Domů » Bleskovky » Podívejte se, jak funguje smartphone s průhledným displejem

Podívejte se, jak funguje smartphone s průhledným displejem

Současný vývoj v oblasti displejů se soustředí pouze na stále vyšší rozlišení, jas, sytost barev či pozorovací úhly. To jsou samozřejmě důležité vlastnosti, které nám zpříjemňují každodenní používaní našich smartphonů, nicméně v tomto případě nelze hovořit o zásadních inovacích. Naštěstí existují společnosti, jakými jsou například NTT DoCoMo a Fujitsu, které ustavičně pracují na vývoji mobilních zařízení a snaží se uživatelům přinášet neustále nové technologie, které posunují vpřed celý segment  mobilní elektroniky. Tyto dvě společnosti na nedávné konferenci Expo Comm Wireless, která se konala v Japonsku, představily první prototyp dotykového smartphonu s oboustranným transparentním displejem. Koncept využívá dvou průhledných OLED obrazovek s úhlopříčkou 2,4″ a na dnešní dobu velmi nízkým rozlišení 240 x 320 pixelů.

Transparent dual-touch display Android smartphone prototype #DigInfo

Titěrná úhlopříčka a mizerné rozlišení jsou však překážky které Fujitsu a NTT DoCoMo překonají s lehkostí. Za daleko větší zádrhel lze považovat jas a s tím i spojenou čitelnost displeje, která je díky jeho průhlednosti na velmi nízké úrovni. Celý problém se ještě daleko více prohlubuje v případě použití na přímém slunci. Celý projekt se zatím nachází ve fázi vývoje a proto mají obě společnosti zatím dostatek času na to, aby tento neduh stihly odstranit. Osobně se mi myšlenka transparentních displejů velice zamlouvá. Tato technologie by mohla znamenat další revoluci v samotném ovládání a zároveň přinést i nové možnosti používaní mobilních zařízení. Velice dobře si dokážu představit tyto displeje například na čelních sklech automobilů, tabletech a další výpočetní technice. A jaký je váš názor na transparentní panely? Vidíte v nich budoucnost, nebo se podle vás jedná o další z mnoha slepých uliček?

Transparent Touchscreen SmartPhone - Docomo

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

7 komentářů

 1. R1S0 (neregistrovaný)

  v mobilnych zariadeniach nemaju taketo displeje ziadne pozitivne vyuzitie….

 2. tomeq (neregistrovaný)

  Doteraz sa ludia natahuju, ci ma lepsie farby AMOLED alebo IPS. By som chcel vidiet reakcie na tento vyblity zobrazovac. Jak by na tom napr. vypadalo surfovanie na webe, alebo prezeranie fotografii.

  • Richard Streit

   Jas a kontrast je v současné době největším zádrhelem této technologie, který brání jejímu komerčnímu nasazení. Tento nedostatek lze částečně eliminovat tmavým tónováním skla, což samozřejmě snižuje samotný efekt transparetního displeje. Osobně jsem velice zvědav, jak se stím NTT DoCoMo a Fujitsu poperou.

  • Určitě se pozítří nezačnou vyrábět telefony s průhlednými displeji, tohle vidím jen jako prezentace technologie, kterou vyvíjejí a že je možné jí použít na libovolné zařízení. Samotný vývoj ještě chvíli rozhodně potrvá a určitě bude o co stát, dokážu si představit hodně využití pro průhledné displeje, i když ne zrovna pro telefony.

 3. Tak pro ruzne terminaly a informacni panely urcite OK, ale do jakyhkoliv kapesnich zarizeni je to na nic… a jako OS by mohli pouzit WP, ktere se stejne na nic jineho nehodi :D Na terminalech by WP urcite vypadaly velice dobre, to si dokazu zive predstavit… ;-)

 4. No možná na nějaké marketingové aktivity, interaktivní vitríny, atd., ale v kapse nevím, co bych s tím dělal. Zadek přístroje prostě tak jako tak slouží a bude prozatím sloužit jako prostor pro baterii, nevidím výhodu v tom, že na ni uvidím skrz displej:-)

 5. Jean (neregistrovaný)

  Pro mobilní zařízení je to k ničemu. Pro firemní využití při prezentacích a teamworku atp. si to už umím představit. Klasika Minority report

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).