Domů » Bleskovky » Pohled na vývoj mezi Windows Mobile a Windows Phone (video)

Pohled na vývoj mezi Windows Mobile a Windows Phone (video)

Dnes najdeme vzhled označovaný jako „Metro“ na většině produktů firmy Microsoft, nachází se ve stolních Windows 8, mobilních Windows Phone a nově i na herním Xboxu. Vývoj však musel být složitý a donutit takto velkou společnost ke změně zaběhnutých prvků muselo dát práci. Microsoft zveřejnil video, na kterém si můžeme prohlédnout designové koncepty, které vedly od Windows Mobile až po moderní vzhled Windows Phone, který známe do dnes.

 

Některé starší verze se inspirovaly u Windows Media Center, což byla aplikace pro přehrávání multimédií a pohodlné ovládání Windows na televizi; nikdy se však nedočkala větší popularity. Dalším zdrojem pro vývoj byl multimediální přehrávač Zune, se kterým Microsoft vyrazil proti iPodu od Apple. Krátké video ukazuje vývoj a koncept za živými dlaždicemi. Můžeme si tak prohlédnout vznik Metro designu, který už Microsoft takto oficiálně označovat nesmí kvůli pravním důvodům.

David Podzimek

10 komentářů

 1. Jen bych poupravil tvrzení, že WMC se nedočkal větší popularity. U nás možná ne (i když znám mnoho lidí, kteří ho s TV tunerem používají a nedají na něj dopustit), ale v USA nebo např. v Itálii se tento nástroj stal ve své kategorii tím nejpoužívanějším. Možná je to dáno i tím, že u nás nejsou PC pozitivní lidi takový konzumenti televize, nebo faktem, že díky nižší kupní síly našince není PC standartnímu kusem nábytku v obýváku. WMC je totiž primárně stavěn k použití na televizní obrazovce.

  • David Podzimek

   Když jsem trávil čas v USA u nikoho doma sem to nepotkal. Samozřejmě v dané kategorii nejspíše vítězil, ale kategorie HTPC nebyla masová záležitost. Byť to byla ve své době nejlepší možná volba pro „chytrou“ televizi.

  • jj, tak jsem to mysle. Já když byl ve státech, pohyboval jsem se spíš mezi PC fandy a obýváky byly pod vládou počítačů :)

 2. Nepřikláním se k tvrzení, že by PC nebylo standardní výbavou každé české domácnosti a pokud bych to vzal na vědomí, určitě to nebude kupní silou, výrazně dražší notebook má dnes opravdu každý a vůbec není výjimkou dva nebo i tři na domácnost nebo kombinace notebook+tablet.

  • David Podzimek

   Martine jak to myslíš? Resp. na co narážíš. Samozřejmě, že PC je standardní výbavou většiny domácností.

  • Nepsal jsem domácnosti, psal jsem obýváku, jestli tedy reaguješ na toto :)

   Možná mi jako důvod nerzšířenosti HTPC u nás přijde nedostatek obsahu, či spíš jeho úplná absence, když tedy nepočítám TV tuner.

 3. Co byl ten bílý koncept? Vypadalo to vážně skvěle, ve srovnání s WP potom to vypadalo ale mnohem líp.. (Tím samozřejmě neříkám, že metro je hnusný, jen pro info, jen ta bílá je mnohem hezčí)

  • co ti brání používat WP v bílé? :-)

   IMHO je to kvůli univerzálnosti použití. Přecijen metro je napříč produkty MS..

   Ale efektní to je, to je pravda.

  • To není o WP v bílým. Když na to koukneš, tak vidíš, že to vypadá úplně jinak než metro na WP. Dole ikony, vyskakující bubliny se zprávou..

 4. No… kdyby MS pokracoval ve svem konceptu „desktop na telefonu“ tak by ted Android byl pravdepodobne minoritni platformou… akorat ne tak moc minoritni jako je ted WP :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).