První telefony se systémem Firefox OS oficiálně představeny

O operačním systému společnosti Mozilla jménem Firefox OS slýcháváme již delší dobu. Už dřívější spekulace hovořily o uvedení prvního přístroje s tímto systémem na začátek roku, a ty se nyní ukazují jako pravdivé. Zařízení však budou rovnou dvě a budou určena především pro vývojáře a pokročilé uživatele, kteří by se chtěli k nové platformě dostat dříve, než bude ve finální verzi. Za výrobou telefonů stojí španělská společnost GeeksPhone; jednodušší a hůře vybavený model ponese označení Keon a výkonnější sourozenec bude mít název Peak.

První jmenovaný dostane do vínku 3,5palcový displej s HVGA rozlišením (320 x 480 px), jednojádrový procesor Snapdragon S1 na frekvenci 1 GHz, třímegapixelový fotoaparát, 4 GB interní paměti a 512 MB paměti RAM. Rozhodně se tedy nejedná o příliš výkonné zařízení a bude nejspíše sloužit zejména k „osahání“ nového operačního systému. Větší ambice má až model Peak, jež by se měl pyšnit displejem o úhlopříčce 4,3 palce s rozlišením qHD, tedy 540 x 960 bodů. Hnacím motorem bude dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 (blíže nespecifikovaný) podpořený opět pouze 512 MB operační paměti RAM. Snímky zachytíme buď osmimegapixelovým fotoaparátem na zadní straně a nebo 2Mpx kamerkou na straně přední. Zatím nejsou známy detaily o dostupnosti přístrojů, zájemci by se ale měli dočkat jejich zveřejnění na stránce GeeksPhone.com.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku