Domů » Články » Premiéra systému BlackBerry 10 a nových zařízení: Odpočítáváme do 30. ledna

Premiéra systému BlackBerry 10 a nových zařízení: Odpočítáváme do 30. ledna

Je to tady, RIM vydal oficiální tiskovou zprávu, ve které stanovil datum představení platformy BlackBerry 10 i prvních dvou zařízení s tímto operačním systémem. Je na co se těšit!

Po dlouhém období nejistoty a spekulací známe konkrétní datum – 30. ledna 2013. Právě v tento den se uskuteční klíčová keynote, která by po dlouhé době mohla dohnat poutavostí Apple nebo Google. V tiskové zpráve je uvedeno, že se celá akce odehraje hned na několika místech ve světě zároveň; je poměrně těžké představit si, jak tento plán chce RIM realizovat a ve kterých městech akce proběhne. Soudě podle předchozí šňůry přednášek pro vývojáře (BlackBerry Jam) si troufáme odhadnovat, že se pomyslná desítka rozzáří nad Amsterdamem, některým z měst Indonézie, jelikož tam má RIM velký podíl uživatelů a epicentrem všeho dění bude Waterloo v Kanadě. Upozorňuji znovu, že místa konání jsou zatím pouze našim tipem, zatímco termín je oficiální.

 

V domovském Waterloo téměř s jistotou stane na pódiu i CEO společnosti Thorsten Heins, který k chystanému operačnímu systému dodává „Při vytváření BlackBerry 10 jsme si stanovili za cíl vytvořit opravdu unikátní uživatelskou zkušenost (UX), která se neustále přizpůsobuje vašim potřebám. Náš tým pracoval neúnavně, aby připravil pro uživatele inovativní funkce spolu s tím nejlepším prohlížečem své třídy, bohatý ekosystém a podporu nejmodernějších multimédií. To vše bude zahrnuto do jednotného UX – BlackBerry Flow – který se nepodobá žádnému z těch, jenž můžete spatřit na dnešních chytrých telefonech. Díky pevným vztahům s operátory po celém světě a rostoucímu ekosystému vývojářů věříme, že naši zákazníci budou mít co možná nejlepší zážitek z BlackBerry 10. Těšíme se, až dáme BB10 do rukou uživatelů po celém světě.“

 

Kromě zcela nového operačního systému budou 30. ledna představeny hned dva chytré telefony. S největší pravděpodobností půjde o celodotykový BlackBerry London a model s fyzickou QWERTY klávesnicí BlackBerry Nevada, celkově pak RIM během následujícího roku hodlá představit šest smartphonů. Zatím neznáme všechny chystané modely, ale pravděpodobně mezi nimi nebude chybět BlackBerry Milan s vysouvací klávesnicí, supervýkonný BlackBerry Aristo a kanaďané zřejmě počítají  s nástupcem současného levnějšího modelu Curve.

BlackBerry 10 in the right hands

Známe také jednu z mediálních kampaní s názvem „Ve správných rukou“, která zřejmě vyvrcholí na keynote 30. ledna 2013. Díky uniklému videu víme, že RIM vybere celkem 10 lidí, celebrit i neznámých uživatelů, které na jeden den vybaví chytrým telefonem s BlackBerry 10. Cílem kampaně je předvést, co všechno dokáže produktivní člověk zvládnout za 24 hodin, když má v rukou BlackBerry 10, respektive jaké možnosti nabízí telefon s „desítkou“ ve správných rukou.

Zdroj: RIM

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

12 komentářů

 1. no uvidime…len aby uz nebolo neskoro

 2. Těším se! BB10 má docela velkou šanci mě přetáhnout z Androidu nebo aspoň nastoupit na místo sekundárního telefonu. Omnii 7, Lumii 800, iPhonu 3GS a 4S se to nepovedlo.

 3. Držím jim palce, vlastně držím palce všemu, co nepoužívá Android… Je potřeba ten trh trochu rozproudit…

 4. Jsem hodně zvědavý a fandím RIMu…

 5. Nevím proč, ale když to vidím. Ty gesta mi nevadí, ale ty ikonky…Vám se to líbí? Na co tam jsou ty 3 tlačítka, při těch naposledy otevřených aplikacích? Meego teda vypadalo daleko líp, i koncepčně.

 6. Plina (neregistrovaný)

  Co myslíte. Půjdou tato zařízení používat plnohodnotně i bez BIS či BES? Stýská se mi po kvalitním telefonu s qwerty, ale bohužel BIS ani BES si nebudu moci kvůli firemní politice aktivovat.

  • Ruslan Botsyurko

   Pokusím se to zjistit. Zatím je oficiálně známo, že BIS ani BES nezanikne, provoz datových tarifů je koneckonců pro RIM zdrojem nemalých příjmů. Jen zatím nevíme, jestli budou na BB10 omezeny některé programy stejně jako na současném BB OS, nebo zda půjde jen o premiovou službu kvůli BBM atd.

  • Lukas (neregistrovaný)

   Budou vyžadovat BlackBerry tarif. Zdroj: [odkaz]

  • Plina (neregistrovaný)

   To je škoda. Myslím, že tím ztratí dost potencionálních zákazníků. Snad se ještě něco změní.

  • WhiteR (neregistrovaný)

   Nevidím důvod, proč by měli ztrácet potenciální zákazníky. K dnešním smartphonům je tak jako tak vyžadovaný datový tarif, takže je to prašť jak uhoď. BlackBerry navíc ale může těžit z toho, že má vlastní infrastrukturu a zabezpečenou datovou síť a to je IMHO trochu větší tahák…

  • Hlavním tahákem je podle mě NEOMEZENÝ internet za tři stovky, který jiný datový tarif tohle nabízí? :)

 7. Adam Balko (neregistrovaný)

  No ono to tak funguje u O2 a T-mobilu, jen u vodafonu, kde BIS zavedli docela nedávno to mají jako speciální datovou službu zdarma, která je pověšena na standardní datový tarif a vztahují se na ni i FUP pravidla. Nebýt jejich neomezeného tarifu za 1490,-Kč (kromě 600MB FUP dat, jinak jsou SMS i hovory neomezené) a skvělé místní rychlosti dat, tak už jsem s BB dávno jinde :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).