TOPlist

Používáte Windows Mobile? Na přechod ke konkurenci vám zbývá 326 dní

Svého času byl mobilní operační systém Windows (Phone) Mobile nadějnou trojkou. Ty doby jsou ale ty tam a dnes používá mobilní Windows jen hrstka nadšenců. Poslední přístroj s tímto systémem totiž Microsoft vypustil do světa před dvěma lety. Od té doby pouze kdysi pyšné telefony po softwarové stránce chátrají. Pro poslední nadšence máme nepříjemnou zprávu – blíží se konec garantované softwarové podpory pro Windows 10 Mobile. Poslední aktualizaci obdrží chytré telefony z Redmondu letos, konkrétně 10. prosince.

Po poslední velké verzi s označením 1709, která se k uživatelům Windows 10 Mobile dostala v září roku 2017, už zbývají pouze drobné bezpečnostní záplaty. I ty ale letos končí, což otevírá dveře především hackerům. Možná je nyní ten správný čas pro všechny zbývající věrné uživatele mobilních Windows přehodnotit, zda nezměnit platformu a přejít ke konkurenci. Zatímco iOS je podobné svou uzavřeností, na Androidu je zase Microsoft aktivnější co do vývoje nejen aplikací, ale i vlastního launcheru.

Konec se blíží mílovými kroky

Jisté ale je, že dny Windows 10 Mobile jsou sečteny. Zatímco aktualizace vezmou za své už letos, ostatní funkce bude Microsoft ukončovat postupně. Mezi ně patří například manuální a automatické zálohy zařízení, které skončí 10. března 2020. Ostatní služby jako nahrávání fotek do cloudu či obnova zařízení z existující zálohy budou v provozu nejdéle 12 měsíců po ukončení podpory. Konec konců i sám Microsoft radí – přesuňte se na Android, nebo iOS.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku