručuje příjemný kontakt, ale nepatrně jsou na něm vidět otisky prstů. Použitý materiál má kladný dopad na hmotnost (160 gramů), ovšem s odolností to už bude o něco horší.V zavřeném stavu Wizard nabízí celkem pět programovatelných tlačítek, dvě ovládací tlačítka, posuvník pro změnu hlasitosti, čtyřsměrný ovládací prvek s potvrzovacím tlačítkem, tlačítka pro příjem a odmítnutí hovoru a také PowerButton. Na čelní straně se kromě displeje s rozlišením 240x320px (65k barev) s úhlopříčkou 71mm, nachází také reproduktor pro telefonování, ten je obklopen dvěma signalizačními diodami, které značí aktivní Bluetooth, Wi-Fi, nabíjení nebo informují o zmeškaném hovoru či SMS.

Detail ovládacích tlačítek Zadní strana Rozložený Wizard
8 9 10

Na spodní straně naleznete 2,5mm výstup na sluchátka, miniUSB konektor pro synchronizaci a nabíjení, tlačítko pro otevření krytu baterie a zdířku pro stylus. Na horní straně pak již zmíněný PowerButton a slot pro paměťové karty typu Mini-SD. Zadní strana nabízí kromě výstupu na externí anténu především fotoaparát s rozlišením 1.3Mpx. Vedle něj je přisvětlovací dioda, takže není problém fotit i v horších světelných podmínkách. Pro ty, kteří potřebují fotit autoportréty je na zadní straně připraveno malé zrcátko. Odnímatelný kryt baterie je opatřen tenkým gumovým výstupem, takže vám Qtek zaručeně po stole klouzat nebude. Ke krytu bych měl ještě jednu výtku, nejsem si totiž až tak jistý, jak pevně bude bude na svém místě sedět po několika měsících používání. Na pravé i levé boční straně naleznete reproduktory, které hrají stereo ! Otvor pro softReset a Infraport najdete na pravé straně.

Hardwarová klávesnice Detail klávesnice Je to vážně sympaťák
11 12 13

Teprve po rozevření Qteka zjistíte, že to nejlepší vás teprve čeká. Objeví se před vámi stylová QWERTY klávesnice s 39 klávesami + dvěma ovládacími – softKeys. Klávesy jsou rozděleny do čtyř rad, podsvětlení klávesnice je modré, ale bohužel trochu nerovnoměrné. Ve tmě to ale vůbec nevadí a klávesy jsou i tak dobře čitelné. Na klávesnici se překvapivě dobře píše, pokud patříte k SMS maniakům, určitě si klávesnici oblíbíte.

Psaní na klávesnici Podsvětlení klávesnice Qtek 9100 a MDA 2
14 15 16

Vysouvací mechanismus klávesnice se mi zdá celkem pevný, po vysunutí dojte k bleskovému otočení displeje do Landscape režimu. Klávesnici ukotvíte slyšitelným docvaknutím. Nejsem si ale jistý, jak bude mechanismus funkční po dvou měsících intenzivního používání. Sám jsem kdysi používal Nokii 7650, kde byl princip vysouvání téměř totožný a po půl roce se mi při vysouvání solidně viklala.

Cvalík a cihla Klávesnice je výborná Malý, kompaktní, Wizard !
17 18 19

 

Videopohled

 

Operační systém, technické parametry
Nikoho snad dnes nepřekvapí, že Qtek9100 běží na operačním systému Windows Mobile 5.0, který běhá celkem svižně a hlavně stabilně. Je pravda, že toto zařízení nepohání zrovna nejsilnější procesor – OMAP 850 s taktem 195Mhz opravdu žádné extra výkony nepodává, ale pro běžnou práci a hraní her bohatě postačí. Provedl jsem několik testů na zátěž procesoru, ale nikdy jsem neměl pocit, že by procesor opravdu nestíhal.

Qtek 9100 MDA Compact MDA 2
Qtek 9100 MDA Compact MDA 2
557 bodů 718 bodů 736 bodů

Prvním testem bylo přehrávání MP3 souborů v různých kvalitách (bitrate 92,128,192 a 256kb/sec). Čím vyšší byl datový tok, tím pomalejší byla práce v systému (otevírání Word dokumentu, spouštění PowerPoint prezentace). Nikdy to však nebylo tak kritické, že by se zařízení nedalo používat, procesor vše zvládal. A ještě lepšího výkonu jsem dosáhl, když jsem MP3 soubory přehrával ve freewarovém přehrávači GSPlayer 2, u standardního Windows Media Playeru 10 byla zátěž procesoru znát mnohem více.

Procesor jsem prověřil také v několika náročnějších hrách, AirIslands, Michael Schumacher Kart 2002, WarFare či StreetDuel Underground racing – ani v jedné hře jsem nezaznamenal nějaké výraznější problémy, u StreetDuelu bylo sice potřeba nepatrně snížit detaily, ale i tak si těmito hrami Wizard poradil. Sledování filmů bezesporu patří k oblíbeným činnostem majitelů PocketPC. Qtek si s videem také poradí celkem dobře, filmy s vyšší kvalitou videa mají tendenci se občas zadrhávat, ale není problém snížit kvalitu a pak je přehrávání plynulé.

StreetDuel Cart Racer 2002
StreetDuel Underground racing CartRacing 2002

Jak jsem již zmínil v úvodu, displej nabízí klasické rozlišení 240x320px při 65k barvách. Díky tomu, že má úhlopříčku 71mm však nabízí mnohem jemnější zobrazení, než třeba MDA2 (91mm). Podsvětlení displeje je dostatečně silné, v základním nastavení možná až příliš. Nastavit si však můžete pouze pět stupňů jasu, přičemž při nejnižší hodnotě se podsvícení vypne úplně. Moc mě nepotěšilo, že stupeň nastavení je jednotný jak pro napájení z baterie, tak i z elektrické sítě.

64MB operační paměti (RAM) je dnes zcela dostačující, 128MB velká vnitřní paměť (ROM) však sdílí místo s operačním systémem, a tak vám po restartu zbude necelých 48MB pro vaše data. Není to mnoho, a proto bychom s investici do paměťové karty neměli dlouho otálet.

HW informace Nastavení Přehrávání videa
HW Info Datová nastavení Přehrávání videa

Komunikační schopnosti Wizarda jsou velmi dobré, GSM část je čtyřpásmová (tedy 850/900/1800/1900Mhz), GPRS třídy 10 je dnes již standard, co ale potěší je podpora EDGE (opět třída 10) a především integrovaná Wi-Fi standardu 802.11b (pomocí úpravy v registrech lze změnit na 802.11g). Bluetooth můžete užívat ve verzi 1.2. S připojováním přes Wi-Fi jsem neměl žádné problémy, i když citlivost přijímače mi oproti dříve recenzovanému Looxovi N520 přijde o něco slabší. Výbornou aplikací, která je obsažena v systému je CommManager, pomocí kterého můžete jednoduše zapínat/vypínat Bluetooth, Wi-Fi, tichý profil nebo spojení přes ActiveSync.

Optika fotoaparátu se nese ve znamení 1.3Mpx, na nějaké extra vybroušené fotografie nepomýšlejte, ale pro zachycení důležitých okamžiků bohatě postačí. Fotografie můžete snímat v rozlišeních 160×120, 320×240, 640×480 nebo 1280×1024, softwarově však kamera umí přepočítávat i do rozlišení 1600×1200. O tom, jak kamerka fotí si můžete udělat vlastní obrázek z dostupných fotografií. U fotoaparátu máte k dispozici několik režimů, klasický, sportovní, rozptýlený a samozřejmě také video. V horších světelných podmínkách užijete již zmíněnou přisvětlovací diodu, která velmi dobře poslouží i jako baterka.

V obchodě Na ulici Telefonní budka
Fotka Fotka 2 Fotka 3
Budova Domácí mazlíček  S textem je to trochu slabší
Fotka 4 Fotka 5 Fotka 6

,,Nejlíp se fotí nádraží, protože se nehýbá a nemusí se mu říkat, aby se tvářilo příjemně,, (Švejk)  

Baterie s kapacitou 1250mAh v kombinaci s nižší frekvencí procesoru dokáže Wizarda udržet při životě celkem dlouho. Při běžném používání (několik hovorů denně, SMS, e-mail, nějaká ta hra) by vám měl přístroj vydržet minimálně dva dny. V pohotovostním režimu výrobce udává až 200hodin výdrže.

 

Software
Operační systém Windows Mobile 5.0 nabízí již v základu předinstalované aplikace Word Mobile, Excel Mobile a PowerPoint Viewer. První dva zmíněné celkem dobře postačí pro úpravu a psaní textových dokumentů či vytváření tabulek – díky HW klávesnici je psaní skutečně lahoda. PowerPoint Viewer, jak už z názvu vyplívá, slouží pouze k prohlížení prezentací, žádné úpravy PPT souborů provádět nemůžete, ale pro zobrazení prezentací bohatě postačí. Nikoho už snad ani nepřekvapí vestavěný MSN Messenger, File Manager či Internet Explorer, který si se zobrazováním webových stránek poradí celkem dobře.

Pocket IE Word Mobile PowerPoint Viewer
PocketIE Word Mobile PowerPoint Viewer

Mezi nadstandardními aplikacemi naleznete ZIP manažer pro práci s těmito archivy. Java emulátor (Java 2.0), který mi ale s většinou midletů odmítl spolupracovat, ale aplikace pro WM jsou stejně mnohem lepší, než Java. Pro prohlížení souborů můžete využít ClearVue PDF, který svou funkci plní výborně. Jako velmi užitečná aplikace se mi jeví také CommManager, jehož funkce jsem zmiňoval o několik odstavců výše. Tím výčet bonusových aplikací bohužel končí, zapomenout bychom neměli ještě na GPRS Monitor, který naleznete na přiloženém CD.

Kamera Sledování videa
Camera Windows MediaPlayer fullscreen

 

Česká lokalizace – Sunnysoft InterWrite 9.0PRO
Qtek standardně českou lokalizaci nenabízí (MDA Vario od T-Mobile je lokalizováno přímo z romky), naštěstí je tu firma Sunnysoft se svým produktem InterWrite, který si s lokalizací vašeho přístroje poradí na výbornou. Již v úvodu jsem zmiňoval, že se tento software k Wizardu dodává formou on-line distribuce, po stažení jej tedy jednoduše nainstalujete jako kteroukoliv jinou aplikaci.

Lokalizace Obsluha GSM modulu
Nabídka programů GSM modul a inteligentní vyhledávání v adresáří

Na výběr máte ze dvou typů instalace – Málá a Velká. První do zařízení nainstaluje pouze českou klávesnici (nemyslím teď počeštění HW klávesnice), Velká lokalizace pak převede do naší mateřštiny celé prostředí telefonu včetně zástupců, programů a nápovědy. Cítit se tedy budete opravdu ,,jako doma,,. S lokalizací jsem neměl žádné závažnější problémy, při prvním restartu se sice Wizardovi nechtělo naběhnout, ale napodruhé už si dal říci a žádné výrazné zpomalení systému jsem také nezaznamenal. Na MDA2 jsem se české lokalizaci bránil jak jen to šlo, v češtině totiž bylo několik chyb a celkově mi moc neseděla. Lokalizaci od Sunnysoftu bych si ale nechal líbit, opravdu jsem s ní byl u Qteka spokojený.

Nabídka Start FileManager Práce s obrázky
StartMenu Správce souborů Obrázky

 

Závěr
Qteka sem měl k dispozici na osm dní, během kterých mi doslova přirostl k srdci. Ze začátku jsem byl dost skeptický k použitému procesoru, ale práce se zařízením mě brzy přesvědšila, že to tak opravdu není a že procesor zde plně postačuje. Výsuvná klávesnice si mé sympatie také zaslouží díky velmi pohodlné práci a psaní. Toto zařízení se běžně prodává kolem 16300kč, za tuto cenu získáte opravdu špičkové zařízení se všemi potřebnými funkcemi, díky stylovému vzhledu bude také Wizard budit zájem ve vašem okolí. Chystáte-li se na rok 2006 inovovat svůj dosavadní komunikátor, Qtek 9100 by byl jistě dobrou volbou.

Pokud máte k tomuto zařízení jakékoliv dotazy, rád vám je zodpovím v komentářích. Další, nepublikované fotografie si můžete prohlédnout v naší Galerii.

Qteka 9100 můžete zakoupit v internetovém obchodě SmartFount.cz.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous
Anonym
Anonymous

Nadherny, perfektny , co viac dodat. Len tych 28 500 Sk nemam :(

Anonymous
Anonym
Anonymous

28.500,- SK??? To je trochu moc, ne? V tom SmartFountu ho mají za 15.500,- KČ

stary_pes
Uživatel
stary_pes

Pekna recenzia, pravdu povediac mi pomohla ovela viac pri rozhodovani o kupe tohto zariadenia ako ta co vysla na mm.cz. Ale myslim ze je v nej trosku moc nadsenia, totizto z tejto recenze mam pocit, ako by to bolo dokonale zariadenie, co ale nie je pravda. Inac, pani, v [odkaz] ho maju za 19 tisic, ak budete brat viac kusov da sa zjednat lepsia cena. Ale je pravda, ze tam sa predava iba t-mobile mutacia, teda vario, nie qtek. Okrem toho, od dnes ho zacal predavat aj nas (teda slovensky) t-debil, viac [odkaz]

stary_pes
Uživatel
stary_pes

Inac, Jirko, nabuduce to prosim fot na bielom poklade – lahsie sa to prezera na PDA a aj notebookoch, totizto ten hnedy podklad na stole mi celu fotku stmavuje. Inac, ak fotis podsvietenie klavesnice a displeje v tme, tak na to je taky drobny trik, aby fotky neboli rozmazane. Zober si taku tu velku stolovu krabicu od vreckoviek s dieou na vrchu (vytahuju sa odtial vreckovky), tam poloz fotak. Jednu bocnu stranu vyrez, ale tak aby sa dala ulozit naspat, tadial vloz do vnutra zariadenie, postav si to na tvrdu podlozku nech sa to nehybe a cvakaj kolko chces. Tento… Číst vice »

Anonymous
Anonym
Anonymous

AHOJ.MOZNA JSEM MALINKO TUPÝ ALE MUŽE MI NEKDO VYSVĚTLIT PROČ U T-MOBILU STOJI 12 000 A NECO A JINDE 16000 A NECO .DIK ADAM

Anonymous
Anonym
Anonymous

Prosim může mi nekdo poradit jak nainstalovat TomTom5.Dik Jirka

Anonymous
Anonym
Anonymous

Uvedený model již nějaký ten měsíc používám,přesně asi nějaké dva měsíce a něco.Souhlasím s autorem že se jedná o výborné zařízení,jen bych uvítal trochu rychlejší procesor.A co se týká češtiny tak zde s autorem nemůžu souhlasit.Po instalaci češtiny se Qtek rapidně zpomalil.Máme ve firmě ještě jeden momo mého a tam jsem měl problém s češtinou taktéž.Chvilkama se mi i stává že na chvilku přestane qtek reagovat úplně a pomůže až měkký restart.Další problém a to bude asi na straně slabého procesoru je poměrně pomalá synchronizace při větším množství dat – cca 1 000 kontaktů a víc.Zde probíhlala synchronizace oproti standardnímu… Číst vice »

Anonymous
Anonym
Anonymous

Umožňuje lokalizace od Sunnysoftu psát českou diakritiku na HW klávesnici? U MDA od T-Mobilu to nejde.
DĚkuji.

Anonymous
Anonym
Anonymous

I kdyz chapu nadseni z toho to pristroje, tohle nebyla recenze, ale Oslavna oda na MDAcko. Skoda ze se to nerymovalo.
Zajima me, ale jak svizny je pristroj bezili vice programu. U me napr: mp3, ICQ pres GPRS (EDGE) + dve tri neuzavrene aplikace. Bude mozno s takhle vytizenym procesorem jeste realne pracovat? napr editovat tabulky v Exelu? A jak se na to bude tvarit baterka? Prezije alespon dva dny? Predem diky za odpoved.
Kodl.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Dovoluji si přidat i svůj názor. Nejsem žádný technoid a zařízení používám teprve 14dní. Mé pocity ale z daleka nejsou tak optimistické. Jeden den jsem ho chtěl dokonce i vrátit – když mi někdo volal, tak telefon přerušovaně zvonil a nebylo možné příjmout hovor. Pak nebylo možné telefonovat – zařízení hlásilo že není síť. nebo že mám špatné číslo. Bylo to u mě doma, kde nikdy problém nebyl. Nutno dodat, že tato závada se mi již neopakovala. Další problém byl s bankou. Aplikace prostě nefungovala. Po několika dnech se však rozešla…. a jde i nadále. MMS jsem nerozchodil dodnes, ale… Číst vice »

Anonymous
Anonym
Anonymous

české znaky na HW bohužel psát nejdou, teda aspoň já sem to nerozjel… synchronizace mi chodí bez problémů, MMSky jsem taky nastavil (mám qteka, ne vario)…
Češtinu jsem nainstaloval teprve včera, takže to zatím nemohu posoudit, ale až na první restart po instalaci mi to běhá normálně tak nevím… celkově jsem s ním spokojený

Anonymous
Anonym
Anonymous

Nejvic rad a zkusenosti s timhle zarizenim, vcetne jak psat cesky na HW klavesnici, najde na foru na [odkaz], konktretne v teto sekci

Anonymous
Anonym
Anonymous

.. konkretne v tyhle sekci: [odkaz]

Anonymous
Anonym
Anonymous

Jen si dovolím autora upozornit na to, že ve Windows Mobile 5.0 už žádné aplikace Pocket Word ani Pocket Excel nejsou, naopak jsou tam novější Word Mobile a Excel Mobile (které už umí otevírat přímo i soubory DOC a XLS) – trochu komicky tak působí screenshoty nadepsané „Pocket Word“, když je na obrázku v horní liště vidět „Word Mobile“ Jinak z osobní zkušenosti s HTC Wizardem můžu říct, že procesor je sice pomalý, ale pro většinu úloh dostatečný (jinak těch 195MHz jde „bezpečně“ přetaktovat na 244MHz, někdo zkoušel i přes 260MHz, ale zase se to podepíše na výdrži baterky –… Číst vice »

Anonymous
Anonym
Anonymous

kdo by jej chtěl mám jej cca 3 měsíce a prodám jej za 10.000,-Kč – koupený u sunnysoftu tedy s CR zárukou. Tel 603898976

Anonymous
Anonym
Anonymous

Tady v diskusi i vrecenci se píše o slabším procesoru, nešlo by tedy tento přistroj otestovat s navigací a když bude navigace chodit dobře, tak je procesor dostatečný a naopak.

Anonymous
Anonym
Anonymous

mě Vario s TomTomem 5 chodí v pohodě… ten procák je sice slabší,ale utáhne to

Anonymous
Anonym
Anonymous

jak se da zařízení přetaktovat na vyšší frekvenci? dekuji

Anonymous
Anonym
Anonymous

.Dobrý den pane Hrma.
Prosím o radu. Kde bych si mohl stahnout do Qteku 9100 optimální čes.-angl., angl.-čes.slovník, popřípadě výukový program se slovníkem.Úroveň kvality a spolehlivosti by mohla , ale nemusí být „zadarmo“.
Jinak k Qteku 9100. Mohu poměřit pouze s Nokii 9300 (kterou nyní prodávám po půlroční komunikaci) . „Q“ je pro mě ve sféře komerčního používání minimálně o kategotii výše.
Děkuji Jan.K.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Anglicko-český (222 804 výrazů) a německo-český (36 803 výrazů) obousměrný slovník

[odkaz]

Velmi pěkný slovník… (hlavně zadarmo)

Anonymous
Anonym
Anonymous

Poradí někdo ??
Co je všechno potřeba,aby mohla fungovat GPS navigace ?? (HW,SW),případně nějaké dobré zkušenosti….Předem dík

Anonymous
Anonym
Anonymous

Potřebuješ GPS přijímač a Navigační software. Jak už tady někdo psal, dá se použít např. Navigator 5 od TomTom, ale tam jsou jen cizí mapy ([odkaz]) a nebo si koupit GPS přijímač ([odkaz]) a k tomu SW ([odkaz]). Osobní zkušenosti s tím nemám, ale na fórech píšou, že to jede v pohodě.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Prosím – nemohu najít danou informaci. Možná je to samozřejmost, ale nemám zkušenost s komunikátory. Potřebuji mít buď velmi jednoduchou možnost nahrát hovor nebo nejlépe nastavit automatické nahrávání a po ukončení hovoru dotaz, zda nahrávku uložit. Bylo by to možné? Neví někdo o zařízení, které takovou funkčnost podporuje? Díky.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Vario to tusim standardne neumi, i kdyz zaznamik samo ma, ale 100% jsou aplikace od tretich stran, ktere tohle umi, takze bych se toho nebal !

Anonymous
Anonym
Anonymous

Zdravím!
Jaký je Váš názor ohledně budoucnosti tohoto zařízení. Uvažuji o koupi, v dohlednu jsou nová Windows, bude to spolupracovat s novým outlookem, nebo se to přeinstalovává nemám žádnou zkušenost s pda. Potřebuji především syn. s PC outlook a telefonovat

Anonymous
Anonym
Anonymous

Já myslím, že synchronizace je otázkou spíš synchronizačního softwaru než systémů samotných. Předpokládám, že každý nový MS systém s sebou přinese i nový ActiveSync, který bude umět sesynchronizovat i staré věci, takže v tomto bych problém asi neviděl.

Anonymous
Anonym
Anonymous

PODPORA JAVA. Mate nekdo zkusenosti s nacitanim www programovanych v Jave? Mam problem s tim, ze odskoky programovane v JAVE mi to ignoruje a nemuzu se tam dostat. Neda se tam neco doinstalovat ?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Čau poradíte mě kde je možné sehnat navigaci TomTom do PDA 9100 za zajímavějších podmínek něž za 5500,-? rád se s někým svezu.. díky [odkaz]

Anonymous
Anonym
Anonymous

A jak jsi přišel na těch 5.500,- Kč? To jsi z levného kraje. Jasně, seženeš Navigátor 5 s kabelovým GPS za 5.000,- Kč, ale pokud chceš BT, tak musíš trochu přitlačit.

Anonymous
Anonym
Anonymous

hele, lidi, ta cestina do wizarda od sunnysoftu, je zadara, nebo placena, popr. kdyz to koupim u tyhle firmy,meli by mi cz dat automaticky k tomu nebo rovnou v tom, ne? nevite nekdo, nemate zkusenosti?

Anonymous
Anonym
Anonymous

přátele, moc by mi pomohla rada jak naučit Qtek911 ignorovat závorky, které pro zahraniční tefonní čísla generuje Outlook a po synchronizaci je pak Qtek neumí použít. Např. tel.kontakt +421 (123) 456 789 vyhodnotí Qtek pouze jako +421.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Bude na mda variu fungovat Tomtom navigator 5.1 nebo to chce novější upgrade ?? dik za odpověď

Anonymous
Anonym
Anonymous

Jasně že jsou i jiné programy, ale za penízky! A jsou jich desítky! Foťák bude fungovat pořád stejně, takže je to pouze otázka softwaru, tudíž jakákoliv „foto“ aplikace na WM5 bude fungovat!

Anonymous
Anonym
Anonymous

Prosím Vás nevíte někdo proč mi na Variu nejdou animace Gif?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Přeji pěkný den. Jaký je prosím rozdíl mezi Qtec 9100 a MDA Qtek Vario. Mám tomu rozumnět tak, že je MDA Vario blokovaný a funguje pouze se SIM kartou T-Mobile? Našel jsem několik i-obchodů a je tam podstatný rozdíl v ceně. Díky Radim.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Rozdil mezi Variem primo od Tmobile a cistokrevnym Qtekem je treba v jinym krytu a softwarovy vybave (tmob tam dohrava ruzny svy ptakoviny). Pokud si ale koupis Vario (ktery je podstatne levnejsi) tak se nemusis bat, ze by ti tam nesla jina simka, sam v nem pouzivam Vodafona a je to bez problemu. Nekde na netu se i vali navod, jak z Varia vyhazet vsechny ty serepeticky od Tmobilu a pak uz te nebude otravovat vubec nic.
Jestli chces usetrit, jdi do Varia, je to totozny s Qtekem a podstatne levnejsi.

Anonymous
Anonym
Anonymous

MDA Vario – mohu během přijmutého hovoru listovat v kalendáři? I třeba s hlasitým odposlechem. děkuji

Anonymous
Anonym
Anonymous

Mám dotaz,zda jde přístup do tohoto MDA zakodovat jako na mé N 6681..Myslím vstup v aktivním režimu pouze přes číselný kod.Pro mne docela důležitá fce..Díky..

Anonymous
Anonym
Anonymous

To zamčení MDA funguje… Zajímalo by mě, jestli je někde dostupný popis registry, něco jako je k mému Smartphonu. A taky, jestli jde tak snadno upravovat hlavní obrazovka. Díky

Anonymous
Anonym
Anonymous

JH: No k Smartphone II mám popis registrů, kde si můžu upravovat věci jako umístění souborů, počet volání, které mám v telefonu atd… A pro HomeScreen mám svoje vlastní .xml soubory, ale v MDA to asi takhle nefunguje.

Anonymous
Anonym
Anonymous

dobrý den, mohl by i někdo poradit kde najdu návod na odstranění různých hloupostí od T-mobilu, včera jsem si pořídil Vario ale bohužel je od Téčka, já používám Vodafon. Se sim problém není, ale vadí mi tam některé Téčkové přednastavení. Jinak jsem tímto přístrojem nadšený. za radu díky

Anonymous
Anonym
Anonymous

Fakt super ppc!!! Neví tady někdo odkud si mám stáhnout StreetDuel, Cart Racer 2002, a další hry (pokud možno plné verze a zdarma )??? Pište kdyžtak na mail [odkaz]. Díky

Anonymous
Anonym
Anonymous

Dobrý den,
můžete mi, prosím, někdo poradit, jak překopírovat můj tel.seznam z Nokie 6230 do tohoto zařízení. Když jsem to udělal přes Outlook(Nokia PC sysc), tak se mi u hodně jmen ztratila některá čísla (už dokonce v PC).
Existuje nějaká utilitka, která to třeba umí napřímo. Díky.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Muze mi nekdo poradit jak prenest PALM programy do Qtek 9100 (MDA Vario)? Chci zlikvidovat muj PDA, ale nechtel bych stratit moje PALM aplikace.
Dekuji

Petr

Anonymous
Anonym
Anonymous

Zdravim. Nevite nekdo kde sehnat redukce SD -> SDmini? Abych mohl do toho Varia pouzit karty co mam z fotaku. Nevite taky nekdo kolik zabiraji cca ty mapy do tomtom?

Anonymous
Anonym
Anonymous

„Chystáte-li se na rok 2006 inovovat svůj dosavadní komunikátor, Qtek 9100 by byl jistě dobrou volbou.“ Jako prodejce bohužel musím konstatovat, že se nám ty Qteky dost vrací z důvodu poruchovosti, takže qteka bych nebral. Měl jsem ho z práce půjčeného a byl v pohodě, pomalého procesoru bych se nebál, trochu mi vadil stylus zespodu, to je v autě v držáku nepraktické. Pokud chytnete dobrý kousek, tak supr.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Dobry den
Chtel bych se zeptat jestli ma MDA Vario funkci USB Host a Client. Ma to byt nebo takoveho ze pripojite napr.:fotoaparat,… a on by se vam mel objevit jako dalsi disk nebo tan neco. Diky za odpoved

Anonymous
Anonym
Anonymous

MDA Vario USB host bohuzel nepodporuje

Anonymous
Anonym
Anonymous

Při používání paměťové karty na QTEKu 9100 dochází k samovolným restartům,i několikrát za hodinu,má někdo podobný problém?Jak to řešíte.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Je možné použít do MDA Varia pamětovou kartu Pretec mini SD o kapacitě 1Gb???

Anonymous
Anonym
Anonymous

měl bych jednu prosbu, vario používám v autě přes bluetooth na handsfree nokia CK-7W osoba na druhé straně slyší svou ozvěnu, nevíte jestli lze toto odstranit třeba odpojením mikrofonu nebo něčím jiným? děkuji za radu

Anonymous
Anonym
Anonymous

Podařilo se mi přetaktovat pomocí OMAPClock procesor na 264Mhz. Bohužel v okamžiku, kdy se systém přepne do standby nebo po restartu se přetaktuje zpátky na tovární hodnotu a musím ho ručně přetaktovat znovu.

Je nějaký způsob, aby zařízení zůstalo přetaktované? Existuje v něco na způsob „po spuštění“ – nějaký batch, který by přetaktování vždycky spustil?

Anonymous
Anonym
Anonymous

ahoj chcem sa opytat ci na tom pojde bezproblemov skype??? som cital ze to ide az od procesoru 300h a viac, dik za info

Anonymous
Anonym
Anonymous

Skype funguje uz jsem mel i moznost vyzkouset.

A chtel bych se zeptat jestli neni na Vario nejaky program co by umel udelat funkci USB host a cilient….. neco jako WM5torage (= tato aplikace udela z Varia ctecku pametovich karet. Lepe receno jen jedne mini SD.)
DIKY

Anonymous
Anonym
Anonymous

3.5 jsem se zde ptala na pamětovou kartu.Ojednala jsem ji a bohužel se použít do MDA Varia nadá!!Je příliš široká a není ji tedy možné do varia zasunot!Mohl by jste mi tedy někdo poradit za jakou kartu ji mám tedy vyměnit.Tato byla Protec mini SD-1GB Děkuji

Anonymous
Anonym
Anonymous

nevim je to divny to s tou pametovkou mela by tam jit. Jinak ja mam tuhle Apacer mini SD-Card 1GB 88x a ta funguje urcite.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Oprava…..a velká omluva,ze tady píšu bludy….pamětovka Protec mini SD 1GB tam jde….sorry

Anonymous
Anonym
Anonymous

Na [odkaz] pisi, ze to nema hardwarovy modem. To znamena, ze nemuzu pouzivat zarizeni pro pripojeni notebooku do Internetu pres EDGE nebo WIFI ???

Anonymous
Anonym
Anonymous

Někde dole byla zmínka ohledně použití MDA s Bluetooth HF sadou od Nokie. Užil jsem si s tím dost – Nokia neuznává jiné telefony a mě Motoroly dělaly takové echo, že se to nedalo použít. Mám v autě tedy Parrot (3100 a 3200) a problém víceméně zmizel. Doslech tam sice je, ale už není 100%, kdy volající slyšel sebe víc než mě.
BT jako univerzální standard? To asi Finům ušlo…

Anonymous
Anonym
Anonymous

Zdravím, koupil jsem Vario a moc se mi líní všechny vychytávky.
Chtěl bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s emaily. Jsem u Vodafonu a poštu stáhnu, ale neodešlu. A potom mne zajímá synchronizace. V balení bylo CD, ale nedaří se mi spojit PC a Vario. Prostě se nevidí(přes kabel) Co s tím?
Poslední věc, kde se dají sehnat nějaké prográmky a hry do Varia?
Díky za rady i recenzi. Moc se mi líbila

Anonymous
Anonym
Anonymous

Chtel bych se zeptat kde jste vzali ty hry ktere tam testujete nemuzu je najit v sekci Download tak nevim. Dik za odpovez (StreetDuel a Cart Racer 2002)

Anonymous
Anonym
Anonymous

Zdravím,
Mám problém s párováním Qtek 9100 a BT GPS. Jako navigaci používám Tom Tom. Nejdříve zařízení spáruji, zapnu navigaci a vše funguje. Poté vypnu navigaci, vypnu GPS, to znovu zapnu, nastartuji navigaci a ouha, zařízení GPS nelze najít. Aby navigace fungovala, musím znovu zařízení spárovat. Dá se to nějak obejít nebo kde dělám chybu???
Díky.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Uvazuji o nem, ale potrebuji otevirat soubory Word ve formatu rft – umi to?
Diky za pomoc a preji hezky den…
Tomas

Anonymous
Anonym
Anonymous

Nazdarek,jeste ho nemam,ale za par dni mi prinde,tak se chci jen tak pro jistotu zeptat,jak zmenim to Wi-Fi z 802,11b na G?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Jak se softwarove lisi Vario a Qtek?Jak se zminovalo na zacatku clanku?

Anonymous
Anonym
Anonymous

poradí mi někdo kde sehnat autonabíječku na tento telefon ? Díky

Anonymous
Anonym
Anonymous

Max. velikost mini SD je 1GB, nebo je možné použít 2GB ?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Podle me urcite,pac s 1Gb by clovek dlouho u tohoto mobilu nevydrzel

Anonymous
Anonym
Anonymous

nabizi toto MDA krome HW klavesnice i SW klavesnici?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Kde se dají stáhnout nějeké hry zdarma?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Mohl by mi tu nekdo dat link na screen treba seznam.cz?podle te stranky co je vyfocena tu to moc porovnat nejde

Anonymous
Anonym
Anonymous

poradí mi někdo jak docílit synchronizace dokumentů, které jsou uloženy na kartě? (nemyslím tím kopírování a pod. ale automatickou synchronizaci jako ve vnitřní paměti)

navíc jsem zjistil, že mé menší problém i 1GB kartou (občas dojde k svévolnému restartu nebo stratí spojení s kartou)
nevíte někdo jak to vyřešit?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Stejne je nejlepsi karta co k tomu byla dodana

Anonymous
Anonym
Anonymous

Při spuštění videa mě hudba jede normálně ale video je zpožděné ikdyž ho upravím na 320×240!!Fakt už nevím čím to je!!

Anonymous
Anonym
Anonymous

Je možné použít pro synchronizaci mda varia s pc i nižší verze activesync? třeba 3.8?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Zdarec, koupil jsem si do Varia pametovou kartu 1GB(transcendent), bezproblemu fungovala, pak jsem ovsem nejakym softwarovym zasahem ji nejak odebral (neptejte se jak ) a tedka se mi proste ve Variu nehlasi (ne normalnim PC jede). Neznate prosim jak z toho ven.
Diky Zmijak

Anonymous
Anonym
Anonymous

Ahojky dá se psát na hardw. klávesnici česky? Myslím tím háčky a čárky. Jestli ano tak jak. Díky.

Anonymous
Anonym
Anonymous

zdravím a prosím o pomoc – mám problém u právě zakoupeného qteku 9100. Nedaří se propojení s počítačem (XP home) přes program ActiveSync 4,1. Jen dojde k detekci zařízení a potom donekonečna sděluje okno programu „connecting“. Zkoušel jsem povypínet firawally – vše marně – na hot line mi neporadí – jediný na toto specializovaný datový specialista není t.č. dostupny. Nemá s tímto někdo zkušenost??
Jiří

Anonymous
Anonym
Anonymous

Po zakoupeni Varia jsem se dockal naprosteho rozcarovani. Prohlizet internet v orezane podobe.Nemoznost se dostat do banky ap.Zoufala nahrada za Wap.A telefon – az dodnes je P800-900 od Sony absolutni spicka v databazi hovoru,listovani a intuitivniho ovladani jednou rukou. Vario je hracka pro nadsence .Neni ani pocitacem ani telefonem a pro 2 ruce! Nejzakladnejsim uletem je nedostatecna soft a hw podpora. Po opetovnem pripojeni -odpojeni z USB portu se proste neinicializuje ani HW modem ani sync. Viz znamy problem z knowl. base microsoftu – viz doc. na instal. cd. Dealer – potazmo T-mobile se ani nenamaha uvest stranky vyrobce a… Číst vice »

Anonymous
Anonym
Anonymous

Zdravím. Jsem opravdu čerstvý majitel Qteka 9100 a úplně bez problémů jsem navázal komunikaci s PC (XP Prof). Mám ale přesto jeden dotaz. Pokud vytahuji Qtek s pouzdra když mi někdo volá občas se stane, že se obrazovka přeorijentuje na široký formát, i když nevysunu klávesnici, a nemohu přijmout hovor. Po zhruba třech zvoněních se obrazovka srovná a hovor mohu přijmout. Dávám pozor abych nemačkal nějaké tlačítko, ale přesto se to stává. Nevíte čím to může být? Zatím jsem neinstaloval žádnou aplikaci.
Díky za odpověď Martin.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Mám Vario již půl roku a jsem s ním spokojený až na několik drobností.1)Vypadávání stylusu.2)Synchronizace s Outlokem:hlásí se tato chyba 80070008(dříve vše fungovalo bezvadně, ale po reinstalaci Windows se objevuje tento kód) a dále ještě jedna „menší“ nepříjemnost-při přijímání hovoru a vyndavání telefonu z kapes nebo z pouzdra se jakýmkoli dotykem aktivuje ještě všechno možné-není aktivní jen zelená klávesnice, ale celý telefon(nepoužívám PIN.
Prosím o radu jestli by pomohl nový firmware nebo nějaké nastavení.
Díko Moco

Anonymous
Anonym
Anonymous

Pane Hrma neumíte poradit, nechce se mi do Varia nainstalovat Skype pro PPC. Nevíte kde může být problém?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Qtek9100 už mám asi rok a nemám s ním žádné problémy takže ho můžu jenom doporučit Mára

Anonymous
Anonym
Anonymous

mam dotaz……buduho behem tydne porizovat a tak se ptam jak je na tom po dlouhem vyuzivani vysuvny mechanismus?…drzi stale dobre, nebo se casem rozvykle?

Anonymous
Anonym
Anonymous

mam mda vario ale chěl bych na spořič hodiny nevite kde to najit pošlete mi odkaz na meil [odkaz] diky moc

Anonymous
Anonym
Anonymous

Čus, nevíte někdo, jestli existuje nějaký emulátor pro MDA Vario II ke spuštění některých programů spustitelné v PC (Windows XP…)? Prosím o info…když tak na mail [odkaz]
´kuju

Anonymous
Anonym
Anonymous

Dobrý večer. Vlastním qtek 9100 a prosím o radu kde koupit(stahnout) navigaci/e a slovníky (jako program, nebo na kartě)vhodný do tohoto typu.
Děkuji za radu Jan K. (jakoko@cbox.cz)

Anonymous
Anonym
Anonymous

Problem otaceni displeje pri vyndavani z pouzdra je celkem znamy. Je zpusoben tim, ze vysouvani klavesnice je technologicky nejak zalozeno a ma neco spolecneho s magnetismem. Pokud je pouzit obal s magnety, tak pri jiste rychlosti vysouvani z obalu si Vario diky magnetum v obalu mysli, ze se otevira klavesnice. Reseni nekolik, napr. obal bez magnetu. Ja osobne se naucil davat vario do obalu naopak tedy zadni stenou k magnetum.

Anonymous
Anonym
Anonymous

čao borci Přes jaký program mám Qtek 9100 připojit k počítači? díky za radu

Anonymous
Anonym
Anonymous

Zdravím všechny. Nikde jsem nenašel informaci,jestli MDA VARIO umožňuje rozpoznání psaného textu. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

Anonymous
Anonym
Anonymous

ahoj
mam MDA Vario a chtěl bych si někde stahnout do něho hry. na hry do normalnich mobilu tam nejsou tlačitka. A ještě bych se chtěl zeptat jestli by tam nešli stahnout mapy ČR (jako navigaci) prosím na pište mi na mail [odkaz]
děkuji

Anonymous
Anonym
Anonymous

S.O.S.
ahoj lidi, nevíte někdo jak hromadně smazat všechny kontakty??? díky [odkaz]

Anonymous
Anonym
Anonymous

mam problem z nabíjaním.Nabíja sa mi na 65% a pritom je nová baterka.Co mam robiť?

Anonymous
Anonym
Anonymous

zdravim me by zajimalo jestli ma zabudovany gps modul???? odpovedi pls na [odkaz] ne na icq 399271165

Anonymous
Anonym
Anonymous

prosím o pomoc zakoupyl jsem si QTEK 9100 A NEMUŽU SEHNAT ŽÁDNÉ HRY

Anonymous
Anonym
Anonymous

KVULI TEM HRAM N ADRESU [odkaz]

Anonymous
Anonym
Anonymous

lidi prosim vas mam v mda vario wm6 a nemuzu pri foceni piouzit tu diodu na nasviceni nevite cimtomuze byt??

Anonymous
Anonym
Anonymous

Kde stáhnout mapy různých zemi,když mám GPS modem??děkuji…

Anonymous
Anonym
Anonymous

To Vsem + Wyctor z 21 Úno 2006 – nastaveni zvuku:
…jeste nezapomenout na to, ze hlasitost ZARIZENI(ne vyzvaneni TELEFONU) nesmi byt VYPNUTA nebo na nejspodnejsim stupni. Jinak neuslysite nic, maximalne vibrace (pokud si je nastavite).Hlasitost ZARIZENI se nastavuje ikonkou reproduktoru na horni liste (vedle hodin) a z tech dvou symbolu je to ten levy. Pravym se nastavuje hlasitost vyzvaneni TELEFONU. Andy

Anonymous
Anonym
Anonymous

Ahoj mám vario měsíc , ale moc jsem ho neskoumal , jsem žák a tak mě zajímaly hlavně mp3 , teď by mě ale zajímalo více , a to hlavně to jestli mí v sobě zabudovaný GPS , a co potřebuji aby jelo , a taky potřebuji vědět jak se přes WIFI napojit na net u stolního počítače , moc mě to zajímá a nemophu na to přijít , za odpověď moc děkuji !…. Lukin

Anonymous
Anonym
Anonymous

Pane J.H , toto už jsem skoušel mnohokrát , potřebuji se připojit k mojemu stolnímu počítači , mám 802 , potřebuji vědět jak mám to MDA celkově nastavit , protože se mi to něják nedaří , jestli by jste mi mohl popsat podrobný návod , byl bych vám moc vděčný ,.. jo a ještě mám problém s blouetooth , já můžu posílat , ale nikdo mi nic nemůže poslat ? čím to je ? moc děkuji za odpověď,…….

Anonymous
Anonym
Anonymous

JO a ještě bych se chtěl zeptat , jak můžu skrýt ty ikony co jsou na ploše ( t-zones , kontakty , náký hovor , zprávy a kalendář !,.. díky,..

Anonymous
Anonym
Anonymous

podotýkám že bluetooth mám zaplý, najdou mě , ale jak to potvrdí tak to píše že to není povoleno , newbo že je to zakázáno,…

Anonymous
Anonym
Anonymous

JO a ještě bych se chtěl zeptat , jak můžu skrýt ty ikony co jsou na ploše ( t-zones , kontakty , náký hovor , zprávy a kalendář !,.. díky,..

Anonymous
Anonym
Anonymous

Zdravím chtela jsem se zeptat jesi nekdo nevite jak u MDA Vario Qtek 9100 nastavit WAP jelikož jsem telefon kupovala u T mobile je v nem pouze pro T mobile a ja si ho nechala odblokovat i na Vodafon tak se chci jen zeptat jesi to nekdo nevite a zdali nanej nekdo nemate českej návod na ten telefon předem moc dik Silva

Kuba (neregistrovaný)
Anonym
Kuba (neregistrovaný)

Zdravim mam Htc Qtek 9100, a chtel bych nainstalovat novejsi system, jakej muzu prosim Vas pouzit. Dekuji

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Nebylo by lepsi zavitat do fora,tri roky stary clanek uz moc nikdo nesleduje.

JIRKA (neregistrovaný)
Anonym
JIRKA (neregistrovaný)

Dobrý denMožná jsem trochu mimo obraz,ozvat se po tak dlouhý době.Ale potíž je v tom:i kdyžčtu manuál tam a zpět nikde nemohu najít jak nainstalovat paměťovou kartu-přístroj sám od sebe nedetekuje.

Použil jsem starší 2Gb a uplně novou 4Gb.

Nevíte někdo co s tím??