TOPlist

První dojmy z HTC 7 Pro: Rychlík s hardwarovou klávesnicí

Do redakce zavítal chytrý telefon HTC 7 Pro, který dostal do vínku kvalitní hardwarovou klávesnici rozdělenou do pěti řad. Uvnitř najdeme 1GHz procesor Qualcomm Snapdragon, který se stará o svižný běh operačního systému Windows Phone 7. Než se pustíme do pořádného testování a naše dojmy vám naservírujeme v připravované recenzi, na úvod pro vás máme alespoň článek s prvními dojmy.

Začněme obsahem balení; k telefonu dostanete nabíjecí kabel s microUSB konektorem, malou cestovní nabíječku, sluchátka s 3,5 mm Jackem a několik brožurek, které vám pomohou při prvním seznamování s telefonem. Ač to příliš často nedělám, v tomhle případě jsem příručku pro rychlý start musel otevřít, abych zjistil jak bezpečně sundat zadní kryt, pod kterým se nachází baterie a především slot na SIM kartu. Pro jeho odstranění je nejprve nutné vysunout spodní díl s klávesnicí, pak se totiž odkryje zobáček, pomocí kterého hliníková záda snadno vyjmete.

Po designové stránce na mě HTC 7 Pro udělal dojem. Kryt je vyrobený převážně z plastu, jež je doplněný zmíněným hliníkovým krytem na zadní straně. Na té se dále nachází objektiv 5MPx fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Své místo zde má i hlavní systémový reproduktor, který nehraje vůbec špatně. Ve spodní části se nachází kovový šroub, který zde není jen kvůli vzhledu, ale především se stará o pevnější uchycení spodní části krytu.

- -

Přední strana nabízí kapacitní WVGA displej s úhlopříčkou 3,6 palce. Pod ním je umístěna trojice senzorových kláves, které jsou typické pro všechna zařízení s operačním systémem Windows Phone 7. V prostoru nad a pod displejem se táhnou dvě linky s výplní, které na první pohled připomínají reproduktory, nenechte se ale zmást, jsou zde pouze z estetického dojmu. Své místo zde má také proximity senzor, který se stará o automatické vypnutí displeje při aktivním hovoru, a světelné čidlo, které reguluje podsvícení displeje podle okolních podmínek.

Tip na článek: Keynote Steva Ballmera: Windows Phone 7 dostanou multitasking, IE9, Twitter a lepší SkyDrive

Boční hrany telefonu jsou osazeny několika dalšími tlačítky. Na horní straně je to klávesa Power pro vypnutí/zapnutí displeje (dlouhý stisk vypne/zapne celý telefon), které dělá společnost 3,5 mm výstup na sluchátka. Levý bok tradičně nabízí dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a microUSB konektor, který není krytý žádnou záslepkou. Na protějším boku najdeme tlačítko spouště fotoaparátu, které má dvě polohy. Při slabém stisknutí dojde k zaostření a domáčknutím snímek vyfotíte. U Windows Phone 7 je možné fotoaparát rychle spustit přímo z uzamčené obrazovky, což může přijít vhod v případě, že potřebujete rychle vyfotit nějakou zajímavou momentku. Spodní hrana nabízí pouze telefonní mikrofon. Je škoda, že na těle nenajdeme ještě druhý, který by se během aktivního hovoru staral o potlačení nežadoucího šumu a zvuků z okolí.

- - -

Jedním z hlavních lákadel HTC 7 Pro je výsuvná QWERTY klávesnice. Co se týče konstrukce výsuvného mechanismu, nemám k němu žádných výtek, ale přesto je zde jedna zvláštnost. Kdo by očekával, že po vysunutí klávesnice zůstane displej v jedné rovině, bude překvapen, pružinky totiž horní díl s displejem automaticky zvednou a displej se pod úhlem zhruba 30 stupňů naklopí směrem k vám. Horní díl tedy není polohovací a po vysunutí má pouze jednu pozici. Když chcete klávesnici opět zasunout, je nejprve nutné horní díl přitlačit a srovnat do roviny s klávesnicí a až poté jej můžete zasunout.

- -

Jak jsem již zmínil v úvodu, hardwarová klávesnice je rozdělena do pěti řad, přičemž numerické znaky mají vyhrazený samostatný řádek. Klávesy jsou vyrobeny z měkkého plastu a stisk je velmi příjemný. Velikost jednotlivých kláves je také dostačující a celkově se na ní píše velice pohodlně. V HTC hardwarové klávesnice dělat umějí, což potvrdily už modely Touch Pro 2 či HTC Desire Z, takže u HTC 7 Pro se nemusíte obávat, že by tomu bylo jinak. Snad jen kurzorové klávesy v pravém dolním rohu by mohly být o něco větší, ale to je zřejmě jen otázka zvyku. Podsvícení kláves je bílé, sekundární znaky mají barvu zelenou a jak při denním světle, tak i v noci jsou dobře čitelné. Klávesnice u HTC 7 Pro je tedy zvládnutá na jedničku a psaní delších textů vám nebude dělat problémy.

Záznam videa pořízený telefonem HTC 7 Pro

Drobnou nevýhodou je fakt, že operační systém Windows Phone 7 nepodporuje natočení do landscape režimu (naležato) ve všech systémových nabídkách, čehož si všimnete už na hlavní obrazovce po vysunutí klávesnice. Nepřetočí se dokonce ani obrazovka uzamčeného zařízení, což působí trochu zvláštně. Přetočení obrazu naštěstí podporují aplikace, ve kterých hardwarovou klávesnici budete nejvíce používat (e-mailový klient, zprávy, Office Mobile nebo internetový prohlížeč). U telefonů s Windows Phone 7 bez hardwarové klávesnice nelze v Internet Exploreru při přetočení obrazu do landscape režimu zadávat URL adresu a vždy je nutné zařízení otáčet zpět do portrait zobrazení, u HTC 7 Pro to naštěstí neplatí a webovou adresu můžete skrze klávesnici zadávat i v tomto natočení.

- - -

Co mě příjemně překvapilo, byla rychlost odezvy ve Windows Phone 7. Už v předchozích recenzích telefonů s mobilní verzí Windows jsem rychlé reakce vždy zmiňoval mezi klady, u HTC 7 Pro mám ale pocit, že je odezva ještě lepší a zřejmě si v HTC dali o trochu více práce s optimalizací, protože je ve všech telefonech použitý shodný typ procesoru.

- - -

Příliš dobrý dojem na mě neudělal fotoaparát. Od 5MPx snímače bych rozhodně čekal lepší výsledky, ale nemohu se zbavit dojmu, že i za dobrých světelných podmínek HTC 7 Pro fotí dost průměrně. Barevné zpracování je sice dostačující, ale ostrost značně pokulhává. V horších světelných podmínkách je kvalita snímku hodně podprůměrná a nezachrání to ani přisvětlovací LED dioda, která má na můj vkus celkem slabý výkon. S telefonem můžete nahrávat video v HD rozlišení (720p), kvalita je však opět pouze průměrná. Celkově mě vestavěný fotoaparát příliš nepotěšil a od zařízení této cenové skupiny bych očekával lepší výsledky.

U HTC 7 Pro musíte počítat ještě s několika omezeními operačního systému Windows Phone 7, konkrétně mám na mysli nemožnost nákupu placených aplikací z České republiky (to by se mělo do léta změnit) a absenci lokalizace, což může způsobovat potíže zejména méně zkušeným uživatelům. Stejně tak nepočítejte s tím, že byste skrze hardwarovou klávesnici mohli vkládat znaky s diakritikou, u některých písmen (á, é, í, ó, ú) to sice možné je, ale ž, š, č, ř a jiné zkrátka nenapíšete. Další omezení operačního systému Windows Phone 7 jsem popisoval například v recenzi Samsungu Omnia 7. Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, můžete využít prostoru v komentářích, bude-li v mých silách, pokusím se vám na ně v chystané recenzi odpovědět.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku