Domů » Bleskovky » První telefony se systémem Firefox OS oficiálně představeny

První telefony se systémem Firefox OS oficiálně představeny

O operačním systému společnosti Mozilla jménem Firefox OS slýcháváme již delší dobu. Už dřívější spekulace hovořily o uvedení prvního přístroje s tímto systémem na začátek roku, a ty se nyní ukazují jako pravdivé. Zařízení však budou rovnou dvě a budou určena především pro vývojáře a pokročilé uživatele, kteří by se chtěli k nové platformě dostat dříve, než bude ve finální verzi. Za výrobou telefonů stojí španělská společnost GeeksPhone; jednodušší a hůře vybavený model ponese označení Keon a výkonnější sourozenec bude mít název Peak.

První jmenovaný dostane do vínku 3,5palcový displej s HVGA rozlišením (320 x 480 px), jednojádrový procesor Snapdragon S1 na frekvenci 1 GHz, třímegapixelový fotoaparát, 4 GB interní paměti a 512 MB paměti RAM. Rozhodně se tedy nejedná o příliš výkonné zařízení a bude nejspíše sloužit zejména k „osahání“ nového operačního systému. Větší ambice má až model Peak, jež by se měl pyšnit displejem o úhlopříčce 4,3 palce s rozlišením qHD, tedy 540 x 960 bodů. Hnacím motorem bude dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 (blíže nespecifikovaný) podpořený opět pouze 512 MB operační paměti RAM. Snímky zachytíme buď osmimegapixelovým fotoaparátem na zadní straně a nebo 2Mpx kamerkou na straně přední. Zatím nejsou známy detaily o dostupnosti přístrojů, zájemci by se ale měli dočkat jejich zveřejnění na stránce GeeksPhone.com.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

18 komentářů

 1. Horní lišta z Androidu, ikony ze Symbianu, spodní lišta z iOS. Mé gratulace Mozille.

  • Pozri ono moc prevratného sa dnes už nedá vymyslieť. Len kombinovať a vylepšovať.

  • Ale no tak, s takovým by se např. Apple ani nepouštěl do vývoje iPhone:-) Taky bylo tehdy „vše vymyšlené“. Zařízení zobrazovala co měla, ovládalo se to stylusem. Co na tom vymýšlet?:-)

  • whiter (neregistrovaný)

   Je zajimave, jak jsou vsechny horni listy z Androidu, i kdyz s podobnym resenim jsme se mohli setkat roky pred Androidem na zarizenich s Windows Mobile. Vylezte uz z toho krunyre a nehledejte kopirovani tam kde neni ;)

  • whiter: Tak je otázka, zda ji dříve neměl Palm OS nebo dokonce třeba EPOC? Ale předpokládám, že bude umět stažením rozšířit zobrazení, což WM nedělalo a je to opravdu Androidí přínos. Zato se dalo dodělat zobrazení běžících aplikací pro přepínání, což se bohužel nikde neopakuje, přesto, že např. Android umí s takovými lištami zvláště na tabletech neskutečně mrhat místem….:-/

  • chosenek (neregistrovaný)

   Uni.. když někdo dokáže nápad převzít, využít, případně vylepšít, tak na tom není nic špatného. Kdybysme žili v tvojem světě tak pijeme jedno kafe, jezdíme stejným autem a šoustáme stejné ženské :)

  • chosenek: „když někdo dokáže nápad převzít, využít, případně vylepšít, tak na tom není nic špatného“ můžeš to pls. říct těm, co se tak strašně vztekali, že přesně toto udělal Apple s horní notifikační lištou? A Nokia (což ale nikoho netankovalo).

   Ale jinak jsem tě nepochopil. Já tu píši, jak je protivné, že Mozilla se „vzmohla“ jen na variace známého než aby udělal aspoň osobitý grafický styl, když už nic a ty mi tu předhodíš, že jsem zastánce jedné kávy, jednoho vozu…e?

  • Aha a Apple tenkrát předvedl něco nového? Něco, co tu ještě nebylo?

   Ne, jen to hezky zabalil a uměl to velmi dobře prodat.

  • mceza: Do doporučuji zhlédnout keynote, pokud ti to nedojde, přečíst knihu o Jobsovy (oficiální). Pak se vyhneš takovým zcel mimo komentářům a nebudeš vypadat tak blbě.

  • reps. kouknout na keynote optikou poplatné tehdejší době, pokud jsi toho vzhledem k inteligenci nebo věku (znalost tehdejšího trhu) schopen.

 2. Mě by zajímalo na koho to míří, vždyť levné „smartfony“ tu jsou. Myslím různé androidy, případně Nokie Aasha(nebo jak se to jmenují). Dále mě zaráží filozofie tohoto OS, jak jsem pochopil většina procesů poběží v cloudu a telefon bude jen zobrazovat, nebude to vyžadovat příliš mnoho dat, tedy něco co operátoři tak trochu neradi vidí?

  • Tak v tomto článku nezaznělo, že je to cílené na operátory („třetího světa“), kteří toto mohou nasadit na levné founy a napojit na své cloudy a jistě bude Mozilla i svolná k brandování. V běžné prodejní síti to nemá co nabídnout.

  • Velda (neregistrovaný)

   Ne, nejsou. 4 tisíce nejsou levné.

  • Velda: tak jinak, tyhle přístroje s lowend HW parametry, za kolik myslíš, že je operátor nakoupí v tisícových nákladech, to snad budou i „dolarové položky“? K tomu OS, který bude mít minimální licenční zatížení. Ano, je to levné.

  • kazdy telefon, ktory prinuti zakaznika k datovemu tarifu, sa operatorovi hodi

 3. Bude záležet, jak to bude fungovat, myslím, že 512MB RAM může být dost, pokud je systém kvalitní. Takže už se těším na nějaké recenze a hlavně jestli se toho vývojáři chytí….

  • Nechytí, když to má 512MB RAM:-), to je právě ten důsledek cloudu, s databázemi se pracuje vzdáleně, nemusíš je načítat do paměti. Resp. se tam prostě ani nevejdou:-)

 4. matus (neregistrovaný)

  DOA

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).