Domů » Články » První dojmy z HTC 7 Pro: Rychlík s hardwarovou klávesnicí

První dojmy z HTC 7 Pro: Rychlík s hardwarovou klávesnicí

Do redakce zavítal chytrý telefon HTC 7 Pro, který dostal do vínku kvalitní hardwarovou klávesnici rozdělenou do pěti řad. Uvnitř najdeme 1GHz procesor Qualcomm Snapdragon, který se stará o svižný běh operačního systému Windows Phone 7. Než se pustíme do pořádného testování a naše dojmy vám naservírujeme v připravované recenzi, na úvod pro vás máme alespoň článek s prvními dojmy.

Začněme obsahem balení; k telefonu dostanete nabíjecí kabel s microUSB konektorem, malou cestovní nabíječku, sluchátka s 3,5 mm Jackem a několik brožurek, které vám pomohou při prvním seznamování s telefonem. Ač to příliš často nedělám, v tomhle případě jsem příručku pro rychlý start musel otevřít, abych zjistil jak bezpečně sundat zadní kryt, pod kterým se nachází baterie a především slot na SIM kartu. Pro jeho odstranění je nejprve nutné vysunout spodní díl s klávesnicí, pak se totiž odkryje zobáček, pomocí kterého hliníková záda snadno vyjmete.

Po designové stránce na mě HTC 7 Pro udělal dojem. Kryt je vyrobený převážně z plastu, jež je doplněný zmíněným hliníkovým krytem na zadní straně. Na té se dále nachází objektiv 5MPx fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Své místo zde má i hlavní systémový reproduktor, který nehraje vůbec špatně. Ve spodní části se nachází kovový šroub, který zde není jen kvůli vzhledu, ale především se stará o pevnější uchycení spodní části krytu.

- -

Přední strana nabízí kapacitní WVGA displej s úhlopříčkou 3,6 palce. Pod ním je umístěna trojice senzorových kláves, které jsou typické pro všechna zařízení s operačním systémem Windows Phone 7. V prostoru nad a pod displejem se táhnou dvě linky s výplní, které na první pohled připomínají reproduktory, nenechte se ale zmást, jsou zde pouze z estetického dojmu. Své místo zde má také proximity senzor, který se stará o automatické vypnutí displeje při aktivním hovoru, a světelné čidlo, které reguluje podsvícení displeje podle okolních podmínek.

Tip na článek: Keynote Steva Ballmera: Windows Phone 7 dostanou multitasking, IE9, Twitter a lepší SkyDrive

Boční hrany telefonu jsou osazeny několika dalšími tlačítky. Na horní straně je to klávesa Power pro vypnutí/zapnutí displeje (dlouhý stisk vypne/zapne celý telefon), které dělá společnost 3,5 mm výstup na sluchátka. Levý bok tradičně nabízí dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a microUSB konektor, který není krytý žádnou záslepkou. Na protějším boku najdeme tlačítko spouště fotoaparátu, které má dvě polohy. Při slabém stisknutí dojde k zaostření a domáčknutím snímek vyfotíte. U Windows Phone 7 je možné fotoaparát rychle spustit přímo z uzamčené obrazovky, což může přijít vhod v případě, že potřebujete rychle vyfotit nějakou zajímavou momentku. Spodní hrana nabízí pouze telefonní mikrofon. Je škoda, že na těle nenajdeme ještě druhý, který by se během aktivního hovoru staral o potlačení nežadoucího šumu a zvuků z okolí.

- - -

Jedním z hlavních lákadel HTC 7 Pro je výsuvná QWERTY klávesnice. Co se týče konstrukce výsuvného mechanismu, nemám k němu žádných výtek, ale přesto je zde jedna zvláštnost. Kdo by očekával, že po vysunutí klávesnice zůstane displej v jedné rovině, bude překvapen, pružinky totiž horní díl s displejem automaticky zvednou a displej se pod úhlem zhruba 30 stupňů naklopí směrem k vám. Horní díl tedy není polohovací a po vysunutí má pouze jednu pozici. Když chcete klávesnici opět zasunout, je nejprve nutné horní díl přitlačit a srovnat do roviny s klávesnicí a až poté jej můžete zasunout.

- -

Jak jsem již zmínil v úvodu, hardwarová klávesnice je rozdělena do pěti řad, přičemž numerické znaky mají vyhrazený samostatný řádek. Klávesy jsou vyrobeny z měkkého plastu a stisk je velmi příjemný. Velikost jednotlivých kláves je také dostačující a celkově se na ní píše velice pohodlně. V HTC hardwarové klávesnice dělat umějí, což potvrdily už modely Touch Pro 2 či HTC Desire Z, takže u HTC 7 Pro se nemusíte obávat, že by tomu bylo jinak. Snad jen kurzorové klávesy v pravém dolním rohu by mohly být o něco větší, ale to je zřejmě jen otázka zvyku. Podsvícení kláves je bílé, sekundární znaky mají barvu zelenou a jak při denním světle, tak i v noci jsou dobře čitelné. Klávesnice u HTC 7 Pro je tedy zvládnutá na jedničku a psaní delších textů vám nebude dělat problémy.

Záznam videa pořízený telefonem HTC 7 Pro

HTC 7 Pro: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení

Drobnou nevýhodou je fakt, že operační systém Windows Phone 7 nepodporuje natočení do landscape režimu (naležato) ve všech systémových nabídkách, čehož si všimnete už na hlavní obrazovce po vysunutí klávesnice. Nepřetočí se dokonce ani obrazovka uzamčeného zařízení, což působí trochu zvláštně. Přetočení obrazu naštěstí podporují aplikace, ve kterých hardwarovou klávesnici budete nejvíce používat (e-mailový klient, zprávy, Office Mobile nebo internetový prohlížeč). U telefonů s Windows Phone 7 bez hardwarové klávesnice nelze v Internet Exploreru při přetočení obrazu do landscape režimu zadávat URL adresu a vždy je nutné zařízení otáčet zpět do portrait zobrazení, u HTC 7 Pro to naštěstí neplatí a webovou adresu můžete skrze klávesnici zadávat i v tomto natočení.

- - -

Co mě příjemně překvapilo, byla rychlost odezvy ve Windows Phone 7. Už v předchozích recenzích telefonů s mobilní verzí Windows jsem rychlé reakce vždy zmiňoval mezi klady, u HTC 7 Pro mám ale pocit, že je odezva ještě lepší a zřejmě si v HTC dali o trochu více práce s optimalizací, protože je ve všech telefonech použitý shodný typ procesoru.

- - -

Příliš dobrý dojem na mě neudělal fotoaparát. Od 5MPx snímače bych rozhodně čekal lepší výsledky, ale nemohu se zbavit dojmu, že i za dobrých světelných podmínek HTC 7 Pro fotí dost průměrně. Barevné zpracování je sice dostačující, ale ostrost značně pokulhává. V horších světelných podmínkách je kvalita snímku hodně podprůměrná a nezachrání to ani přisvětlovací LED dioda, která má na můj vkus celkem slabý výkon. S telefonem můžete nahrávat video v HD rozlišení (720p), kvalita je však opět pouze průměrná. Celkově mě vestavěný fotoaparát příliš nepotěšil a od zařízení této cenové skupiny bych očekával lepší výsledky.

Graf ceny produktu HTC 7 Pro poskytuje server Heureka.cz

U HTC 7 Pro musíte počítat ještě s několika omezeními operačního systému Windows Phone 7, konkrétně mám na mysli nemožnost nákupu placených aplikací z České republiky (to by se mělo do léta změnit) a absenci lokalizace, což může způsobovat potíže zejména méně zkušeným uživatelům. Stejně tak nepočítejte s tím, že byste skrze hardwarovou klávesnici mohli vkládat znaky s diakritikou, u některých písmen (á, é, í, ó, ú) to sice možné je, ale ž, š, č, ř a jiné zkrátka nenapíšete. Další omezení operačního systému Windows Phone 7 jsem popisoval například v recenzi Samsungu Omnia 7. Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, můžete využít prostoru v komentářích, bude-li v mých silách, pokusím se vám na ně v chystané recenzi odpovědět.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

10 komentářů

 1. Nešlo by prosím udělat nějaký opravdu podrobný přehled funkcionality WP7 a MS Exchange? Předpokládám, že by se mělo jednat o vlajkouvou loď mezi balíčky produktivity od MS. Většina recenzí, které jsem zatím viděl sice zmiňují možnost propojení s Exchange, ale touto informací to prakticky končí.

  Omlouvám se za příliš kritický názor, ale přijde mi, že recenze se zaměřují spíše na hodně povrchní informace, jako je např. zpracování krytu, fotky, video. Ano uznávám, že to jsou také důležité parametry, ale stavět na nich většinu recenze při jen letmém zmínění funkcionality zařízení mi přijde dost málo. Uvítal bych recenzi orientovanou trochu více na samotné užívání telefonu. Postřehy uživatele z reálného detailnějšího používání. Včetně (pro mě dost podstatného) detailního popisu funkcí jako je kalendář, kontakty, úkoly, případně práce s fotogragfiemi, dokumenty atd.

  Děkuji

 2. Ještě jedna věc mne napadla při letmé pročtení recenze jiného WP7 zařízení.

  Nutnost propojení s Live ID je taky jen nastíněna. Dále nerozvedena. Co přináší propojení s Live ID, naopak co bez něj není funkční? Je možné nahradit propojení s Live ID napojením na Exchange nebo tím přicházím o nějaké služby? Funguje na WP7 služba myphone.microsoft.com?

  Zmiňujete také nutnost datového tarifu a opět bez dalšího rozvedení. Co si nebudu moci dopřát bez nepřetržitého připojení? Je to v praxi opravdu zásadní problém, nebo je možné telefon běžně používat a synchronizovat vždy až např. při připojení ve škole, v práci, doma? atd.

 3. TheSkreth: Díky za komentář, zkusím se na to v recenzi zaměřit. Jen ve stručnosti, služba MyPhone pro WP7 dostupná není. Bez datového tarifu nebudete moci přistupovat k žádným službám využívajícím internetového připojení (e-maily, internetový prohlížeč, Twitter, Facebook, synchronizace dat, Marketplace…). Není to tak, že by bylo připojení neustále potřeba, ale dost aplikací v systému jej využívá, pokud ale máte možnost připojení na internet ve škole/doma, pak se bez toho dá vydržet. WP7 zařízení se dají používat i bez Live ID, pak je ale funkcionalita značně omezená (nepřihlásíte se do Marketplace, Xbox Live). Hodně věcí okolo Windows Phone 7 se řeší v našem fóru, kam určitě doporučím nahlédnout [odkaz]

 4. Ono totiž tyto povrchní informace, jako kryt, kamera, zvuk, tlačítka atd. jsou jediné parametry telefonu, kterými se liší od ostatních s OS Windows Phone 7. Ten je všude stejný a je tudíž nesmysl u každého modelu jeho funkčnost rozepisovat podrobněji.
  Jinak exchange funguje na sync pošty, kontaktů a kalendáře. Co se týče kalendáře, syncuje pouze jeden primární kalendář na účet, což mě osobně neskutečně s*r*, protože mám kalendářů více (a i konkurenční iOS umí všechny, to je prostě LOL). Co se týče pošty, pro každou schránku máte rychlý přístup do příchozí pošty, kterou to třídí na „vše, nepřečtená a důležitá“. Do ostatních složek se dostanete samozřejmě taktéž, ale už si zaklikáte. Po stisku tlačítka s obrázkem složky se objeví seznam, ve kterém jsou na prvním místě již dříve otevřené jiné složky, na posledním místě je pak volba k zobrazení složek všech. Poprvé tedy musíte zmáčknou tlačítko složky, nechat si zobrazit složky a vybrat „nějakávašesložka“. Příště už stačí zmáčknout tlačítko složky a následně hned „nějakávašesložka“. Přímo do hlavní obrazovky účtu ale žádná složka přidat nelze, tam funguje jen Doručená pošta.
  Pro synchronizaci si můžete nastavit „as item arriwe“ nebo stahování v různých intervalech, neumí to ale stahovat jen v určitém časovém rozmezí. Takže pokud si telefon nevypnete, budou vás maily budit i v noci.

 5. Jinak kupovat si takovýhle telefon bez internetu je dle mého názoru nesmysl. Ne, že by se nedal používat, ale bez internetu je rozdíl mezi ním a Nokia 5110 nulový, ostatně jako u všech smartphonů. Pokud nechcete mít v telefonu mobilní internet, pak je nesmysl se zároveň ptát na funkčnost exchange, jehož výhody vás tak zcela minou.

 6. presne Jirko, prosim Te k nazoru tak pritakavam recenze jako fajn urcite, akorat uz nejsme nactilety kluci a tyhle zarizeni si proste kupujem jako pomocniky pri podnikani a tak… uvital bych nahledy a zkouseni funkci pres MS Exchange a dalsi zalezitosti, sdileni kalendaru, udajne treba pod androidem, srovnani s win phonem. dyt ty ty masinky mas zapujcene tak z te zaapujcky vymackni co se da…. proste bylo by to fajn… petr

 7. Mozna to je to trosku offtopic ale mam dotaz ohledne exchange. Umi to konecne synchronizovat i exchange kterej ma vlastni certifikat aniz byh msuel delat zasah do registru? (myslim tim ze nema certifikat od ms kterej stoji nekrestanske prachy)

 8. Ja mam doma dva HTC7 PRO a kazdy foti jinak,jeden ostri nadherne le arevne podani se me nelibiy ma vynikajic barevne podani ,ale fotka je misty ostra,misty rozostrena nepravidelne.Co kus to original.

 9. miroslavh85: Existuje este jedna alternativa k instalacii certifikatu. A tym je pristup na OWA (Outlook Web Access) zkrz IE v mobile. V praci mame wifi pripojenie do internej siete a ked som sa prihlasil na OWA, dostal som ponuku si certifikat nainstalovat. Robil som to rovnako aj s iPhone-mi kolegov. Ale chapem, ze nie kazdy ma OWA spristupneny a v tom pripade je certifikat skrz mail to jedine mozne riesenie.

 10. Jan (neregistrovaný)

  Dobrý den, v HTC se téměř nevyznám, ale tento mdoel bych si chtěl pořídit, protože mě velice zaujal jeho vzhled i rychlost. Ale u nových HTC je naistelovaný windows 7 nový je nějaká možnost, nebo aspoň vzdálená jak by u HTC 7 Pro šel software přeinstelovat na vylepšený windows 7?? A za druhé i když 8GB neni špatná paměť pro mě osobně už nedostačujcí, ale pokuď jsem z článků dobře pochopil paměťové karty tento tip HTC nepodporuje. Děkuji za odpoveď na obě dvě otázky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).