TOPlist

Plošný zákaz TikToku je blízko, návrh posvětil americký prezident

USA smartphone iphone telefon vlajka flag amerika ban midjourney
  • USA jdou tvrdě po TikToku, jeho úplný zákaz je blíž a blíž
  • Kromě toho Amerika zakáže i technologie z Ruska, Kuby, KLDR nebo Venezuely

V prosinci 2022 jsme informovali o tom, že republikánští senátoři vedení Marcem Rubiem volají po kompletním zákazu sociální sítě TikTok v USA. Nyní to vypadá, že zákaz je skutečně na cestě. Oficiálně sice zákaz ještě neplatí, ale tento návrh asi 12 senátorů z obou hlavních politických frakcí podpořil americký prezident.

Tento návrh představuje zákaz sociální sítě TikTok. Ta je vlastněna čínskou společností ByteDance, která se netají spoluprací s Komunistickou stranou Číny. Senátoři vnímají, že data amerických uživatelů TikToku (kterých je na 100 milionů) mohou být v ohrožení, což se rovná ohrožení národní bezpečnosti Spojených států.Aplikace TikTok dostala zákazNepřehlédněte

NÚKIB varuje před aplikací TikTok. Je to bezpečnostní hrozba!

Ze stejného důvodu vydal ve středu dopoledne varování český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na české úrovni však zatím o kompletním plošném zákazu nelze hovořit. Kromě TikToku a dalších nespecifikovaných čínských technologií si uskupení senátorů přeje alespoň částečný zákaz či regulaci technologií z Ruska, Íránu, Venezuely, Kuby a Severní Koreje (KLDR).

USA by nebyly první zemí, kde dojde k úplnému zákazu TikToku. Patří sem třeba Indie, Pákistán, Arménie, Ázerbájdžán či Afghánistán. Částečný zákaz již zavedla i Evropská komise (hlavní výkonný orgán EU) a Dánsko.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku