TOPlist

Pod pokličkou HTC: Tajný dokument s více než 20 chystanými modely pro rok 2009

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Náhledněte pod pokličku HTC: Tajný dokument s více než 20 chystanými modely pro rok 2009Na internet se dostal interní dokument a společnosti HTC, ve které je přes 20 produktových renderů komunikátorů, které by se měly na trhu objevit v průběhu tohoto roku. Rendery jsou bohužel ve velmi malém rozlišení a jejich kvalita není příliš dobrá, i tak si ale lze udělat celkem zajímavý obrázek o tom, jakým směrem se bude největší výrobce Windows Mobile zařízení v roce 2009 ubírat. Všechny vyobrazené modely nebudou patřit do rodiny Windows Mobile komunikátorů, některé budou osedlány operačním systémem Google Android.

Půjde vývoj správným směrem?
V minulém roce vnesla Touch série mezi komunikátory nový trend, a sice odstraňování nepotřebných hardwarových tlačítek, z čehož já sám příliš nadšený nejsem. Ono když telefonu chybí tlačítko pro spuštění fotoaparátu a alespoň dvě funkční klávesy, které je možné v nastavení systému přemapovat, tak to opravdu není příliš ideální; přitom prostoru by zejména na bočních stranách zařízení bylo spousta. A když si tak prohlížím rendery některých chystaných novinek, tak to vypadá, že to ani nadále nebude o moc lepší. V seznamu je sice několik zařízení, které mají vlastní hardwarovou klávesnici, a pak také hrstka modelů, která se rozvržením prvků alespoň trochu snaží připomínat klasická Pocket PC, většina se ale drží vzoru Touche HD, což znamená žádný čtyřsměrový joystick pod displejem a žádná universální tlačítka pro namapování uživatelských funkcí.

Je to škoda, Windows Mobile sice umí být “touch friendly”, nicméně s příchodem TouchFLO 3D a dalších řešení, která se tak trochu snaží kopírovat iPhone, se pomalu začíná zapomínat na to, jaké byly dříve typické rysy pro Pocket PC. Je fajn že dnešní modely nepřipomínají obří cihly či plácačky, ale přesto by výrobci neměli ignorovat, pro jakou uživatelskou skupinu byla PDA původně navržena. A s jistotou vím, že blyštící se “zrcátka” s minimem ovládacích prvků či dokonce bez stylusu, zkrátka dlouholeté uživatele Windows Mobile příliš neosloví.

Přes 20 nových přírůstků v roce 2009
Chtít nyní hardwarovou specifikaci uniklých modelů by asi bylo velmi troufalé, navíc lze očekávat, že ji výrobce u některých modelů bude upravovat v závislosti na potřebách trhu. Spokojit se tedy budeme muset jen s těmito malými rendery, ale schválně, zkuste si alespoň tipnout, které budou “powered by WM” a které dostanou do vínku Android?

Prvním telefonem je HTC Iolite, o kterém jsme vás informovali už zde. Mimochodem přítomnost tohoto modelu v seznamu mě usvědčuje o tom, že jsou dokumenty skutečně pravdivé a nejde o podvrh. Iolite nabídne 528 MHz procesor od Qualcommu, Wi-Fi, Bluetooth, 288 MB RAM, 512 MB ROM a fotoaparát s rozlišením 3,2 MPx. HTC Twin by měl být shodně vybavený jako Iolite, ale kromě GSM sítí bude moci komunikovat i v CDMA.

- -

Další v seznamu je HTC Maple, což by měl být nástupce smartphonu Excalibur, který bude konečně vybavený i modulem pro komunikaci v sítích třetí generace.

- -

HTC Topaz je pravděpodobně kódové označení pro nástupce Diamondu. I v tomto případě dejme sbohem a šáteček čtyřsměrovému joysticku, který nahradí čtveřice senzorových kláves.

Dalším v pořadí je HTC Citrine, který by měl být hardwarově podobně vybavený jako Topaz a měli bychom se setkat výhradě u operátora T-Mobile.

-

Několik novinek s výsuvnou klávesnicí
Nyní tu máme několik nástupců Touche Pro. HTC Rhodium, Tungsten a Barium (kdopak asi vymýšlel ta kódová označení?) pravděpodobně nabídnou VGA displej, pak by měly být k dispozici verze Rhodium W a Tungsten W, kde by poslední písmeno v názvu mohlo signalizovat přítomnost širokoúhlého displeje (w – wide).

- -

- -

- 

Pro časté pisálky by mohli být vhodným řešením modely Willow W a Cedar W, které nabídnou vlastní klávesnici hned pod displejem, který bude natočený do landscape režimu. S největší pravděpodobností půjde o smartphone telefony a nebudou tedy vybaveny dotykovým displejem.

- -

HTC Beryl (nebo také Jade 2) by mohl být nástupcem Touche 3G. Na malém renderu nelze nepřehlédnout pouhé dvě klávesy pod displejem, joystick zde opět zcela chybí.

-

Modely Firestone a Whitestone W budou pravděpodobně náhradou za Touch HD (Blackstone). Zajímavostí u Whitestone W bude integrovaný výklopný stojánek, díky kterému budete například moci sledovat filmy.

- -

Svého nástupce se dočká i legendární HTC Athena, a to v podobě modelu Thoth, který bude opět disponovat velkým displejem a odnímatelnou klávesnicí. Zajímavě na mě působí HTC Magnet (označovaný také jako Iolite II). Podle názvu lze soudit, že půjde o nástupce prvního komunikátoru na seznamu a jeho uvedení tedy lze očekávat až ke konci roku 2009. U Magnetu mě zaujal zajímavě umístěný joypad.

- -

Pouze Android?
V seznamu dále najdeme několik variací na model Sapphire, který by měl být k dispozici například u Vodafone nebo T-Mobilu. Sapphire by mohl být dostupný jak s Windows Mobile, tak i s Androidem. Poslední tři novinky, které nesou označení Jasper C, Hero a Memphis, by pak měly být navrženy pouze pro Android.

- -

- -

-

A na závěr otázka do diskuze, dokázali byste si z uvedeného seznamu vybrat svého favorita? Na hardwarové parametry si ještě budeme muset počkat, ale přesto si myslím, že většina nebude postrádat VGA nebo WVGA displej, Wi-Fi modul, UMTS/HSDPA a u některých samozřejmě také GPS nebo pohybový senzor.

Aktualizováno 14.1.: Nové informace a potvrzení některých modelů v této bleskovce.

Zdroje: WMExperts, PPCGeeks

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku