Domů » Bleskovky » Polytron ukázal funkční prototyp smartphonu s průhledným displejem (video)

Polytron ukázal funkční prototyp smartphonu s průhledným displejem (video)

Tchajwanská společnost Polytron Technologies představila svůj vlastní koncept smartphonu s transparentním displejem. Ačkoliv jsou ostatní komponenty zahrnující snímač fotoaparátu, tištěné spoje či paměťová karta stále viditelné, tak v konečném důsledku to nikterak neubírá na exotickém vzhledu celého prototypu. Výrobce v žádném případě neskrývá své vysoké ambice a prohlašuje, že do konce letošního roku se na trhu objeví konkrétní smartphone, který bude z převážné části průhledný. To lze považovat za relativně odvážné tvrzení, jelikož možnosti transparentního panelu v případě odhaleného prototypu jsou výrazně omezené. I přes tento fakt můžeme hovořit o úspěchu a jistém vývoji v segmetnu mobilní elektroniky, který se v poslední době omezuje pouze na výkonnější hardware.

   

Posun v samotné konstrukci chytrých telefonů začíná být čím dál více žádoucí a to hlavně díky neustále narůstajícím úhlopříčkám displejů. Společnost Polytron Technologies si bezpochyby zaslouží za jejich výtvor hlubokou poklonu, nicméně nejsou prvním výrobcem, který se pokouší o vývoj chytrého telefonu s průhledným displejem. Už minulý rok se na konferenci Expo Comm Wireless objevil prototyp chytrého telefonu s transparentním panelem, za jehož výrobou stály společnosti NTT DoCoMo a Fujitsu. Jejich společný projekt využíval dvojice průhledných displejů s dotykovou vrstvou a dnes již archaicky znějícím rozlišením 240 x 320 pixelů. Tyto technologie jsou na svém samotném počátku a trpí několika závažnými neduhy v čele s čitelností a jasem na přímém slunci.

Toto však nejsou problémy, které by se nepodařilo eliminovat na přijatelnou úroveň a proto nám nezbývá nic jiného, než výše zmíněným průkopníkům držet palce v jejich vývoji. Myšlenka transparentních displejů je velice zajímavá a do budoucna o ní budeme jistě slýchávat stále častěji. Praktické využití se nabízí v integraci do čelních skel automobilů, tabletů, smartphonů a další výpočetní techniky. Pokud se první produkty skutečně objeví ještě v letošním roce, bude nesmírně zajímavé sledovat, zda se setkají s pozitivním přijetím u zmlsaných spotřebitelů.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

3 komentářů

  1. Skla automobilů beru, ale třeba na telefon, tablet nebo počítač mi to nepřijde využitelné. Už teď mám na počítači IPS display, který má tak pěkné pozorovací úhly, že se kvůli tomu na něj prodává Privacy Filter, aby do toho nekoukali ti, kdo nemají…

    Ale určitě se najdou pěkné věci na využití.

  2. „Praktické využití se nabízí v integraci do čelních skel automobilů, tabletů, smartphonů a další výpočetní techniky“

    Asi jsem divnej, ale osobně mě nijak neláká pohled skrz displej na….baterku.

  3. ha, okno domácnosti mi bude ukazovat info o venku, mikrovlnná trouba bude mít info na skle a sklenice piva mi bude říkat, kolik ml jsem vypil. Legrační vyhlídka. Ale ne vážně, každá inovace je vítána

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).