Domů » Bleskovky » PlayStation 5 v hrubých obrysech: integrované SSD, podpora ray tracingu a 8K

PlayStation 5 v hrubých obrysech: integrované SSD, podpora ray tracingu a 8K

V příštím roce bychom se měli dočkat nových herních konzolí, a to jak od Microsoftu, tak od Sony. Jaké novinky od nich můžeme očekávat?

Pouze „cloudový“ Xbox zatím není v plánu

Nové Xboxy by měly klást důraz na cloudové hraní, avšak podle nedávného vyjádření šéfa herní divize Phila Spencera bude nadále možné hrát hry lokálně; „cloudový“ Xbox odkázaný pouze na streamování prý zatím není v plánu. Phil Spencer nicméně uznal, že streamování her je nevyhnutelné, neboť se jedná o jeden ze směrů, kterými se herní průmysl vydal.

PlayStation 5 nabídne výrazné zrychlení

V příštím roce bychom se také měli dočkat nového PlayStationu 5, který má být konzolí nové generace, a nikoliv pouhým upgradem předchozí verze. Některé detaily o nové konzoli prozradil Mark Cerny, hlavní systémový architekt současného PlayStationu 4.

playstation

Srdcem se má stát procesor založený na třetí generaci AMD Ryzen s osmi jádry nové 7nm mikroarchitektury Zen 2, o grafické operace se postará upravená karta z rodiny Radeon Navi s podporou ray tracingu a výstupu v rozlišení až 8K, lze předpokládat, že minimálním standardem bude obnovovací frekvence obrazu 60 fps.

Leaker Komachi na svém Twitteru odhalil takty grafického procesoru, pokud se tyto hodnoty potvrdí, měl by PlayStation 5 dosahovat grafického výkonu cca 9,2 TFlops, tedy srovnatelného s grafickou kartou GeForce RTX 2080.

Nový PlayStation také konečně vymění klasický HDD za rychlejší SSD. Na další informace o PlayStationu 5 si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Ha-Ha-Ha
  Tak a teď prosím realitu – většina her „4K@30“ nebo „4K@60“ – tzv. upscaling nebo 4K jen vybraných částí a zbytek renderování v nižší kvalitě … jak známe dnes a denně.
  Těším se na novou generaci, ale očekávat něco lepšího než „4K na střední detaily“, hraničí se stupiditou nebo úspěšným vymýváním reklamou.

 2. Nebude tam CPU a GPU karta, ale APU.

 3. Apu je grafický a procesorový chip v jednom. Celkový výpočetní výkon nikoliv zvlášť CPU a zvlášť GPU. Apu můžou být dělané na zakázku tak jako to má PS3 a jeho Jaguar. Zkuste si s intelem nebo amd naemulovat PS3 hru v 1080p ;) Hlavně tím že jsou jeden celek nemůže u tohoto chipu vzinkat takzvaný bottleneck. Ovšem nevýhodou je neskutečně velké množství tepla v jednom malém chipu a to musí být logicky dobře odvedeno…

 4. Šokovalo mne integrované SSD :D …Pojem integrovaný mám spojen s pojmem sjednocený / nerozlučně spjatý .Naštěstí je to blud a stejně „integrované“máme dnes i HDD v PS4 a ty jsou lehce upgradovat , třeba na SSD , nebo raději větší HDD…
  Hlavně koukám jak se internetem tahle „novinka“ povaluje a koukám už to došlo i na Smartmanii :D .

  • Asi je bláhové očekávat, že SSD bude v m2 slotu, bude embedded, tzn. nalepený na MB, tedy integrovaný (jako je dnes např. u laptopů).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).