Domů » Bleskovky » Prototyp prvního integrovaného obvodu dnes zamíří do aukce

Prototyp prvního integrovaného obvodu dnes zamíří do aukce

Bez vynálezu integrovaného obvodu by dnešní svět vypadal zcela odlišně. Téměř každá elektronika je totiž napěchována řadou mikročipů, které se zpracovávají nejrůznější operace. Ať už se podíváme do útrob jakékoliv výpočetní techniky, nebo například i do obyčejné mikrovlné trouby, všude nalezneme složité obvody.

 
Takto vypadá praotec všech dnešních integrovaných obvodů 

Za vznikem této klíčové součástky stojí elektroinženýr Jack Kilby, který v roce 1958 sestavil první prototyp integrovaného obvodu. Společně s kolegou Robertem Noyce odprezentovali vedení společnosti Texas Instruments obvod oscilátoru, který byl vyleptaný na malém kusu germania. Tím dokázali, že jejich vynález funguje a mohla se tak naplno rozběhnout revoluce v oblasti vývoje polovodičů.

 
V roce 2000 obdržel Jack Kilby Nobelovu cenu za fyziku

Díky aukčnímu domu Christie máte nyní jedinečnou možnost si pořídit kus této počítačové historie. V aukční nabídce se má dnes objevit jeden z prvních prototypů integrovaného obvodu, který Kilby a jeho tým na sklonku padesátých let sestavili. Jelikož se jedná o revoluční záležitost, která silně ovlivnila naší společnost, očekávají se nabídky v řádech několika desítek milionů.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

3 komentářů

  1. Nechápu proč má tenhle článek štítek „Android“ :-D to jako chcete lézt dořiti těm věčným remcalům, že je tu moc článků o WP, tak přiřazujete Android i tomuhle? :-D

    • asi chtěli poukázat na to, že Android moc velký kus cesty neušel a stále se podobá původnímu vynálezu :P

    • lukass71 (neregistrovaný)

      Jinak dobry? :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).