TOPlist

Recenze Qtek 9100 (MDA Vario): Šikovné vajíčko

Velká recenze stylového zařízení s výsuvnou klávesnicí, Windows Mobile 5.0, Wi-Fi a 200 MHz procesorem

Qtek 9100Qtek 9100 neboli HTC Wizard se České republice prodává u Eurotelu, T-Mobile toto zařízení prodává jako MDA Vario. Jedná se o velmi dobře vybavené PocketPC nabízející výsuvnou hardwarovou klávesnici, operační systém Windows Mobile 5.0 a podporu bezdrátových přenosů Wi-Fi. Já jsem měl k testování zapůjčenou variantu Qtek 9100, ovšem pod všemi názvy se skrývá hardwarově zcela totožné zařízení, Vario se tedy od Qteka bude lišit pouze v dodávaném příslušenství a softwarové výbavě. Za zapůjčení zařízení děkuji internetovému obchodu Smartfount.cz.

Výrobce Qteka, tchaiwanská společnost HTC světu neustále představuje nová zařízení – některá upadnou v zapomnění, některá se těší velké oblibě. U nás se od tohoto výrobce prodává/prodávalo několik PocketPC, mezi nejpovedenější patřily bezesporu T-Mobile MDA Compact či T-Mobile MDA2, méně se pak osvědčily například Eurotel Dataphone III či nedávno představený MDA Compact 2. Jak je na tom ale Qtek 9100 ? Má na to, aby se stalo žádaným a oblíbeným zbožím, nebo se jedná jen o další obyčejné PPC, za které se nevyplatí utrácet ? Pojďme se tedy tomuto zařízení podívat na zoubek a zjistit, jak na tom vlastně je. 

 

Obsah balení
Qtek 9100 se distribuuje ve velmi pěkném černém balení, které rozhodně upoutá a budí dojem, že se jedná o opravdu kvalitní zařízení. V krabici samotné naleznete kromě samotného přístroje také slušivé černé pouzdro s magnetickými úchytkami a sponou za opasek, nabíječku, synchronizační miniUSB kabel, náhradní stylus, dvě CD se softwarovými aplikacemi (ActiveSync, Outlook, GPRS Monitor) a celkem kvalitní stereo sluchátka s možností regulace hlasitosti a tlačítky pro příjem a ukončení hovoru, zapomenout nesmím ani na tři manuály – (anglický, český a příručku pro rychlý start). K zařízení je dále dodávána ochranná fólie smartAx a lokalizační software InterWrite 9.0Pro od Sunnysoftu. Ten bychom na CD hledali marně a jeho dodávka je řešena formou on-line distribuce (v balení naleznete potřebný klíč pro stažení).

HTC Wizard Do ruky padne perfektně
1 2

Tip: Klikněte na obrázek pro zobrazení plné velikosti

Co mě celkem překvapilo, byl teleskopický stylus. Na MDA2 jsem byl zvyklý na pevnou délku, ale zde mě čekalo milé překvapení. Stylus má ve složeném stavu nějakých 53mm a po roztažení se dostanete na 83mm. Stylus se z Wizarda vytahuje na pravém dolním rohu a díky drobné zarážce uvnitř zdířky jej po vyjmutí držíte v ruce v jeho plné velikosti. Co mi ale dělalo u stylusu problémy, byla jeho kuželovitá špička. Ta mi přijde oproti klasice až moc veliká, nebo spíše neúměrně zkosená. Při ukončování aplikací (křížek v pravém horním rohu) jsem měl občas problém, že mě okraj displeje kvůli většímu rozměru špičky stylusu, znemožnil přesné zaměření a ze začátku jsem se po okrajích dost uklikával. Po několika hodinách práce však tento neduh zmizel a teď už jsem se stylusem kamarád.

Stylové pouzdro Obsah balení
3 4

V balení bychom marně hledali synchronizační kolébku, osobně mi to trochu vadí, ale na druhou stranu přibalený synchronizační miniUSB kabel tuto funkci plně zastane a díky své velikosti nezabere tolik místa, jako kolébka. Mimochodem právě rozhraní miniUSB, které jsme zatím vídávali převážně u smartphone telefonů, považuji za velké plus. Nemusí vám totiž z počítače trčet několik kabelů pro různá zařízení.

 

Provedení, design a výsuvná klávesnice
Pro majitelé modelu MDA Compact asi nebudou rozměry Qteka ničím neobvyklým, ba naopak, oproti Compactu totiž toto zařízení nabralo v tloušťce o 5mm, to je ale způsobeno výsuvnou hardwarovou klávesnicí. Celkové rozměry zařízení jsou 109mm x 58mm x 23,7mm. Pro mě, jakožto majitele těžkotonážní cihly MDA2, byly však  první minuty s Wizardem doslova šokem, udiveně jsem zíral na krásně minimalistické zařízení. Na fotografiích to možná není tak zřejmé, ale rozměry si mě Qtek naprosto získal. Velikostí bych jej přirovnal třeba k symbianové Nokii 6600. V kapse se nosí velmi pohodlně, již jsem si zvykl na citelný tlak při nošení svého MDA2, ale Qtek mi byl opravdovou úlevou. A ještě se samozřejmě nabízí mnohem pohodlnější nošení za opaskem v pouzdře.

Pohled z pravé strany …z levé strany …a z přední strany
5 6 7

Jak jsem již zmínil, zařízení je velmi malé, příjemně se proto drží v ruce – na svědomí to mají pěkně zaoblené okraje, marně bychom hledali nějaký hrubší výstupek. Plastový materiál sice zaručuje příjemný kontakt, ale nepatrně jsou na něm vidět otisky prstů. Použitý materiál má kladný dopad na hmotnost (160 gramů), ovšem s odolností to už bude o něco horší.V zavřeném stavu Wizard nabízí celkem pět programovatelných tlačítek, dvě ovládací tlačítka, posuvník pro změnu hlasitosti, čtyřsměrný ovládací prvek s potvrzovacím tlačítkem, tlačítka pro příjem a odmítnutí hovoru a také PowerButton. Na čelní straně se kromě displeje s rozlišením 240x320px (65k barev) s úhlopříčkou 71mm, nachází také reproduktor pro telefonování, ten je obklopen dvěma signalizačními diodami, které značí aktivní Bluetooth, Wi-Fi, nabíjení nebo informují o zmeškaném hovoru či SMS.

Detail ovládacích tlačítek Zadní strana Rozložený Wizard
8 9 10

Na spodní straně naleznete 2,5mm výstup na sluchátka, miniUSB konektor pro synchronizaci a nabíjení, tlačítko pro otevření krytu baterie a zdířku pro stylus. Na horní straně pak již zmíněný PowerButton a slot pro paměťové karty typu Mini-SD. Zadní strana nabízí kromě výstupu na externí anténu především fotoaparát s rozlišením 1.3Mpx. Vedle něj je přisvětlovací dioda, takže není problém fotit i v horších světelných podmínkách. Pro ty, kteří potřebují fotit autoportréty je na zadní straně připraveno malé zrcátko. Odnímatelný kryt baterie je opatřen tenkým gumovým výstupem, takže vám Qtek zaručeně po stole klouzat nebude. Ke krytu bych měl ještě jednu výtku, nejsem si totiž až tak jistý, jak pevně bude bude na svém místě sedět po několika měsících používání. Na pravé i levé boční straně naleznete reproduktory, které hrají stereo ! Otvor pro softReset a Infraport najdete na pravé straně.

Hardwarová klávesnice Detail klávesnice Je to vážně sympaťák
11 12 13

Teprve po rozevření Qteka zjistíte, že to nejlepší vás teprve čeká. Objeví se před vámi stylová QWERTY klávesnice s 39 klávesami + dvěma ovládacími – softKeys. Klávesy jsou rozděleny do čtyř rad, podsvětlení klávesnice je modré, ale bohužel trochu nerovnoměrné. Ve tmě to ale vůbec nevadí a klávesy jsou i tak dobře čitelné. Na klávesnici se překvapivě dobře píše, pokud patříte k SMS maniakům, určitě si klávesnici oblíbíte.

Psaní na klávesnici Podsvětlení klávesnice Qtek 9100 a MDA 2
14 15 16

Vysouvací mechanismus klávesnice se mi zdá celkem pevný, po vysunutí dojte k bleskovému otočení displeje do Landscape režimu. Klávesnici ukotvíte slyšitelným docvaknutím. Nejsem si ale jistý, jak bude mechanismus funkční po dvou měsících intenzivního používání. Sám jsem kdysi používal Nokii 7650, kde byl princip vysouvání téměř totožný a po půl roce se mi při vysouvání solidně viklala.

Cvalík a cihla Klávesnice je výborná Malý, kompaktní, Wizard !
17 18 19

 

Videopohled

 

Operační systém, technické parametry
Nikoho snad dnes nepřekvapí, že Qtek9100 běží na operačním systému Windows Mobile 5.0, který běhá celkem svižně a hlavně stabilně. Je pravda, že toto zařízení nepohání zrovna nejsilnější procesor – OMAP 850 s taktem 195Mhz opravdu žádné extra výkony nepodává, ale pro běžnou práci a hraní her bohatě postačí. Provedl jsem několik testů na zátěž procesoru, ale nikdy jsem neměl pocit, že by procesor opravdu nestíhal.

Qtek 9100 MDA Compact MDA 2
Qtek 9100 MDA Compact MDA 2
557 bodů 718 bodů 736 bodů

Prvním testem bylo přehrávání MP3 souborů v různých kvalitách (bitrate 92,128,192 a 256kb/sec). Čím vyšší byl datový tok, tím pomalejší byla práce v systému (otevírání Word dokumentu, spouštění PowerPoint prezentace). Nikdy to však nebylo tak kritické, že by se zařízení nedalo používat, procesor vše zvládal. A ještě lepšího výkonu jsem dosáhl, když jsem MP3 soubory přehrával ve freewarovém přehrávači GSPlayer 2, u standardního Windows Media Playeru 10 byla zátěž procesoru znát mnohem více.

Procesor jsem prověřil také v několika náročnějších hrách, AirIslands, Michael Schumacher Kart 2002, WarFare či StreetDuel Underground racing – ani v jedné hře jsem nezaznamenal nějaké výraznější problémy, u StreetDuelu bylo sice potřeba nepatrně snížit detaily, ale i tak si těmito hrami Wizard poradil. Sledování filmů bezesporu patří k oblíbeným činnostem majitelů PocketPC. Qtek si s videem také poradí celkem dobře, filmy s vyšší kvalitou videa mají tendenci se občas zadrhávat, ale není problém snížit kvalitu a pak je přehrávání plynulé.

StreetDuel Cart Racer 2002
StreetDuel Underground racing CartRacing 2002

Jak jsem již zmínil v úvodu, displej nabízí klasické rozlišení 240x320px při 65k barvách. Díky tomu, že má úhlopříčku 71mm však nabízí mnohem jemnější zobrazení, než třeba MDA2 (91mm). Podsvětlení displeje je dostatečně silné, v základním nastavení možná až příliš. Nastavit si však můžete pouze pět stupňů jasu, přičemž při nejnižší hodnotě se podsvícení vypne úplně. Moc mě nepotěšilo, že stupeň nastavení je jednotný jak pro napájení z baterie, tak i z elektrické sítě.

64MB operační paměti (RAM) je dnes zcela dostačující, 128MB velká vnitřní paměť (ROM) však sdílí místo s operačním systémem, a tak vám po restartu zbude necelých 48MB pro vaše data. Není to mnoho, a proto bychom s investici do paměťové karty neměli dlouho otálet.

HW informace Nastavení Přehrávání videa
HW Info Datová nastavení Přehrávání videa

Komunikační schopnosti Wizarda jsou velmi dobré, GSM část je čtyřpásmová (tedy 850/900/1800/1900Mhz), GPRS třídy 10 je dnes již standard, co ale potěší je podpora EDGE (opět třída 10) a především integrovaná Wi-Fi standardu 802.11b (pomocí úpravy v registrech lze změnit na 802.11g). Bluetooth můžete užívat ve verzi 1.2. S připojováním přes Wi-Fi jsem neměl žádné problémy, i když citlivost přijímače mi oproti dříve recenzovanému Looxovi N520 přijde o něco slabší. Výbornou aplikací, která je obsažena v systému je CommManager, pomocí kterého můžete jednoduše zapínat/vypínat Bluetooth, Wi-Fi, tichý profil nebo spojení přes ActiveSync.

Optika fotoaparátu se nese ve znamení 1.3Mpx, na nějaké extra vybroušené fotografie nepomýšlejte, ale pro zachycení důležitých okamžiků bohatě postačí. Fotografie můžete snímat v rozlišeních 160×120, 320×240, 640×480 nebo 1280×1024, softwarově však kamera umí přepočítávat i do rozlišení 1600×1200. O tom, jak kamerka fotí si můžete udělat vlastní obrázek z dostupných fotografií. U fotoaparátu máte k dispozici několik režimů, klasický, sportovní, rozptýlený a samozřejmě také video. V horších světelných podmínkách užijete již zmíněnou přisvětlovací diodu, která velmi dobře poslouží i jako baterka.

V obchodě Na ulici Telefonní budka
Fotka Fotka 2 Fotka 3
Budova Domácí mazlíček  S textem je to trochu slabší
Fotka 4 Fotka 5 Fotka 6

,,Nejlíp se fotí nádraží, protože se nehýbá a nemusí se mu říkat, aby se tvářilo příjemně,, (Švejk)  

Baterie s kapacitou 1250mAh v kombinaci s nižší frekvencí procesoru dokáže Wizarda udržet při životě celkem dlouho. Při běžném používání (několik hovorů denně, SMS, e-mail, nějaká ta hra) by vám měl přístroj vydržet minimálně dva dny. V pohotovostním režimu výrobce udává až 200hodin výdrže.

 

Software
Operační systém Windows Mobile 5.0 nabízí již v základu předinstalované aplikace Word Mobile, Excel Mobile a PowerPoint Viewer. První dva zmíněné celkem dobře postačí pro úpravu a psaní textových dokumentů či vytváření tabulek – díky HW klávesnici je psaní skutečně lahoda. PowerPoint Viewer, jak už z názvu vyplívá, slouží pouze k prohlížení prezentací, žádné úpravy PPT souborů provádět nemůžete, ale pro zobrazení prezentací bohatě postačí. Nikoho už snad ani nepřekvapí vestavěný MSN Messenger, File Manager či Internet Explorer, který si se zobrazováním webových stránek poradí celkem dobře.

Pocket IE Word Mobile PowerPoint Viewer
PocketIE Word Mobile PowerPoint Viewer

Mezi nadstandardními aplikacemi naleznete ZIP manažer pro práci s těmito archivy. Java emulátor (Java 2.0), který mi ale s většinou midletů odmítl spolupracovat, ale aplikace pro WM jsou stejně mnohem lepší, než Java. Pro prohlížení souborů můžete využít ClearVue PDF, který svou funkci plní výborně. Jako velmi užitečná aplikace se mi jeví také CommManager, jehož funkce jsem zmiňoval o několik odstavců výše. Tím výčet bonusových aplikací bohužel končí, zapomenout bychom neměli ještě na GPRS Monitor, který naleznete na přiloženém CD.

Kamera Sledování videa
Camera Windows MediaPlayer fullscreen

 

Česká lokalizace – Sunnysoft InterWrite 9.0PRO
Qtek standardně českou lokalizaci nenabízí (MDA Vario od T-Mobile je lokalizováno přímo z romky), naštěstí je tu firma Sunnysoft se svým produktem InterWrite, který si s lokalizací vašeho přístroje poradí na výbornou. Již v úvodu jsem zmiňoval, že se tento software k Wizardu dodává formou on-line distribuce, po stažení jej tedy jednoduše nainstalujete jako kteroukoliv jinou aplikaci.

Lokalizace Obsluha GSM modulu
Nabídka programů GSM modul a inteligentní vyhledávání v adresáří

Na výběr máte ze dvou typů instalace – Málá a Velká. První do zařízení nainstaluje pouze českou klávesnici (nemyslím teď počeštění HW klávesnice), Velká lokalizace pak převede do naší mateřštiny celé prostředí telefonu včetně zástupců, programů a nápovědy. Cítit se tedy budete opravdu ,,jako doma,,. S lokalizací jsem neměl žádné závažnější problémy, při prvním restartu se sice Wizardovi nechtělo naběhnout, ale napodruhé už si dal říci a žádné výrazné zpomalení systému jsem také nezaznamenal. Na MDA2 jsem se české lokalizaci bránil jak jen to šlo, v češtině totiž bylo několik chyb a celkově mi moc neseděla. Lokalizaci od Sunnysoftu bych si ale nechal líbit, opravdu jsem s ní byl u Qteka spokojený.

Nabídka Start FileManager Práce s obrázky
StartMenu Správce souborů Obrázky

 

Závěr
Qteka sem měl k dispozici na osm dní, během kterých mi doslova přirostl k srdci. Ze začátku jsem byl dost skeptický k použitému procesoru, ale práce se zařízením mě brzy přesvědšila, že to tak opravdu není a že procesor zde plně postačuje. Výsuvná klávesnice si mé sympatie také zaslouží díky velmi pohodlné práci a psaní. Toto zařízení se běžně prodává kolem 16300kč, za tuto cenu získáte opravdu špičkové zařízení se všemi potřebnými funkcemi, díky stylovému vzhledu bude také Wizard budit zájem ve vašem okolí. Chystáte-li se na rok 2006 inovovat svůj dosavadní komunikátor, Qtek 9100 by byl jistě dobrou volbou.

Pokud máte k tomuto zařízení jakékoliv dotazy, rád vám je zodpovím v komentářích. Další, nepublikované fotografie si můžete prohlédnout v naší Galerii.

Qteka 9100 můžete zakoupit v internetovém obchodě SmartFount.cz.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku