Domů » Bleskovky » Pixely měla vyrábět značka Huawei. Po zkušenostech s Googlem ale raději couvla

Pixely měla vyrábět značka Huawei. Po zkušenostech s Googlem ale raději couvla

Referenční smartphony pro systém Android letos opět mění výrobce. Zatímco loňské Nexusy pocházely z továren LG a Huawei, o letošní Pixely se stará společnost HTC. Google sice znovu oslovil Huawei, avšak čínská společnost nabídku odmítla; loňská spolupráce totiž nepřinesla kýžené ovoce.

1453037043_huawei-logo-mwc-2015-4

Huawei není v USA tak populární, jako třeba v našich končinách (díky Jaromíre), proto chtěla čínská společnost využít Nexus 6P právě ke své propagaci. Podle loňského příslibu měl Google protlačit Nexus 6P do prodejní sítě všech čtyř hlavních mobilních amerických operátorů, ale nestalo se tak; telefon byl v nabídce pouze na webech Google a Huawei. Operátoři od něj dali patrně ruce pryč, neboť předchozí Nexus 6 od Motoroly nesplnil jejich vysoká očekávání. Nexus 6P měl být také propagován ve velké reklamní kampani za stovky milionů dolarů, na níž se měly obě firmy finančně podílet, ale ani tady ke vzájemné dohodě nedošlo.

huawei-nexus-6p-screenshot

Společnost Huawei definitivně odmítla výrobu letošních Pixelů poté, co jí Google oznámil, že telefony ponesou pouze logo Google, a nikoliv jeho výrobce. S tímto pravidlem by kýžená propagace čínské značky v USA nefungovala, a tak šéf Huawei Richard Yu dal od Pixelů ruce pryč ve prospěch HTC.

Neshody mezi Googlem a Huawei se údajně promítají i na poli operačních systému. Spekuluje se, že Huawei si na vlastním písečku buduje zadní vrátka v podobě vlastního operačního systému (více informací); stejně tak internetem koluje informace, že příští hodinky od Huawei bude pohánět systém Tizen OS od Samsung (více informací).

I přes tyto spekulace má být partnerství mezi Googlem a Huawei nadále pevné – čínský výrobce dokonce pracuje na tom, aby jeho čipsety Kirin podporovaly platformu Google DayDream, a údajně s Googlem připravuje smartphone střední třídy pro druhou polovinu příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. To sa vazne cuduju, ze telefon s tak ohavnym dizajnom, a este k tomu 6″ neprinieslo „žiadne ovocie“?

  • Vec vkusu, mne osobne ten dizajn nepride ohavny ale naopak dost podareny. Problem bol pre mna v 6“.

  • Blbost, Nexus 6 má 5,96″ displej – takže 6 palců…

   5,7 palců má Nexus 6P

  • Přesně tak…;)

  • Uni pochopil spravne. Na mysli som mal Nexus 6P že je ohavný, čiže 5,7″

  • Toto je subjektivní, mně se kupříkladu Nexus 6 líbí ze všech Nexus telefonů úplně nejvíce… Bohužel disponuje 6″ displejem (ještě ke všemu AMOLED), takže jsem o něm ani neuvažoval… Velikost displeje (spolu s vysokou cenou oproti předchozím 2 generacím) byl dle mě důvodem, proč Nexus 6 nesplnil očekávání…

   Naopak, kupříkladu Nexus 5X a 6P považuji za designovou katastrofu a nově představené modely na mě dojem po designové stránce také zrovna moc neudělaly… Každopádně design u telefonu je pro mě v podstatě to nejméně podstatné, takže to nijak moc neřeším. Na druhou stranu, ty obří rámečky nad a pod displejem u Nexus 5X/6P a i u nových pixelů jsou skutečně hnusné a co hůř, jsou ještě ke všemu bez jakéhokoliv využití (kdyby tam alespoň byla kruhová čtečka á la iPhone). Zrovna dnes jsem kvůli velké frontě strávil v Alze (Showroom) asi 40 minut, a tak jsem si dopodrobna prohlížel různé telefony a asi 20 minut si hrál s Nexusem 5X. No a musím říct, že když jsem vedle něj položil své LG G2, tak jsem se skutečně zasmál – stejná úhlopříčka displeje X podstatně vyšší rozměry u Nexusu 5X (stereo není omluvou, protože to zabírá minimum místa).

   A ještě abych doplnil něco k novým Pixelům, výbava je skvělá a dle Googlu zapracovali i na fotoaparátu (konečně). Bohužel se obávám výdrže u menšího Pixelu, protože 2 770 mAh je opravdu nic moc na 5″ telefon a hlavně pokud se podívám na rozměry, tak to nechápu – Do takového těla s tloušťkou 8,6 mm (dle mě naprosto OK, ale konkurence je u vlajkových lodí někde jinde a stejně má vyšší kapacitu…) by se snad měla vejít baterie s podstatně vyšší kapacitou???
   Naopak u Pixelu XL snad bude výdrž výborná, což je rozhodně pozitivní a zdá se, že by toto skutečně mohl být po delší době nekompromisní telefon od Google…

   K pamětím – Google konečně odstřihl 16GB úložiště, ale bohužel se inspiroval Applem, a je tu tak velká propast –> 32 GB – 128 GB úložiště. Škoda absence 64GB úložiště, které by bylo pro mnohé ideální…

   Co mě však nejvíce mrzí je displej typu AMOLED. Jasně, menší spotřeba, žádný backlight bleeding ani IPS glow a barvy jsou dnes opravdu věrné a nebojím se je srovnávat s dobře kalibrovanými IPS panely, ale co se týče životnosti, AMOLED jasně prohrává. Osobně mám telefon tak na 3 roky a opravdu dost ho používám (denně tak průměrně 5-6 hodin screen on time) a opravdu si neumím představit, co by to udělalo po 2 letech s AMOLED displejem…

  • Ano pardon, myslel som Nexus 6P

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).