Domů » Bleskovky » Prozatímní CEO společnosti Nokia se zamýšlí nad budoucností bez výroby telefonů

Prozatímní CEO společnosti Nokia se zamýšlí nad budoucností bez výroby telefonů

Nokia má za sebou velmi dlouhou a pestrou historii. Na začátku tohoto měsíce nabral vývoj ještě zajímavější směr, když společnost prodala mobilní divizii Microsoftu za 7,2 miliardy dolarů (144 miliard korun). Nokia sice nebyla první společnostní v mobilním byznysu, ale rozhodně jej pomáhala utvářet do dnešní podoby a její odchod z výroby telefonů je velkou změnou. Prozatímní CEO společnosti Risto Siilasmaa se na oficiálním blogu zamyslel nad možnostmi dalšího vývoje společnosti bez mobilní divize.

   

Podle něj bude Nokia vypadat výrazně jinak bez výroby mobilních telefonů. Stále však bude silnou společností se zdravým financováním a třemi silnými pilíři byznysu: mobilní infrastruktura, lokalizační služby Here a vyspělé technologie.

První dva zmíněné pilíře budou pokračovat v inovacích a budou se snažit prosadit jako lídr trhu. Pokročilé technologie mají být novou součástí společnosti a budou hledat nové strategické možnosti a  spravovat aktuální patentové portfolio. Již v minulosti Nokia přinesla řadu klíčových inovací a plánuje v tomto kurzu pokračovat.

David Podzimek

23 komentářů

 1. Zamyslet a drbat si hlavu meli, kdyz vybirali CEO spolecnosti (2010). Tehdy zamestnavali 132 tisic lidi a po odprodeji zbude jen 56 tisic. Trzby budou mensi o +-77%. Na Elopa by si mely posvitit organy cinne v trestnim rizeni.

  • Elop už jen nastoupil do rozjetého vlaku. A cílem nebylo ho zastavit nebo zrychlit, jen připravit na blížící se výhybku…

  • Klasické kecy, které se s oblibou používají i u nás v politice a vše se svádí na předešlou vládu, takže za to vlastně nikdo nemůže :D

  • Jenže narozdíl od naší neprůhledné politiky čísla hovoří jasně… Ano, Nokia se propadala do hodně velkých ztrát už v době, kdy tam šel Elop.

 2. Johny (neregistrovaný)

  Mě hlavně není jasné, jak díky tomu mohli stoupnout akcie :D Na tý burze panuje už naprosté šílenství :D

  Z Nokie mi je už beztak na blití a to, že její telefony bude vyrábět teď Microsoft, to je asi takovej logickej důsledek všeho. Jedna habaďůra za druhou.

  • To že nerozumíš tomu, jak burza cenných papírů funguje neznamená, že tam panuje šílenství :D

  • Johny (neregistrovaný)

   Tak bys mi to mohl vysvětlit. Já měl vždycky za to, že destabilizace firmy a její nejasná budoucnost vede k propadu. Ale jak řikáš ty i já, nerozumím tomu.

  • Nokia se zbavila za solidní peníz problémové divize. Zisky nesplňovaly očekávání, budoucnost byla hodně nejasná. Navíc mobilní divize byla hodně závislá na podpoře ze strany Microsoftu. Po jejím prodeji zbudou Nokii 3 zdravé a konkurenceschopné divize, s dobrými vyhlídkami do budoucna. Proto akcie stouply o více než 50 bodů. Po oznámení akvizice taktéž klesla hodnota akcií MS, což je přirozený proces, protože při akvizicích akcie silnější firmy vždy trochu klesnou.

  • .XX. ma predbehol. Nokia nie je a nikdy nebola len divízia Devices and Services, majú ďalšie tri divízie, z nich najväčšia a najziskovejšia je Nokia Sokutions and Network (bývalá Nokia Siemens Network). Je zaujímavé, ako všetci, ktorí Elopa tak nenávidia zabúdajú na to, že práve táto divízia prinášala pred Elopom Nokii obrovské straty a on ju postavil na nohy tak, že doteraz držala nad vodou ostatné divízie. Mapová divízia HERE sa držala tiež v miernej strate, ale keďže získala obrovské zákazky, očakáva sa v budúcnosti jej veľká ziskovosť. Skutočne problémová tak bola naozaj iba Devices and Services, hoci aj tam sa to postupne zlepšovalo. A tá bude patriť Microsoftu, takže Nokii ako forme ostanú tri zdravé divízie. Už chápeš?

 3. Někdo řeší, kdo a proč bude vyrábět, já jako spotřebitel řeším cenu a nabízený výkon.

  Přisuzovat firmám jakékoliv morální hodnocení a řešit vnitrofiremní problémy je henom výsledek mediálního oblbování.

  • Souhlas, proč pořád spekulovat, když Real pravdu zná pár vyvolených.

  • To je stejné jako fanboystvím, viz. [odkaz]

  • Na Johnyho ani nemá cenu reagovat. Je to prostě jen ubohej troll…

   Moc nadšený z té koupě nejsem, ale jen čas ukáže, jestli se kvalita zachová nebo dokonce zvýší.

   Na základě pozitivních zkušeností se při výběru nového telefonu zajdu podívat nejdříve do stánku Microsoftu. Pokud mi ale telefon nebude vyhovovat, nebudu ho přece kupovat jen kvůli tomu, že je na něm napsáno Microsoft/Lumia nebo buhvíco ještě…

   A úplně stejně to budu dělat naopak – pokud bude telefon, který svou kvalitou, zpracováním a parametry bude pro mne vyhovující, koupím ho. Bez ohledu na značku.

  • Johny (neregistrovaný)

   Že to řikáš zrovna ty, největší místní fanatik.

  • Johny: Promin, ale co pise MCEZA zni velmi rozume. Nechapu co je na tom fanatického, když si clovek ozkousi telefon a zjisti co mu padne bez ohledu na znacku.

   MCEZA: Souhlas.

  • „největší místní fanatik“

   A to víš jak? To, že mi Windows Phone a Lumie velmi vyhovují a tu práci, kterou od nich potřebuji dělají na výbornou, ze mě dělá fanatika?

  • Ha ha :-) No ae díky některým tvým názorům tě taky řadím na skoro nejvyšší příčku :-D Dost dobrý druhý místo :-DD

  • Mám prostě občas jinej názor na věci než ty. To ze mě ale stále nedělá fanatika…

  • Ale jasný, v klidu, ber to jen jako malé popíchnutí. Navic je to OT. Ať žije Nokia!! :-)

  • Urazanie konkurencnych OS a ich uzivatelov uz mceza ale zamerne vynechava,vsakze?

  • BISCUIT84: To si trefil perfektně!

   Jinak jsem dost zvědavý, jak to bude do budoucna :D

  • Co se týče urážení, tak jsem ti tu všiml pouze lidí jako je Peete a podobně. Žádné přínosné příspěvky, žádný (byť jen pokus) o obhajobu svých názorů. Vždy jen prázdné urážlivé výkřiky…

  • jasne, my lezieme do diskusii o OS ktore nepouzivame a trollujeme tam, vsakze? ty by si sa skvelo hodil do politiky- klamat a vykrucat sa ti ide naozaj dobre.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).