- Pixel Fold je prvním ohebným smartphonem od Googlu
- Pyšní se vysokým výkonem a skvělými fotoaparáty
- Zamrzí široké rámečky okolo vnitřního displeje
Google dnes v rámci své vývojářské konference I/O konečně odhalil ohebný smartphone Pixel Fold, o kterém se dosud pouze spekulovalo a chvíli se dokonce zdálo, že Google celý tento projekt uložil k ledu. Po letech vývoje se ale americká firma přeci jen odhodlala jít s kůží na trh, kterému dominuje Samsung s drobnou spoluúčastí několika čínských firem. Jak se Googlu jeho první skládačka povedla?
Menší než Galaxy Z Fold
Pixel Fold je podobně jako Samsung Galaxy Z Fold ohebný smartphone knížkové konstrukce, ovšem oproti korejskému konkurentovi je o něco nižší a širší – má blíže spíše k Oppo Find N2. Rozměry telefonu v zavřeném stavu činí 139,7 × 79,5 × 12,7 mm, v rozevřeném stavu má být s 6 milimetry nejtenčím ohebným smartphonem na trhu. Na druhou stranu je poměrně těžký, hmotnost činí poměrně vysokých 283 gramů. Pixel Fold se rovněž chlubí zvýšenou voděodolností IPx8.
Vnější obrazovka telefonu má úhlopříčku 5,8″ a Full HD+ rozlišení na poměru stran 17,4:9. Jedná se OLED zobrazovač s podporou vysoké obnovovací frekvence 120 Hz a maximálním jasem 1 500 nitů. Displej chrání odolné sklo Gorilla Glass Victus.
Vnitřní obrazovka Pixelu má stejně jako Galaxy Z Fold 4 úhlopříčku 7,6″, avšak na poměru stran 6:5 – oproti Samsungu je tedy orientovaná na ležato. Displej je typu OLED, má rozlišení 2208 × 1840 pixelů a rovněž podporuje zvýšenou obnovovací frekvenci 120 Hz. Maximální jas je však u něj omezen na 1 450 nitů. Podle živé prezentace se nezdá, že by Google dokázal displej v otevřeném stavu „vyžehlit“, budeme se tak setkávat s viditelným přehybem. Odolnost vnitřního displeje má na starosti technologie Ultra Thin Glass.
Do těla Pixelu Fold by se bezpochyby vešla větší obrazovka, ovšem na finálním provedení se nepochybně podepsal dlouhý vývoj, kvůli kterému displej obepíná poměrně široký rámeček. Jeho součástí je i viditelná konstrukce kloubu, která trochu připomíná Surface Duo, avšak z pochopitelných důvodů není možné obě křídla telefonu přetáčet o 360°.
Působivá sestava fotoaparátů
Do širokého rámečku se zároveň vešla selfie kamerka, pro kterou tak nebylo nutné „vyvrtávat“ otvor v displeji – jeho zobrazovací plocha je tak příjemně celistvá. Pixel obsahuje celkem dvě selfie kamerky:
- 8Mpx vnitřní se světelností f/2.0
- 9,5Mpx vnější se světelností f/2.0
K pořizování selfies půjde použít i jeden z hlavních fotoaparátů, a to díky funkci Rear Camera Selfie, kterou lze využít v otevřeném stavu. Na zádech se ve vystupujícím obdélníkovém modulu se zaoblenými rohy nacházejí celkem tři fotoaparáty:
- 48Mpx hlavní s optickou stabilizací a světelností f/1.7
- 10,8Mpx širokoúhlý s úhlem záběru 121,1° a světelností f/2.2
- 10,8Mpx s 5× optickým (20× hybridním) přiblížením, úhlem záběru 21,9° a světelností f/3.05
Oproti klasickým Pixelům Google použil jiný vzhled modulu fotoaparátu – neroztahuje se přes celou šířku telefonu, ale má podobu vystupujícího obdélníku se zaoblenými rohy. Schopnosti fotoaparátů jsou stejné jako v případě ostatních Pixelů, nechybí mazání nežádoucích objektů, napravování rozmazaných fotografií, noční snímky či zachycování portrétů s přirozenými odstíny obličeje. U videa je maximem 4K při 60 fps.
Všechny tyto funkce stojí a padají nejen na samotné fototechnice, ale také na obrazovém procesoru obsaženém v hlavním čipsetu Tensor G2, který známe z loňských Pixelů 7 a 7 Pro. Čipset doprovází 12 GB operační paměti, úložiště pak má kapacitu 256 nebo 512 GB. Podpora paměťových karet chybí, stejně tak na telefonu nenajdete sluchátkový konektor. Jediným přítomným konektorem je USB-C, který poslouží k dobíjení akumulátoru s kapacitou 4 800 mAh. Google u něj slibuje výdrž více než 24 hodin, nebo až 72 hodin v režimu extrémního spoření. Nabíjet lze buď kabelem s výkonem až 30 wattů, popřípadě bezdrátově. Nabíječku si ale musíte obstarat vlastní, v balení nenachází nabíjecí adaptér, ale pouze 1m kabel USB-C na USB-C.
Operačním systémem Pixelu Fold je Android 13 s několika vylepšeními pro zvolený form faktor, oba displeje lze například najednou využít pro simultánní překlady mezi dvěma osobami, telefon umí i rychle přepínat obsah z jedné obrazovky na druhou. Systém také na velkém displeji využívá tabletové rozhraní obsahující panel ikon s otevřenými aplikacemi, umí spouštět dvě aplikace bok po boku nebo rozdělit klávesnici na dvě poloviny.
Upravená je i obrazovka s rychlými přepínači a notifikacemi – každé z těchto položek patří polovina displeje. Některé aplikace dokonce podporují využívání obou polovin displeje v otevřeném stavu, například YouTube umí na jedné polovině zobrazovat video, zatímco na druhé zobrazovací prvky. Google tvrdí, že pro chod na ohebném displeji upravil více než 50 vlastních aplikací.
Google u svého ohebného smartphonu slibuje až 5letou softwarovou podporou, ovšem tato hodnota se pravděpodobně týká pouze bezpečnostních záplat, nové verze operačních systému pravděpodobně dostane pouze tři.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 158,7 × 139,7 × 5,8 mm (otevřený), 139,7 × 79,5 × 12,1 mm (zavřený), hmotnost: 283 g, zvýšená odolnost: ano (IP neznámý)
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4821 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Cena a dostupnost
Pixel Fold lze od dnešního dne předobjednat ze stránek Googlu, do rukou prvních zákazníků se dostane 27. června. Ceny jsou následující:
- 12/256 GB za 1799 USD (asi 46 600 korun s DPH)
- 12/512 GB za 1919 USD (asi 49 700 korun s DPH)
První paměťová varianta bude dostupná v porcelánové a černé barvě, druhá pouze v černé. Google má rovněž připravenou akci, kdy k předobjednaným telefonům bude zdarma přidávat hodinky Pixel Watch.