TOPlist

Preview HTC Prophet

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

prophet1sRuskému internetovému magazínu Mobile-review se podařilo získat k recenzi předprodukční kousek nového komunikátoru HTC Prophet, nástupce veleúspěšného HTC Magician (u nás známého jako T-Mobile MDA Compact). Konkrétně se jednalo o model upravený pro Qtek s označením S200, informovali jsme vás o něm už dříve. Pojďme se podívat, co nový Prophet ukrývá pod kapotou.

Upozornění: článek je pouze souhrnem poznatků z recenze Mobile-review.com, neobsahuje tedy naše osobní pocity a zkušenosti s Prophetem.

 

 

Designové změny jen kosmetické
Prophet se vzhledově příliš nevzdálil od Compactu, což je dle mého názoru jen dobře. Lépe řečeno doznal pouze několika drobných změn kosmetického rázu, v tomto ohledu se jedná spíše jen o malou evoluci. Celkové rozměry se nepatrně zvětšily na hodnotu 108.8 x 59.3 x 18.4 mm (Compact má 108 x 58 x 18 mm), přičemž na váze naopak dva gramy ubral (148 oproti 150 gramům). Přední část je pravděpodobně vyrobena z kovové slitiny, zatímco boky a zadní část z plastu. Ten je příjemný na dotyk a navíc působí poměrně luxusně. Jediná nevýhoda povrchové zpracování je lesklá barva, na níž snadno zůstávají otisky prstů. Toto je problém spíše testované verze, na jiném barevném provedení nemusí být nic vidět.

prophet3

Plastový pruh lemující boky přístroje již není vroubkovaný, nýbrž rovný, obsahující prakticky stejná tlačítka. Vlevo nalezneme hlavní vypínač společně s infračerveným portem a stylusem, zatímco pravá část nabídne tlačítka spouštějící fotoaparát, diktafon a posuvný ovladač hlasitosti.

prophet7

Snad největších proměn doznalo seskupení ovládacích tlačítek v přední části. Směrový ovladač se samostatným potvrzovacím středem je nyní kulatý, což ale nijak neovlivnilo kvalitu jeho používání. Po obou stranách je jedno ze samostatných tlačítek pro příjem a ukončení hovoru-ty jsou menší, ale přesto jejich stisk nečiní větší problém. To vše je obklopeno celistvým plastovým výliskem, sdružujícím v sobě 4 tlačítka: dvě softwarová sloužící k ovládání systému doplněná ve spodní části tlačítky „OK“ a „Start menu“. Abyste správně stiskli některé z tlačítek tohoto setu, musíte se orientovat pouze podle čtyř malých výstupků. Může se to zdát nepohodlné a náchylné k tisknutí „prázdných“ míst, ovšem po chvilce je budete používat s naprostou jistotou.

 

Uvnitř je Wizard
Po zkoumání zevnějšku se přesuneme „pod kapotu“. Vnitřek si prošel velkou proměnou, ale jak už to tak bývá, ne vše se změnilo k lepšímu. Bohužel v tuto chvíli asi zklamu hodně zájemců, protože hardware včetně CPU je stejný jako u HTC Wizard. Ano, Prophet pohání Texas Instruments OMAP850 na frekvenci 200MHz. Tato volba není příliš šťastná, jelikož práce s přístrojem je pomalejší a například přehrávání videa již činí drobné problémy. Vyšší frekvence nebo výměna za zástupce z řad Intelu by jen prospěla, vždyť Compact obsahoval Intelovský procesor na 416Mhz, což bylo rozumné minimum pro používání. Obzvláště když je přístroj vybaven Wi-Fi g znamenajícím přenos dat rychlostí až 54 Mbit/s, procesor tedy bude brzdit snadné použití VoIP.

V oblasti přenosu dat nabízí Prophet dále dnes již standartní bluetooth, aktuálně ve verzi 2.0, GPRS, a mnohé zájemce potěší i přítomnost EDGE. Operační systém je zastoupen verzí Windows Mobile 5.0 Pocket PC, nabízející lepší možnosti ve všech směrech. Dobrou zprávou budiž přítomnost plnohodnotného SD/MMC slotu, podporující navíc SDIO. Tím pádem máte možnost využít mnoho přídavných zařízení, nebo si dokoupit levnou velkokapacitní paměťovou kartu. Konektor mini USB společně s 2,5 mm sluchátkovým jackem našly své místo na spodní části přístroje. Zadní strana obsahuje nezakrytý objektiv fotoaparátu a malé zrcátko pro tvorbu autoportrétu, vedle něhož našel své místo výstup externího reproduktoru. Po sundání krytu na nás vykoukne baterie s kapacitou 1200 mAh (Wizard má 1250 mAh), navíc kompatibilní s Compactem. Pod baterií se ukrývá držák SIM karty.

 

Fotoaparát se zlepšil
Velká proměna zasáhla fotoaparát, a to zejména po stránce kvality. Fotky jsou nyní mnohem lepší než z předchůdce, ačkoliv na momentální špičku v mobilních přístrojích stále nemají. Zamrzí například absence blesku ve formě diody či pokročilejších funkcí (bez autofokusu, lepší softwarové zpracování, …). Při bližším pohledu na plné 2 MPx rozlišení lze dobře rozpoznat detaily, rovněž ostrost je na slušné úrovni. Ostatně můžete posoudit sami z přiložených fotografií.

foto1s foto2s
Pro zvětšení klikněte na obrázek

Fotky jsou překvapivě dobré, dají se použít dokonce i pro focení textu. Jediné větší zklamání tak způsobí jen kvalita (spíše nekvalita) videosekvencí – maximální rozlišení 176×144 pixelů a špatný obraz by si určitě zasloužily vylepšení. Na pořízení momentek je ale fotoaparát více než dostatečný.

foto3s foto4s
Pro zvětšení klikněte na obrázek

Jistě potěší rychlost focení, vždyť pořízení snímku v maximálních 1600 x 1200 zabere včetně jeho uložení pouhé 2.5 sekundy. Pokud se ptáte, k čemu slouží malý výřez na obrubě objektivu, vězte že po jejím otočení přepnete foťák do makro režimu, umožňujícímu snímat objekty ze vzdálenosti 6-15 cm. Tento způsob přepínače se mi nejeví jako příliš vhodně zvolený, protože se bude nejčastěji provádět nehtem a zašpinění čočky fotoaparátu prstem je nasnadě. Raději nedomýšlím případné škody při sklouznutí ostřejšího předmětu.

prophet9

Testy, testy, testy
Dostáváme se k testům výkonu a výdrže. Díky použitému procesoru nelze čekat žádné extrémní výkony, spíše naopak. Procesor postačí k běžné práci, ale multimédia a náročnější činnosti mu dají dost zabrat. Mobile review neprováděl s Prophetem samostatné testy, jelikož platforma je kompletně stejná jako u Wizardu-jeho výsledky naleznete v následujících grafech. Rozdíly se pohybují pouze okolo 5 % ve prospěch Wizardu.

battery

Výdrží se zařadí Prophet bezesporu mezi špičku, zde se nejvíc projevuje úsporný procesor.

spbcpu

Naopak výkonově bude patřit spíše k podprůměru.

 

pocketmvp

Plnohodnotný nástupce?
Jak tedy zhodnotit HTC Prophet? Jedná se o výborné zařízení nabízející uživatelům možnosti kapesního počítače, to vše zabaleno do líbivého vzhledu s malými rozměry. Jeho kvality sráží jen málo výkonný procesor – zde mohlo HTC přidat. Oproti svému předchůdci, MDA Compact, určitě potěší přítomnost rychlého Wi-Fi a nového operačního systému. Uvedení na trh je plánováno na přelom prvního a druhého čtvrtletí roku 2006.

Rozhodovat bude nakonec samozřejmě cena. Ta se dá očekávat nižší než u HTC Wizard, i tak to nebude mít Prophet snadné. Nějakou dobu se už bude prodávat Eten M600, a snad se v Evropě objeví rovněž Xda Atom. Zvláště ten by mohl Prophetu pořádně zatopit.

   HTC Prophet  MDA Compact
 Rozměry  108.8 x 59.3 x 18.4 mm  108 x 58 x 18 mm
 Hmotnost  148 gramů  150 gramů
 Systém  Windows Mobile 2005  Windows Mobile 2003SE
 Procesor  Texas Instruments OMAP850, 200 MHz  Intel PXA272, 412 MHz
 Paměť  64MB RAM, 128MB ROM  64MB RAM, 64MB ROM
 Displej  240 x 320 px, úhlopř. 2,8\’\’, 65k barev  240 x 320 px, úhlopř. 2,8\’\’, 65k barev
 Karta  SD/MMC SDIO  SD/MMC SDIO
 Data  Wi-Fi g, BT 2.0, IrDA, mini USB, GPRS, EDGE  BT 1.2, IrDA, mini USB, GPRS
 Fotoaparát  2MPx, rozlišení 1600×1200 px  1,3MPx, rozlišení 1280×960 px

Zdroj: Mobile-review

Autor článku Aleš Lalík
Aleš Lalík

Kapitoly článku