Domů » Bleskovky » Pilotka se při řízení nechala unést hraním na iPadu a letadlo se propadlo o více než kilometr

Pilotka se při řízení nechala unést hraním na iPadu a letadlo se propadlo o více než kilometr

Indická letecká společnost Jet Airways provozuje několik letadel na cestách ze Spojených států do Evropy, napříč Blízkým východem a v jižní Asií. Při delších letech využívá letadla Boeing 777-300, která dokáží přemístit několik stovek lidí na vzdálenost až 12 700 kilometrů.

Minulý týden bylo jedno z těchto letadel na cestě z Bruselu do Bombaje, na palubě se nacházelo 280 pasažérů. Zatímco kapitán odpočíval, což je při delších letech dovoleno (a zcela běžné), měla na let dohlížet druhá pilotka. Ta ale byla zabrána do činnosti na svém iPadu a nevšimla si, že se letadlo nad Tureckem propadlo o 1,5 kilometru.


Ilustrační obrázek

Letadla volí tuto trasu kvůli nebezpečí přeletu nad územím Ukrajiny a Iráku, z důvodu zvýšeného provozu se musí posádka držet pevně pokynů řízení provozu, aby nedošlo ke kolizi s dalším letadlem. Kontrole se po několika pokusech nakonec podařilo upozornit posádku, že letadlo není ve správné výšce a let nakonec bezpečně přistál v Bombaji. Piloti se ovšem neobtěžovali o situaci informovat indické úřady pro dohled nad civilním letectvím a k problému se dostaly až díky anonymní textové zprávě.

Oba piloti jsou nyní vyšetřováni a mají pozastavenou činnost. Druhá pilotka tvrdí, že na iPadu pracovala. Úřady vyšetřují dvě varianty – jedna tvrdí, že zaspala, druhá, že se naplno věnovala hře Candy Crush.

David Podzimek

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments