Nová technologie nebo jiný přístup je hybnou silou technologického pokroku. Souboj mezi Betamaxem a VHS nakonec vyhrál levnější a méně kvalitní, DVD nakonec vytlačily Blu-Ray disky a 3,5″ diskety nakonec byly pokořeny flash disky. Novější technologie nahrazují ty starší a stávají se standardem prakticky pořád, přičemž neplatí, že vždy jde o změnu k lepšímu.
Než se na mobilních zařízeních masově prosadil standard 3,5mm jacku nebo microUSB, trvalo to řadu let. Do té doby každý výrobce přicházel s vlastním standardem, který často měl své výhody, nebylo to ovšem příliš pohodlné pro uživatele. Nyní se při pohledu na vlajkové modely zdá, že se mračna stahují nad 3,5mm jack konektorem, jehož by měl nahradit Bluetooth a bezdrátový poslech hudby. Je to dobrý nápad?
Zvuk přes Bluetooth není zatím tak kvalitní
Přenos hudby přes Bluetooth se během posledních let zlepšil. Místo jednoho kodeku SBC podporuje Bluetooth širokou škálu kodeků – od ACC po LDAC. Google i Apple se snaží rozšiřovat podporu kodeků na svých nejnovějších systémech, aby přechod na Bluetooth poslech hudby nebyl natolik bolestivý.

Poslech hudby přes Bluetooth není až tak špatný, pakliže máte opravdu kvalitní bezdrátová sluchátka a hudbu ve správném formátu. I přes širší podporu kodeků, bezdrátový poslech hudby stále znamená nižší kvalitu. Hudební kolekce se často skládají ze ztrátových formátů typu MP3 nebo bezztrátových formátů typu FLAC. Pro poslech je však nutné konvertovat tyto formáty na jiné ztrátové formáty, aby je mohla bezdrátová sluchátka přehrát. A to logicky znamená ztrátu kvality.
Nejhorší na tom je, že bezdrátová sluchátka pracují s hudbou nikoli stylem, který by se slušel na rok 2017, ale stylem, který se používal v roce 2004. Princip je takový, že všechny zvuky, které se mají přehrát, jsou zakódovány a poslány do sluchátek, která je dekódují a přehrají každý kanál jako samostatnou stopu. Bezdrátová sluchátka nejsou schopná přehrát dva zvuky současně – například zvuk notifikace během poslechu skladby.
Fungování Bluetooth přenosu hudby je bezpochyby komplikované. V podstatě se dá říct, že pokud přehráváte stovku zvuků přes Bluetooth, jsou všechny zakódovány a smíchány do jednoho zvuku. Pokud by sluchátka přehrávala pouze jeden nezkomprimovaný zvukový soubor, pak by nemohla reagovat třeba na notifikace. Toto je prozatím problém, který se nepodařilo nikomu vyřešit.
Redukce nejsou vždy dobrá alternativa
Alternativa proti Bluetooth sluchátkům jsou různé typy redukcí. Některé umožňují kromě poslechu hudby také zároveň nabíjet váš smartphone. Některé D/A převodníky podporují i USB typu C, takže by měl být pohodlný poslech hudby zajištěn. No ne tak docela.

Problém nastává u některých USB-C technologií, které jsou stále proprietální. Redukci z HTC U11 tak například nemůžete použít se Samsungem Galaxy S8. Některé D/A převodníky s USB-C nespolupracují vůbec. Sice se nejedná o žádnou velkou katastrofu, do pohodlí obyčejného 3,5mm jacku to má ale na míle daleko.
Kdo by si myslel, že v roce 2017 nebudeme používat redukce, šeredně se spletl. V dobách, kdy smartpohny ještě používaly stylusy, byly redukce běžnou součástí používání jakéhokoli telefonu. Jack konektor rozhodně nebyl v mobilním světě standard, často se proto sahalo pro redukci. Stále přetrvává nepohodlí, kdy s sebou musíme nosit další věc navíc, která se navíc snadno ztratí nebo zničí.

Problém s redukcemi by možná nebyl až tak závažný, kdyby jejich používání nevyžadovaly smartphony s cenovkami v řádech desetitisíců. Asi každý by pochopil snahu výrobců ušetřit na 3,5mm jacku u levnějších zařízení, u drahých vlajkových lodí nad tím ale zůstává rozum stát.
S drátem máte větší výběr
Pokud vás doposud výčet nevýhod absence 3,5mm jacku nepřesvědčil, pak je to naprosto v pořádku. Jack je přeci jen velmi stará technologie, která se s námi táhne už od nepaměti. Je proto zcela logické, že nastal čas na posun vstříc bezdrátu a většímu komfortu. Jaká sluchátka si ale koupíte?
Pokud chcete opravdu kvalitní audiofilská sluchátka, prakticky se bez drátu neobejdete. To samé platí, pokud máte jiné specifické požadavky, jako je třeba aktivní potlačení hluku, větší důraz na basové tóny nebo nízká cenovka. Čím více kritérií si stanovíte, tím menší výběr máte. Alespoň co se v porovnání s drátovými sluchátky týče.
Výrobci bezdrátových sluchátek se zaměřují především na lidi s aktivním životním stylem a na sportovce. Spousta bezdrátových špuntů je odolná vůči potu. Pro méně náročné posluchače najdete výběr mezi širokou škálou špuntů a sluchátek s hlavovým či týlním mostem. Chybí ale nabídka Hi-Fi sluchátek. Takovou bezdrátovou alternativu k Sennheiser HD600 nenajdete.

Toto v zásadě není špatně, ale je to nepříjemné. S protlačováním nového přístupu k poslechu hudby by měla jít ruku v ruce i nabídka příslušenství, která v současné době není kdovíjak bohatá. Do budoucna se jistě bude rozšiřovat, nicméně aktuálně se musíte spokojit s kompromisem, pokud jste si pořídili drahý smartphone bez 3,5mm jacku.
Odstranění 3,5mm jacku nepřináší žádnou výhodu
Zbavit se staré technologie samozřejmě není nic špatného, pokud ovšem přinese něco zajímavého na oplátku. Ideálně něco opravdu revolučního. A pokud by to nebylo revoluční, tak alespoň nějaký mírný pokrok. Jenže ona absence 3,5mm jacku nic takového nenabízí. Spíše naopak. Ochudí vás o pohodlí a kvalitní poslech hudby. A to není tak úplně dobře.

Některé smartphony, například LG V30, umí udělat kvalitní telefon bez kompromisů s voděodolnou konstukcí a odstraňovat kvůli tomu sluchátkový jack nemusí. Právě naopak, zvukový výstup u V30 je na špičkové úrovni. Proč tedy odstranit jack? Kvůli tenčímu tělu, jak se nám některé společnosti snaží namluvit?
Absence jacku neznamená nutně tenčí konstrukci, alespoň ne ve většině případů. Skutečně tenčí tělo dodala na trh pouze Moto Z Force 2, která má v pase 6,1 mm. Takový iPhone 8 Plus nabídne bez jacku 7,5 mm a Pixel 2 zase 7,8 mm. Oproti tomu konkurence s 3,5mm jackem LG V30 má v pase 7,4 mm a OnePlus 5 nemá více než 7,3 mm. Proč tedy některé společnosti odstraňují jack, když poté neudělají telefon tenčí?

Rozumný důvod pro odstranění 3,5mm jacku, kromě důvodů estetických a finančních, neexistuje. Velké společnosti se snaží zbavit staré technologie, nicméně nejsou schopny nabídnout ani rozumnou alternativu. Bluetooth přenos zvuku prozatím není schopný nabídnout odpovídající kvalitu, používání redukcí patří do minulého tisíciletí a nabídka příslušenství taktéž nikoho na zadek neposadí. Kdyby alespoň ty smartphony byly tenčí.