TOPlist

Recenze tenké žiletky Qtek 8500 (HTC Star Trek)

Velká recenze stylového smartphonu s QVGA displejem a Windows Mobile 5.0.

Qtek 8500 je stylový smartphone s Windows Mobile 5.0, který má na svědomí tchajwanská společnost HTC. Tento model vám bude velmi dobře známý také pod označením Star Trek, případně trochu krkolomnějším názvem STRTrk. Jedná se o telefon véčkové konstrukce s velmi ladnými křivkami a futuristickým designem. Jeho 99 gramů, vzhled a kvalitní hardwarové vybavení z něj dělají zařízení, které si dokáže získat velký obdiv a pozornost. Avšak Qtek 8500 má i několik nedostatků. Pokud se o něm chcete dozvědět více informací, přečtěte si naši podrobnou recenzi.

Za zapůjčení Qteka 8500 děkuji internetovému obchodu PalmPC.cz, u kterého si můžete tento smartphone zakoupit. Telefon jsem měl zapůjčený po dobu jednoho týdne, a i když se jednalo o předprodukční vzorek, nesetkal jsem se během testování s žádnými závažnějšími problémy. Několik chyb bychom v použité verzi operačního systému přece jen našli, avšak ty na funkčnost zařízení nemají až tak velký vliv, a s vypuštěním finální verze můžeme počítat s tím, že budou opraveny, teď už se ale vrhneme na samotné zařízení.

Obsah balení
Jelikož se jedná o testovací vzorek, nebyl ještě obsah balení kompletní. V krabici se tak kromě samotného smartphonu nachází 750mAh baterie, ochranné pouzdro, nabíječka, synchronizační kabel a stereo headset. V prodejní verzi bude navíc manuál a CD s doprovodnými aplikacemi (Active Sync, Outlook).

Qtek 8500 v zavřeném… …a otevřeném stavu
1 2

Tip: Klikněte na obrázek pro zobrazení jeho plné velikosti

Qtek 8500 bohužel nenabízí standardní miniUSB konektor, ale zcela odlišný microUSB. Ten slouží jak pro nabíjení a synchronizaci, tak i pro připojení dodávaného headsetu. Toto řešení není příliš šťastné, jelikož většina dnešních zařízení se ke stolnímu počítači připojuje zejména přes miniUSB. Nám tak nezbude nic jiného, než obsadit další USB konektor na základní desce novým kabelem. Délka kabelu u nabíječky je cca 180 cm, synchronizační kabel je dlouhý zhruba 120 cm.

Do ruky padne perfektně
3 4

Dodávaný stereo headset je jako pomocník pro telefonování výborný. Na kabelu najdeme ovládání hlasitosti a tlačítko pro příjem hovoru. Při telefonování přes headset jsem se nesetkal s žádnými problémy, druhou stranu jsem velmi dobře slyšel a problém by to neměl být ani v případě, že budete telefonovat v hlučném prostředí. Pokud se ale rozhodneme headset využívat i pro poslech hudby, budeme možná trochu zklamáni. Jeho hlasitost je sice dostatečná, avšak sluchátka mají trochu problémy s basy, které nejsou moc výrazné. Naopak výšky jsou možná až moc slyšet, což mi moc kvalitní požitek z poslechu hudby nepřineslo, jedná se zkrátka o takový průměr. Vzhledem k tomu, že Qtek 8500 nabízí na vnější straně také tlačítka pro ovládání hudby, a tudíž výrobce předpokládal, že jej budeme používat také jako hudební přehrávač, očekával bych sluchátka minimálně o třídu kvalitnější. Do karet jim nehraje ani fakt, že je není možné nahradit za jiné, poděkovat za to můžeme microUSB konektoru, přes který se připojují.

Dodávané pouzdro Příslušenství
5 6 7

Dodávané pouzdro je totožné s tím, jaké známe u MDA Compacta. Vlivem toho v něm Qtek 8500 trochu plave. Zejména na délku i šířku je pouzdro minimálně o 1 cm delší, na tloušťku je tak akorát. Kdyby byl i tento rozměř větší, bylo by pouzdro nepoužitelné, jelikož by se v něm Qtek volně pohyboval. Pouzdro je vyrobeno ze syntetické kůže, uvnitř je vystláno jemným plyšem. O uzavírání se stará magnet, za opasek jej připevníte pomocí klipsu.

Provedení a design
Qtek 8500 je velmi tenký smartphone véčkové konstrukce, u kterého je hned na první pohled jasné, u koho se nechal inspirovat. Ano, tušíte správně, vzorem mu bezesporu byla legendární Motorola Razr V3, se kterou si Qteka v další části recenze srovnáme. Star Trek se bude prodávat ve dvou barevných variantách, já jsem měl k dispozici černou verzi, která vypadá velmi elegantně, dostupný ale bude i v růžové verzi. Se svou hmotností 99 gramů a rozměry 98.5 x 51.4 x 15.8 mm se bude velmi příjemně nosit i v té nejmenší kapse u kalhot, nebudete ho téměř cítit.

Pohledy z různých úhlů
8 9
10 11

I když by se mohlo zdát, že je kryt Qteka kovový, není tomu tak. Použitým materiálem je kvalitní plast, který tento dojem navozuje. V zavřeném stavu dominuje horní části telefonu aktivní TFT displej s 65k barvami a úhlopříčkou 1.2“. Na něm se zobrazují pohotovostní informace, hodiny, čas, zmeškané hovory a zprávy, případně aktuálně se přehrávající skladba ve Windows Media Playeru. V nastavení telefonu je možné vybrat si z několika druhů analogových a digitálních hodin, které se budou v pohotovostním režimu zobrazovat. V případě potřeby si na pozadí displeje můžete přiřadit nějakou tapetu. U testovacího vzorku nebyla konfigurační aplikace externího displeje dotažena do finální verze, což mělo za následek, že v případě aktivace externího displeje se v zavřeném stavu rozsvěcoval i ten interní. To má negativní vliv na výdrž baterie, ale ve finální verzi snad bude tento problém odstraněn.

Qtek 8500 v rozevřeném stavu
12 13
Zadní strana Rozložený telefon
14 15

Externí displej je zasazený do tmavého kruhu, což vypadá z černým pozadím displeje velmi elegantně. Pod malým displejem se nacházejí tři hudební tlačítka, kterými je možné ovládat Windows Media Player. Při delším stisku tlačítka Play se přepínáte mezi přehrávačem a hodinami. Pod tlačítky se kromě loga výrobce na levé straně nacházejí dvě signalizační diody. Ta horní indikuje nabíjení a pohotovostní režim. Druhá svítí v případě, že je zapnuté Bluetooth. Na pravé straně je reproduktor, jehož hlasitost je dostatečná a zvuk čistý. Nad externím displejem se ještě nachází objektiv 1.3Mpx fotoaparátu, přisvětlovací diodu bychom ale hledali marně.

Detail klávesnice Kloub a otvor pro šňůrku
16 17

Zadní strana Qteka 8500 toho k vidění moc nenabízí, kromě krytu na baterii zde nalezneme snad jen konektor pro připojení externí antény. I boční strany jsou celkem nudné, na té pravé najdeme softwarové tlačítko pro spouštění záznamníku a tlačítka pro změnu hlasitosti. Na levé straně je tlačítko pro spouštění fotoaparátu a microUSB konektor. Kameru je možné spouštět i v zavřeném stavu, to se hodí zejména při focení autoportrétů. Kloub telefonu je velmi kvalitně vyřešený a určitě něco vydrží. Při otvírání nebo zavírání telefonu má tendenci sám horní části trošku pomáhat. Díky tomu je možné při troše cviku smartphone otevírat a zavírat jednou rukou. Na pravé straně kloubu se ještě nachází otvor pro šňůrku na krk.

18 19

Pokud jej rozevřeme, naskytne se nám pohled na QVGA displej a plochou klávesnici, kterou známe z již zmíněného Razru. V horní části se kromě samotného displeje nachází malý reproduktor, ve kterém při telefonování slyšíte druhou stranu, při telefonování v něm nikterak nechrčí a není slyšet žádné rušení. Nad ním jsou dvě gumová kolečka, která by měla bránit odírání displeje o spodní díl. Bohužel tomu tak není a setkáváme se zde se stejným problémem, kterým trpěla například Motorola MPx200. Tušíte správně, i přes gumové výstupy se klávesnice v displeji obtiskává, což při dlouhodobějším používání povede k nepatrnému odírání displeje. Kolem něj se také celkem plýtvá místem, zejména na spodní straně je minimálně 15mm nevyužitého místa.

Podsvícení klávesnice a displeje Detail displeje
20 21 Detail displeje

Spodní díl nabízí celkem netradiční stříbrnou klávesnici. Ta se vyznačuje téměř nulovým zdvihem. Zvyknout si na ni může dělat zejména začátečníkům drobné problémy. V horní pozici se nacházejí dvě softwarové klávesy, hned pod nimi tlačítka pro příjem a ukončení hovoru, a ve třetí řadě všem velmi dobře známý domeček ala Home a tlačítko Zpět. Mezi nimi se nachází čtyřsměrný joystick s potvrzovacím kolečkem. Zde jsem se během testování setkával s problémem při mačkání softwarových kláves v horní řadě. Často se mi stávalo, že jsem se přemačkával na spodnější tlačítka. Pod ovládacími prvky se nachází klasická numerická klávesnice, kterou známe z většiny mobilních telefonů.

Externí displej Přehrávání ve WMP Zmeškaný hovor Příchozí hovor
Externí displej 1 Externí displej 2 Externí displej 3 Externí displej 4
Zamknutá tlačítka Pohotovostní režim
Externí displej 5 Externí displej 6 Externí displej 7

Klávesnice jako taková je tvořena z jednoho dílu, avšak po jejím obvodu je zhruba milimetrová linka, ve které se celkem snadno budou usazovat nečistoty, a tak vám nezbude nic jiného, než ji občas profouknout. Pod klávesnicí se nachází mikrofon a světlocitlivý senzor, který v případě potřeby aktivuje podsvícení klávesnice, které je dokonale rovnoměrné a ani ve tmě nebije do očí. Celkově vypadá Qtek 8500 opravdu stylově, zejména v zavřeném stavu dokáže budit pozornost. V otevřeném stavu mi už tak luxusní nepřipadal, ale i tak se jedná o telefon, se kterým se budete od okolí výrazně odlišovat. Někomu možná přijde jeho design nevýrazný, ale troufám si říci, že těch, které zaujme, bude většina.

Srovnání

 

Qtek 8500 a Motorola RAZR V3
2 23 24
25 26 27
Videosrovnání Qteka 8500 a Motoroly RAZR V3
Qtek 8500, Universal a MPx200
28 29 30
  Pouzdra jsou stejná Compact II a Star Trek
31 32 33
34 35 36
37 38 39

 

Hardwarové vybavení, operační systém
Qtek 8500 běží na operačním systému Windows Mobile 5.0 Smartphone edition, který má již implementovaný balíček AKU verze 2.3. Ten přináší řadu vylepšení a bezpečnostních oprav, takže by zařízení mělo být stabilní. To mohu z vlastních zkušeností jen potvrdit, jelikož jsem s ním neměl během testování žádné větší problémy. V srdci Qteka tepe procesor Texas Instruments 850 OMAP o frekvenci 195 Mhz. Ten zrovna nepatří mezi ty elitní procesory, ale u smartphone telefonů nejsou kladeny takové nároky na výkon, jako u PocketPC. Qtek 8500 mě však příjemně překvapil svou rychlostí a odezvou systému, která je v porovnání se staršími modely se stejným procesorem několikanásobně rychlejší.

Systémové informace About

O parametrech externího displeje jsme si již psali, podíváme se proto rovnou na ten interní. Ten má úhlopříčku 2.2“, což při rozlišení 240×320 px a 65k barvách představuje velmi kvalitní a především jemný TFT displej – stejný najdeme například u Qteka 8310. Podsvícení displeje je celkem silné, ale regulovat jej nikterak nemůžete. Pouze při nečinnosti se podsvícení po uplynutí nastavené doby o trochu sníží a později dojde k jeho zhasnutí. Na přímém sluníčku je displej bohužel dost špatně čitelný, což platí i pro ten externí. Dokonce se mi několikrát na sluníčku stalo, že jsem u externího displeje nedokázal rozeznat, zda je zapnutý nebo vypnutý.

Velmi slušným parametrem telefonu je paměť, konkrétně 64MB ROM a 64MB RAM dělají v kombinaci s ostatními hardwarovými prvky z Qteka výkonné zařízení. To oceníte zejména při spouštění náročnějších aplikací nebo tehdy, když necháte na pozadí běžet několik aplikací najednou. Bez problémů můžete například poslouchat MP3, chatovat na ICQ a zároveň prohlížet internetové stránky. A připojit se můžete buď přes standardní GPRS nebo rychlejší EDGE, obojí třídy 10. Integrovaný GPRS modul dnes opravdu nikoho nevytrhne, ale podporu EDGE opravdu vítám. Qtek 8500 nemá problémy ani při použití jako hardwarový modem k PC nebo jinému zařízení. Před EDGE se při neomezeném datovém tarifu velmi dobře poslouchají internetová rádia. Jako hardwarový modem jej můžete připojit buď přes microUSB kabel, případně přes Bluetooth 1.2. Obojí jsem vyzkoušel a funguje to zcela bez problémů.

Marně bychom u něj hledali infračervený port, jelikož ten Qtek 8500 prostě nemá. Ze začátku jsem se nechal trochu zmást položkou Beam v nastavení telefonu, jelikož ta IrDA aktivuje. Po několika neúspěšných pokusech o nalezení infraport jsem dal raději přednost oficiálním hardwarovým parametrům, ve kterých IrDA rozhraní opravdu chybí. Je škoda, že výrobce zapomněl i na Wi-Fi, to by tomuhle fešákovi náramně slušelo.

Qtek 8500 je quadband GSM telefon, podporuje tedy pásma 800, 900, 1800 a 1900 Mhz, podpora UMTS sítí však chybí. Kapacita baterie je 750mAh, pravda není to zrovna nejvyšší číslo, ale i tak vydrží Qtek kolem 2-3 dní při běžném používání (několik SMS a hovorů, připojení přes GPRS/EDGE nebo občasné hraní her). Výrobce udává pohotovostní režim kolem 200 hodin, maximální dobu hovoru 280 minut. Slot je pro paměťové karty typu microSD, což s sebou přináší několik nevýhod. Tou první je, že v současné době jsou na trhu pouze karty s maximálně 1GB kapacitou. Podstatně větší problém ale vidím v umístění slotu. Ten se nachází pod SIM kartou, avšak karty se do něj dají vložit až po vyjmutí baterie, to je hodně nepraktické a zdlouhavé.

Fotografie a video je možné pořizovat 1.3Mpx kamerkou, fotky můžete pořizovat v rozlišeních 1280x1024px, 640x480px, 320x240px a 160x120px. Video jen v rozlišení 176x144px a 128x96px. V aplikaci, která se stará o pořizování fotek a videí je možné nastavit několik efektů. V závislosti na situaci můžete využít také připravené režimy. Celková kvalita fotografií je průměrná, zejména ve špatných světelných podmínkách jsou fotky velmi nevýrazné a utápějí se v tmavých barvách. Je škoda, že u kamerky nenajdeme přisvětlovací diodu, jelikož ta by právě v těchto podmínkách našla svůj účel.

Ukázky fotografií pořízených Qtekem 8500
1 2
Pendolino :-) Kolegové Radek Mikudík a Aleš Lalík
3 4
Západy slunce
5 6

Software
Díky operačnímu systému Windows Mobile 5.0 najdete v základu několik velmi užitečných aplikací. Pro prohlížení webových stránek poslouží Internet Explorer, poznámky a úkoly je možné ukládat do Úkolovníku nebo Kalendáře. Pro přehrávání hudebních a video souborů je tu aplikace Windows Media Player. K práci se soubory postačí File Explorer. Pokud používáte JAVA aplikace, potěší vás jistě integrovaný Midlet Manager, ve kterém jsem testoval aplikace jako Opera Mini 2, GiboSMS nebo Oskárek a fungovaly bez větších problémů. Všechny již zmíněné aplikace většina ostřílenějších Windows Mobile uživatelů zná, Qtek 8500 ale nabízí i několik novinek.

Základní obrazovka  Menu Start  Nastavení  Aplikace Camera
1 2 3 4

Mezi ně patří například Comm Manager, který známe z PocketPC platformy. U smartphonu je proto vítanou novinkou. A co přesně umí? Zapínat telefonní modul, Bluetooth, synchronizaci nebo tichý profil. Vše přehledně na jedné obrazovce. Novinkou je Task Manager, který se nyní chová jako samostatná aplikace a slouží k přepínání nebo ukončování spuštěných aplikací. Ve starších verzí operačního systému se bylo možné do správce prostředků dostat jen přes Resource Manager. Pro prohlížení PDF a Office dokumentů najdete v Qteku 8500 balík aplikací od ClearVue.

Comm Manager  File Explorer Kontakty Detail kontaktu
5 6 7 8

Zapomenout nesmím na program Clear Storage, který je vlastně obdobou Master resetu. Po jeho aktivaci budete zadání k vypsání kódu 1234 a po potvrzení dojde k obnovení továrního nastavení. Celé prostředí operačního systému je v angličtině, avšak pokud se Qteka 8500 rozhodne do své nabídky zařadit některý z našich operátorů, dočkáme se s největší pravděpodobností i české lokalizace.

Quick List  WMPlayer Task Manager MSN
9 10 11 12
Kalendář Synchronizace Solitaire Bubble Breaker
13 14 15 16

Závěr
Qtek 8500 není určený pro každého, jedná se sice o velmi luxusní a slušně hardwarově vybavený smartphone, ale náročnější uživatele může odradit několik vážnějších nedostatků. Osobně mě nejvíce vadí microUSB konektor, umístění slotu pro paměťovou kartu nebo otlačování klávesnice do interního displeje. Na druhou stranu mě tato žiletka s Windows Mobile překvapila svou rychlostí a výkonem, potěšila mě přítomnost EDGE, postrádám ale Wi-Fi. Své oblíbence si dokáže získat i díky stylovému designu a velmi kompaktním rozměrům. Za cenu kolem 12 tisíc korun získáte smartphone, který vám poslouží jako kvalitní zařízení pro práci, styl i zábavu.

Videopohled na Qteka 8500

Pokud máte ke Qteku 8500 nějaké dotazy, rád vám je zodpovím v našem diskuzním fóru nebo v komentářích.

Pokud se vám tento smartphone líbí, můžete jej zakoupit v internetovém obchodě PalmPC.cz.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku