Domů » Bleskovky » Propusťte kurýry! FedEx chce zásílky doručovat pomocí robotů

Propusťte kurýry! FedEx chce zásílky doručovat pomocí robotů

Asi každý z nás má nějakou negativní zkušenost ať už s kurýry soukromých společností, nebo přímo s doručovateli z České pošty. Lídři v oblasti logistiky si už delší dobu lámou hlavu, jak se zbavit lidského faktoru ve svém odvětví. Zatímco Amazon vidí budoucnost doručování zásilek pomocí dronů, jeho konkurent FedEx sází na roboty.

Robot s názvem SameDay Bot chce zefektivnit poslední štaci balíku, než dorazí k samotnému zákazníkovi. SameDay Bot je poháněn bateriemi, dokáže vyvinout rychlost až 16 kilometrů za hodinu a poradí si s chodci, nerovnostmi a drobnými překážkami díky LIDAR senzorům, které můžeme nalézt například na autonomních vozidlech.

S robotem na věčné časy

Pro začátek bude FedEx zkoušet svého autonomního robota pro doručování interní pošty ve svém sídle v americkém městě Memphis. Pokud dostane povolení od tamních úřadů a testování se projeví jako bezproblémové, chystá se FedEx podělit o svého robota s ostatními společnostmi a prodejci, kteří by rádi zařadili robotické doručování do svého portfolia.

FedEx aktuálně vede rozhovory s několika velkými americkými firmami jako jsou Pizza Hut, Wallmart nebo Target a argumentuje tím, že 6% procent zákazníků se nachází 4,8 kilometrů od obchodu, což je perfektní vzdálenost pro robotické doručování. Doufejme, že se tito či podobní roboti brzo podívají také do našich končin.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

 1. Jezdím jako kurýr… Kolik já mám negativních zkušeností se zákazníky. Dnes dokonce téměř rvačka, držení pod krkem a výhružně napřaženo k ráně. Hotovo dvacet. Snad to roboti vyřeší.

 2. Tak věřím že jsi jeden z těch normálních a slušných alespoň tedy za volantem.
  Kluky od FedeXu temeř nevidím ale PPL sadající nějakou dobu pod DHL,DPD,geuis ti kluci jezdí jak čunata bohužel to vídám víc než často ač z jiného auta …
  Na geisu jsem na cargu naposledy před devíti lety jezdil také, to se balíková odnož jmenovala ještě GeneralParcel a svým způsobem to i chápu, ale přece to jde nepromítat stres a časový zkluz za volantem….je ale fakt že 30-60 adres denně je os.r.

  Doufám že EU co nejdřív jak slibuje, zavede TCHG i v firemních autech do 3.5tuny, pak bude mít vedení a dispečeři co linky staví tak trochu smůlu.

  • není problém rozvést 100adres (záleží samozřejmě na okruhu, jestli je to město nebo venkov), ale problém je, že zákazník bývá k nezastižení. Přesto že mu přijde ráno zpráva, že balík je na cestě a že cca v tolik a tolik bude doručen, tak není schopen dát kurýrovi vědět (alespoň u těch zásilkovek, kde dostane zákazník kontakt na řidiče), že bude na jiné adrese. Během závozu pak nezvedá telefon apod….tím vším kurýr ztratí mnoho času. Nebo standardní odpověď maminek, že nemůžou sejít v paneláku k vchodovým dveřím, protože mají doma malé dítě, které by nejspíš vyskočilo během těch pár jednotek minut z okna nebo zapálilo byt. (malé dítě mám taky a problém nechat ho chvilku v kuchyni nemám) Škoda mluvit. Robot může fungovat, ale jak bude řešit tyhle zákazníky nevím. Možná když zákazník pochopí, že vlastně s tím robotem nehne, tak bude muset více spolupracovat. Takhle na to dost často kašle a nechá kurýra ať se snaží, protože dost často ví, že kurýr je ohodnocen i na základě úspěšnosti doručení. Kancelářské budovy, kde mají lidi pronajatou jednu místnost a žádné označení….před budovou nelze nikde zastavit. Paneláky bez popsaných zvonků. Jinak si nemyslím, že je potřeba u téhle práce jezdit jako prase, tím toho moc nenaženeš(zbytečné riziko), čas ztratíš při hledání zákazníka nebo balíku.

  • To znám hele z geisu , ač jsme zavazeli firmy na paletách třeba K+B tak pracky lednicky také a další spotrebice, nekdy je to potiz a rozumim ti.

 3. Nejsem si jisty, kolik jich dorazi do cile v nekterych mestech/ctvrtich?Meli by je vybavit jeste nejakymi obranymi prostredky…slzak, el.proud, lehky kulomet a podobne?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).