TOPlist

Platforma Pocket PC/Windows Mobile dnes slaví 10 let od svého vzniku

Dnes je tomu na den přesně 10 let, kdy Microsoft v New Yorku představil platformu Pocket PC, která dala o několik let později vzniknout názvu Windows Mobile. Právě 19. dubna 2000 představil Steve Ballmer světu zbrusu nový operační systém Pocket PC 2000 (kódový název Rapier), který byl postavený na jádře Windows CE 3.0. Už při premiéře platformy Pocket PC měl Microsoft uzavřené partnerství s 60 výrobci, mezi kterými bychom našli třeba Casio, Compaq, Hewlett-Packard nebo Symbol.

Ještě v den premiéry spustil Microsoft prezentaci na doméně PocketPC.com, která dnes směřuje na stránky Windows Phone, ale díky webovému archivu se můžeme podívat, jak tenkrát vypadala. Před deseti lety způsobily kapesní počítače malou revoluci v oblasti mobilních zařízení a ač šlo o poměrně nevzhledná a velká zařízení, jejich popularita začala velice rychle stoupat. Z firemního prostředí se podobná zařízení začala rozšiřovat i mezi běžné uživatele. Už první verze Pocket PC 2000 nabízela Pocket Outlook (kalendář, kontakty, e-maily), který jste mohli synchronizovat se svým stolním počítačem. Internetový prohlížeč Pocket Internet Explorer v té době ještě neměl žádnou konkurenci stejně jako Pocket Word a Excel. Nedílnou součástí dnešních Windows Mobile telefonů je samozřejmě i přehrávač Windows Media player, který se poprvé objevil už u systému Pocket PC 2000.

- -

Historie platformy Pocket PC
Duben 2000: Představení platformy Pocket PC a systému Pocket PC 2000
Říjen 2001: Microsoft představil systém Pocket PC 2002 (kódový název Merlin)
Únor 2002: Vznik systému Pocket PC 2002 Phone edition, který podporoval telefonní funkce (GSM/CDMA)
Říjen 2002: Microsoft představil smartphone platformu a operační systém určený pro zařízení bez dotykového displeje (kódový název Stinger)
Červen 2003: Systém se přejmenoval na Windows Mobile 2003, který byl dostupný hned v několika verzích – Windows Mobile 2003 for Pocket PC Premium Edition, Windows Mobile 2003 for Pocket PC Professional Edition (tyto dvě edice byly pro zařízení bez telefonního modulu), Windows Mobile 2003 for Pocket PC Phone Edition (zařízení s telefonním modulem) a konečně i Windows Mobile 2003 for Smartphone (zařízení s telefonním modulem bez dotykového displeje).
Březen 2004: Představení systému Windows Mobile 2003 Second Edition, který už podporoval VGA displeje a možnost přepnutí do Landscape režimu.
Květen 2005: Tento měsíc Microsoft oficiálně představil dlouho očekávaný systém Windows Mobile 5 (Magneto), který přinesl zcela nový způsob práce s paměti, upravené uživatelské rozhraní (softkeys), rychlejší synchronizaci a celou řadu dalších vylepšení, která přispěla k širšímu rozšíření systému mezi běžné uživatele
Únor 2007: Po delší pauze byl představen systém Windows Mobile 6 (Crossbow), který přinesl zcela nový vzhled, podporu pro WVGA displeje, balík Office Mobile pro smartphone telefony, integraci služeb Windows Live a vylepšený přístup ke vzdálené ploše.
Duben 2008: Představení systému Windows Mobile 6.1.
Říjen 2009: Premiéra systému Windows Mobile 6.5, který přinesl lepší optimalizaci pro bezstylusové ovládání, novou podobu nabídky Start a nový plugin Titanium na obrazovku Dnes.

 -
Tak šel čas: Vývoj Windows Mobile

V průběhu letošního roku Microsoft představil zcela novou platformu Windows Phone 7, která nemá se současnou verzí Windows Mobile vůbec nic společného a vydává se zcela vlastní cestou. V tichosti vznikla také verze s označením 6.5.3, která využívá upraveného jádra Windows Mobile 6.5 a je určena především pro zařízení s kapacitním displejem. Právě v těchto dnech se na našem trhu začínají prodávat HTC HD Mini nebo Garmin-Asus Nüvifone M10, které jsou osedlány právě WM 6.5.3.

-
Vzhled zařízení se také dramaticky změnil

Platforma Pocket PC/Windows Mobile toho během svých 10 let existence dokázala vytvořit opravdu mnoho a před necelými pěti lety dala vzniknout také tomuto serveru. Všechno hezké ale jednou končí a s příchodem platformy Windows Phone 7 podobný osud potká i systém Windows Mobile. Microsoft sice slibuje, že od nových zařízení s Windows Mobile 6.5 nehodlá upustit, ale výrobcům se do uvádění dalších telefonů s tímto systémem už stejně příliš nechce a raději vyčkají na příchod Windows Phone 7. Pojďme tedy telefonů s mobilními Windows popřát všechno nejlepší do dalších let a doufejme, že se veškeré černé předpovědi o svázanosti Windows Phone 7 nenaplní a Microsoft nám na konci tohoto roku naservíruje alespoň trochu svobodný systém, protože právě tak byly vnímány „staré“ Windows Mobile.

Zdroje: Wikipedia, theUnwired

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku