Minulé úterý se uskutečnila jedna z největších politických událostí roku 2022 – návštěva americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi na Tchaj-wanu. Čína tento ostrůvek vnímá jako část svého impéria a odmítá jakékoliv úvahy o nezávislosti, naopak USA podporují jeho samostatnost a zavázaly se ho v případě napadení Čínou vojensky bránit. Jenže vypjatá situace dopadá i na americkou společnost Apple. Jak je to možné?
V Cupertinu potřebují pro výrobu svých mobilních čipů tchajwanskou továrnu TSMC. Součástky se následně odesílají do firem jako Foxconn a Pegatron, kde dochází ke kompletaci finálních produktů, které známe z obchodů jako iPhony. Komunistická strana Číny však přišla s novým nařízením, které zakazuje zmínku o „Tchaj-wanu“ nebo „Čínské lidové republice“ v přepravních dokumentech. Část dodávek pro iPhony 14 by tak mohla být vrácena, čímž dojde k výraznému zpomalení celého výrobního procesu.
It implies that Apple is trying to reduce the geopolitical impacts on supply and sees the Indian market as the next key growth driver.
— 郭明錤 (Ming-Chi Kuo) (@mingchikuo) August 5, 2022
Vyostřená geopolitická situaci mezi Čínou a Tchaj-wanem Apple zneklidňuje dlouhodobě. Podle několika zdrojů již v minulosti jednali zástupci nejhodnotnější značky světa se svými tchajwanskými a čínskými partnery ohledně odstranění ikonického „Assembled/Made in China“. Kromě toho také notnou část svých „výroben“ přesunuli do Indie nebo Vietnamu. Kupříkladu základní iPhone 14 bude z většiny vyroben právě v druhé nejlidnatější zemi planety.