Nedávno jste si na našem serveru mohli přečíst podrobnou recenzi komunikátoru E-Ten X800. Nyní jsem dostal k testu nový model M800, který je hardwarově zcela totožný, oproti svému bratříčkovi však nabízí výsuvnou QWERTY klávesnici; jedná se rovněž o přímého nástupce u nás velice dobře prodávaného E-Tena M700, oproti kterému ale nabízí několik zásadních vylepšení – VGA displej, podporu sítí třetí generace nebo senzorová tlačítka.
Glofiish M800 je vybaven poslední verzí operačního systému Windows Mobile 6 Professional. Uvnitř pracuje procesor od Samsungu, který je taktovaný na příjemných 500MHz; tyto procesory se vyznačují dobrým poměrem výkon/spotřeba energie. U nových modelů od E-Tenu se stále častěji setkáváme s VGA displejem, a ani M800 není výjimkou, úhlopříčka displeje je 2.8\” maximálně je možné zobrazit 65k barevných odstínů. Je škoda, že ani u tohoto komunikátoru výrobce nesáhl po jiném chipsetu, který by dovolil používat 128MB operační paměti RAM, jelikož standardní 64MB není u VGA zařízení příliš dobrou volbou, a tak se podobně jako u X800, i zde setkáme s problémy způsobenými nedostatkem volné operační paměti (po Hard resetu je volných okolo 21MB RAM). Kapacita ROM je 256MB, nicméně poměrnou část si ukrojí samotný systém, i přesto vám zbude okolo 150MB pro vaše data, což není vůbec špatné. V případě potřeby lze paměť rozšířit pomocí microSD (SDHC) karet. Komunikační schopnosti jsou na výborné úrovni, nechybí jak Wi-Fi 802.11b/g modul, tak ani Bluetooth 2.0 (A2DP, EDR). Připojení k PC je zajištěno přes standardní USB 1.1 rozhraní.
S M800 není problém dovolat se jak z klasického pásma GSM, tak ani ze sítí třetí generace (UMTS/HSDPA až do 3.8Mbps. Abyste se na cestách neztratili, můžete sáhnout po integrovaném a velice citlivém GPS přijímači s čipem SiRF Star III (20 kanálů). GPS přijímač podporuje i funkci TMC, s tou ale bohužel zatím žádný dostupný navigační software nekomunikuje, nicméně mohlo by se to změnit s příchodem navigačního software iGo 8, který by měl s TMC modulem nových E-Tenů komunikovat (více informací zde).
Pro fotografování můžete využít 2MPx fotoaparát na zadní straně fotoaparátu, kde nechybí ani přisvětlovací dioda. Zatím jsem neměl možnost nafotit mnoho snímků, nicméně kvalita mi přijde zcela stejná jako u X800, nic extra proto nečekejte. Z multimediálních funkcí dále nechybí FM rádio, které mě příjemně překvapilo kvalitním příjmem stanic. Hmotnost telefonu je 178 gramů včetně baterie, rozměry nejsou nejhorší – 113.8 x 57.8 x 18.4 mm, nicméně díky použitému materiálu (plast) působí M800 trochu levnějším dojmem.
Tip: Kompletní hardwarové parametry naleznete v našem Katalogu Pocket PC.
Samotnou kapitolou je hardwarová klávesnice, ta doznala příjemných vylepšení. Pochválit musím jak rovnoměrné bílé podsvícení tlačítek, které u M700 chybělo a sekundární symboly byly téměř nečitelné), tak i velikost a dobrou odezvu kláves, s M800 se zkrátka píše velice dobře. Trochu mi vadí jen umístění dvou softwarových kláves, které mají své místo nezvykle na boku. Na klávesnici nechybí ani dvojice diod signalizujících zmáčknutí klávesy Fn nebo Caps lock. V zavřeném stavu můžete k ovládání využít tlačítek v okolí joysticku, která jsou senzorová; to znamená, že je vůbec nemusíte mačkat, ale stačí na ně pouze přiložit prst. Bohužel jejich citlivost mi přijde až příliš vysoká, snad to výrobce do vydání finální verze ROM opraví.
Na recenzi novinky E-Ten M800 se můžete těšit v průběhu ledna, do té doby se můžete v našem diskuzním fóru nebo komentářích ptát na vše, co vás u tohoto modelu zajímá. Pokud bude v mých silách, rád vám na vaše dotazy odpovím. Za zapůjčení děkuji společnosti RRC-Difo s.r.o.