TOPlist

Počítačová legenda Commodore Amiga 500 dnes slaví 33. narozeniny

commodore amiga 500

Consumer Electronics Show (CES) nejsou jen ledničky a chytré zubní kartáčky. Na tomto obřím veletrhu spotřební elektroniky se sem tam objeví i překvapivé oznámení ze světa videoher. Ne, nemluvíme o letošní prezentaci Sony, která z chystaného Playstationu 5 ukázala jen logo. Za zmínku stojí například uvedení prvního Xboxu, který před 19 lety představil samotný Bill Gates v doprovodu The Rocka.

Amiga500 system
Commodore Amiga 500 je technologickou legendou (zdroj: Wikipedia)

Ale o tom tento článek není. Ten se týká jednoho výročí, které změnilo vnímání domácích počítačů a konzolí. Řeč je pochopitelně o Commodore Amiga 500, právě dnes 8. ledna slaví výročí 33 let od představení na CESu. Čím tento domácí počítač změnil videoherní byznys?

amiga 500 krabice
Amiga 500 byla k dispozici ve velkém počtu konfigurací (zdroj: Clous.cz)

Commodore Amiga 500 byl na svou dobu revoluční domácí počátač. Grafický výkon a zvukové vlastnosti v kombinaci s dostupnou cenou udělaly z Amigy 500 prodejní hit. Konkurence v podobě počítačů dokázala navázat na tento úspěch až o několik let později. Je potřeba říci, že grafické rozhraní či jednoduché zvuky nebyly v té době samozřejmostí.

Z pohnutých podmínek až na výslunní

Dobový kontext Amize 500 vůbec nepřál. Atari, jenž chvíli vlastnila společnost Amiga Inc. (včetně přístupů k patentům), vypustila na trh své verze 16-bitových počítačů 520 a 1040 ST. Naštěstí má Amiga v záloze budoucí veký hit v podobě Commodore Amiga 500 a Amiga 2000, které jsou sice parametrově shodné, ale verze 2000 má narozdíl od „pětistovky” více „PC vzhled” – k tomu přispěla oddělitelná klávesnice či větší výbava portů.

Amiga 500 ve svých začátcích konkurovala především stroji z vlastní stáje, konkrétně Amize 1000. Menší a zjednodušená základní deska měla za následek dramatický propad ceny – Amiga 1000 svého času stála 1 500 dolarů (cca 70 tisíc korun při zohlednění vývoje inflace), zatímco nová Amiga 500 vyšla na sympatických 600 dolarů (cca 36 tisíc korun při zohlednění vývoje inflace).

Amiga 1 3 and disks
Pro nastartování systému byla potřeba disketa (zdroj: Wikipedia)

Atari 1040 ST byl jeden z hlavních konkurentů, který sice hardwarově zaostával, měl ale výhodu nižší ceny a větší nabídky her. Z pohledu času se nicméně tato výhoda stala nepodstatnou a Amiga 500, která byla prezentována jako multimediální počítač, trh ovládla. Odhaduje se, že celosvětově se prodalo přes 6 milionů kusů Amigy 500, přičemž například v Německu se jich údajně prodalo na 1,5 milionu.

Parametry jsou z dnešního pohledu úsměvné

Za zmínku stojí některé hardwarové parametry, které z dnešního pohledu mohou působit úsměvně: procesor Motorola 68000 taktovaný na 7,16 MHz (s třemi pomocnými čipy Paula, Agnus a Denise) doplňovalo 512 kB paměti RAM (s možností rozšíření až o neuvěřitelných 9 MB!) a 265 kB vnitřní paměti.

To se sice nemusí zdát jako hodně, ale v té době měly lepší hry velikost okolo 880 kB, takže se vešly bez problému na jednu disketu. Disketová mechanika podporující 3,5″ diskety (pro mladší, ikona pro uložení) byla samozřejmě přítomna.

Amiga 500 1987
Klávesnice se od tehdejších dob až tak nezměnila (zdroj: Wikipedia)

Rozlišení 640 x 512 pixelů bylo na tehdejší dobu opravdu dost (s podporou 4 096 barev), stejně tak čtyřkanálový 8-bitový PCM zvukový čip, který podporoval 8 virtuálních kanálů, bral lidem dech. O disketové mechanice už řeč byla, z portové výbavy ji doplnili ještě RS 232, sériový a paralelní port, rozhraní pro externí disk, expansní slot, audio, 2x joystick nebo 100W přívod elektřiny.

Monkey Island
The Secret of Monkey Island není třeba dlouze představovat

Do našich končin se Commodore Amiga 500 rozšířila až po roce 1990. Pro tehdejší počítačové nadšence, kteří znali maximálně 386ky s černobílým systémem DOS a nepříjemným PC speakerem, se jednalo takřka o zázrak. Plně grafické rozhraní AmigaOS a stereozvuk zkrátka působil jako z jiné planety.

Alien Breed
Alien Breed byl svého času legendou, mezi dnešními hráči ale příliš nerezonuje

O hrách se taktéž stojí za to zmínit. Legendárních her jistě není málo a pamětníci si vzpomenou například na souboje po zuby ozbrojených červů ve Worms, adventurní legendu The Secret of Monkey Island, plošinovku s adventurními prvky Another World, střílečku Alien Breed nebo fotbálek Sensible Soccer, na který nostalgici přísahají až za hrob.

UAE4Droid
Cena: zdarma

Pokud si chcete herní pecky z Amigy zahrát, není nic jednoduššího, než si stáhnout emulátor. Pro operační systém Android můžete využít například populární UAE4Droid, příznivci iOS nechť sáhnou po iUAE. Mějte ale na paměti, že emulátory neobsahují hry. Pakliže si chcete něco z Amigy zahrát rovnou v prohlížeči, zavítejte například na Scripted AMIGA Emulator.

Amiga 500 má svého nástupce. Cenou nepotěší

Pokud si chcete připomenout Amigu i dnes, máte možnost. Britská společnost A-EON totiž vytvořila moderní verzi Amigy s názvem AmigaOne X5000. Ta běží na platformě PowerPC s taktem 2 GHz, 4 GB RAM, grafickou kartou od AMD a možností zakoupit verzi s SSD diskem.

O operační systém se stará buďto Linux, nebo původní AmigaOS, který je i po letech stále ve vývoji. Nemějte ale obavy, že je systém AmigaOS nepoužitelný – spustí i moderní aplikace založené na Chrome či Safari. S trochou nadsázky se dá říci, že se jedná o „staronový” ChromeOS.

amigaone X5000
AmigaOne X5000 vypadá spíše jako tradiční PC

AmigaOne X5000 ale není pro běžné smrtelníky – její cena atakuje hranici 2 100 euro (cca 53 000 korun), což je za nostalgickou vzpomínku poměřně dost peněz. I tak ale původní Commodore Amiga 500 bude dál žít v našich vzpomínkách.

Jaký vztah máte k Amize 500 vy? Měli jste ji doma? Jaká byla vaše oblíbená hra? Dejte nám vědět do komentářů :-)

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku