TOPlist

Projekt Microsoftu a OpenAI za 100 miliard dolarů: obří superpočítač pro umělou inteligenci

Super-počítač (ilustrační obrázek)

Microsoft společně s OpenAI plánuje postavit největší superpočítač na světě

  • Zaměřený bude na umělou inteligenci
  • Náklady na vybudování se mají vyšplhat až na 100 miliard dolarů (cca 2,3 bilionu korun)

OpenAI, firma, jež vdechla život ChatGPT, je dlouhodobým lídrem na poli umělé inteligence a její partnerství s Microsoftem není žádným tajemstvím. Vždyť se jedná o jejího nejvýznamnějšího investora. A právě tito dva technologičtí obři nyní údajně chystají další projekt, a to vpravdě megalomanský.

Poslední dobou se totiž zdá, že se posouváme do doby, kdy se nebude závodit o to, kdo bude první na Marsu, jako spíš o to, kdo bude mít největší výpočetní výkon, který je pro vývoj a samozřejmě i pro provoz umělé inteligence klíčový.

Projekt jménem Hvězdná brána

Server The Information uvádí, že se výkonní ředitelé Microsoftu a OpenAI dohodli, že společně vybudují největší superpočítač na světě, který má být využíván pro potřeby vývoje umělé inteligence. Jmenovat se má Stargate (Hvězdná brána) a jeho cena bude neuvěřitelných 100 miliard dolarů (cca 2,3 biliony korun). Tedy asi stokrát více, než kolik stálo postavit některá z největších dnešních datacenter.

Technologičtí giganti plánují nasazení tohoto systému v průběhu příštích šesti let a celý projekt by měl být rozdělen do několika fází. Dále se také proslýchá, že by Hvězdná brána měla být poháněna jadernou energií, protože tak rozsáhlé datové centrum nebude možné napájet běžnými způsoby.

Kde se bude „chrám AI“ nacházet?

Podrobnější informace o vybavení a použitém hardwaru zatím nemáme, stejně jako není ještě jisté, kde bude počítačový „div světa“ vystavěn. Navíc je také možné, že nepůjde jen o jedno obří datacentrum, ale o několik menších, která budou ovšem postavena nedaleko od sebe.Umělá inteligenceNepřehlédněte

Umělá inteligence Googlu může spotřebovat stejné množství energie jako Irsko

Podobným projektům se však v budoucnu jistě nevyhneme, bude-li vývoj AI pokračovat dosavadním tempem. Navíc CEO společnosti OpenAI Sam Altman se nedávno nechal slyšet, že pro své plány v oblasti umělé inteligence chce získat 7 bilionů dolarů (cca 166 trilionů korun), což nemusí znít vůbec nereálně, když si uvědomíme, že jsme teprve na začátku éry umělé inteligence.

Autor článku Matyáš Hřebík
Matyáš Hřebík
Nadšenec do mobilních telefonů, chytré domácnosti a umělé inteligence. Ve volném čase rád plavu, jezdím na kole, lyžuji nebo se věnuji tvorbě webových stránek.

Kapitoly článku