Domů » Bleskovky » PlayStation 5 v hrubých obrysech: integrované SSD, podpora ray tracingu a 8K

PlayStation 5 v hrubých obrysech: integrované SSD, podpora ray tracingu a 8K

V příštím roce bychom se měli dočkat nových herních konzolí, a to jak od Microsoftu, tak od Sony. Jaké novinky od nich můžeme očekávat?

Pouze „cloudový“ Xbox zatím není v plánu

Nové Xboxy by měly klást důraz na cloudové hraní, avšak podle nedávného vyjádření šéfa herní divize Phila Spencera bude nadále možné hrát hry lokálně; „cloudový“ Xbox odkázaný pouze na streamování prý zatím není v plánu. Phil Spencer nicméně uznal, že streamování her je nevyhnutelné, neboť se jedná o jeden ze směrů, kterými se herní průmysl vydal.

PlayStation 5 nabídne výrazné zrychlení

V příštím roce bychom se také měli dočkat nového PlayStationu 5, který má být konzolí nové generace, a nikoliv pouhým upgradem předchozí verze. Některé detaily o nové konzoli prozradil Mark Cerny, hlavní systémový architekt současného PlayStationu 4.

playstation

Srdcem se má stát procesor založený na třetí generaci AMD Ryzen s osmi jádry nové 7nm mikroarchitektury Zen 2, o grafické operace se postará upravená karta z rodiny Radeon Navi s podporou ray tracingu a výstupu v rozlišení až 8K, lze předpokládat, že minimálním standardem bude obnovovací frekvence obrazu 60 fps.

Leaker Komachi na svém Twitteru odhalil takty grafického procesoru, pokud se tyto hodnoty potvrdí, měl by PlayStation 5 dosahovat grafického výkonu cca 9,2 TFlops, tedy srovnatelného s grafickou kartou GeForce RTX 2080.

Nový PlayStation také konečně vymění klasický HDD za rychlejší SSD. Na další informace o PlayStationu 5 si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Ha-Ha-Ha
Tak a teď prosím realitu – většina her „4K@30“ nebo „4K@60“ – tzv. upscaling nebo 4K jen vybraných částí a zbytek renderování v nižší kvalitě … jak známe dnes a denně.
Těším se na novou generaci, ale očekávat něco lepšího než „4K na střední detaily“, hraničí se stupiditou nebo úspěšným vymýváním reklamou.

uni
Uživatel
uni
Offline

Nebude tam CPU a GPU karta, ale APU.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Tak to by fakt nikoho nenapadlo, že to bude úplně stejné, jako u stávající generace.
Bude tam CPU a bude tam karta – řešit jakým stylem to bude slepené / pájené dává fakt smysl.

uni
Uživatel
uni
Offline

No jsou to podstatně odlišné věci. Grafická karta má např. vlastní paměť. Tzn. vyšší náklady, což zde není. A také spotřebu.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Jo APU nemůže mít vlastní paměť :D To jsou mi novinky.

uni
Uživatel
uni
Offline

APU MUSÍ mít paměť, jmenuje se RAM???

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

A vlastní, vyhrazenou paměť teda mít nemůže :D

uni
Uživatel
uni
Offline

Facepalm

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Intel asi nic neříká co? :-D