TOPlist

PIM Backup: Mocná aplikace pro zálohu uživatelských dat ve vašem Pocket PC (návod)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

P-Pokud patříte mezi uživatele, kteří rádi testují nové verze ROM, nebo si jen čas od času chcete provést zálohu uživatelských dat, neměla by vám uniknout freeware aplikace PIM Backup, která vše potřebné zvládne za vás. Jistě, pro zálohu existuje spousta dalších metod, od synchronizace s Outlookem (kde ovšem nelze zálohovat textové zprávy nebo historii hovorů), přes placené programy, ale mě pro běžné zálohování skvěle postačí právě PIM Backup, který ke své spokojenosti již nějaký čas používám, a proto se vám jej nyní pokusím podrobněji představit. Původně jsem zamýšlel vytvořit pro PIM Backup českou lokalizaci, podobně jako pro HD Tweak nebo mPlug, nicméně tato aplikace má veškerá data zkompilovaná přímo v exe souboru, proto by to bylo mnohem obtížnější. Z tohoto důvodu jsem ke článku přidal obrázky aplikace doplněné alespoň o české popisky, aby se základním ovládáním neměli problém ani méně zkušení uživatelé. Do budoucna se pokusím s autorem programu navázat spolupráci, aby už případné další verze byly v naší mateřštině.

Po spuštění se objeví hlavní obrazovka programu, ve které můžete provést zálohu vybraných položek nebo obnovu dříve uložených dat. Pustíme se tedy do zálohování. Nejprve je nutné zaškrtnout, které položky chcete archivovat. U možností textové zprávy a soubory/složky lze ještě vybrat jen specifická data (tedy například pouze přijaté e-maily/sms…), což si můžete prohlédnout na druhém screenshotu. Další obrázek ukazuje detailní nastavení pro zálohu uživatelských souborů, kde si můžete archivovat třeba obsah složek některých aplikací, nicméně nedoporučuji zálohovat složitější programy (různé alternativní kalendáře, internetové prohlížeče…), jelikož tyto aplikace si svá data zapisují také do registrů a dalších souborů v adresáři /Windows. Záloha se hodí spíše pro menší programy (typicky třeba různé tweakovací utility).

- - -
Hlavní obrazovka; rozšířené možnosti zálohování a výběr souborů/složek

Velmi užitečné jsou filtry, kdy programu řeknete, které typy souborů chcete zálohovat, a on ve finále prohledá paměť zařízení a požadované soubory archivuje. To se hodí třeba při záloze fotografií nebo dokumentů. Na další obrazovce lze upřesnit možnosti zálohování. Vybrat zde můžete místo, kam se mají data uložit (doporučuji paměťovou kartu). Zajímavá je funkce plánovaného zálohování, kdy si jednoduše vyberete, v kterých dnech má PIM Backup automaticky provádět archivaci, a o nic jiného se nestaráte. Poté už jen stačí vše potvrdit a aplikace provede zálohu nastavených dat. Obnova se dělá stejným způsobem, na úvodní obrazovce pouze přepnete na Restore a vyberete požadovaný soubor.

- - -
Nastavení pro vytvoření záložního souboru; plánovač záloh; průběh procesu

PIM Backup přes kontextovou nabídku nabízí i několik dalších funkcí. Jelikož se aplikace nikterak neinstaluje, ale pouze spouští exe souborem, přijde vhod možnost pro automatické vytvoření zástupce v nabídce Programy (stačí vybrat Option/Create shorcut). Čas od času se vám může hodit funkce pro kompletní odstranění dat (vymazání historie, textových zpráv, kontaktů, kalendáře…). V tomto případě stačí zvolit možnost Option/Delete all… a vybrat cílová data.

Vlastnosti aplikace
– záloha a obnovení událostí v kalendáři
– záloha a obnovení historie hovorů
– záloha a obnovení kontaktů
– záloha a obnovení textových zpráv a e-mailů (včetně příloh)
– záloha a obnovení úkolů
– záloha a obnovení rychlé volby
– záloha a obnovení vlastních souborů/složek
– rozšířené možnosti nastavení
– odstranění uživatelských dat
– plánované zálohování

- -
Odstranění uživatelských dat; nabídka pro obnovení ze zálohy

Aktuální verzi programu PIM Backup můžete stahovat z naší Download sekce. Součástí zip archivu jsou dva exe soubory, jeden pro systém Windows Mobile 2003/SE a druhý pro novější Windows Mobile 5, 6.0, 6.1 a dokonce i 6.5. Oficiální stránky autora naleznete pod tímto odkazem.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku