- PanzerGlass nabízí pro nové iPhony 16 sofistikovanou ochranu
- Vyzkoušeli jsme nová ochranná skla s keramickou úpravou i hliníkovým rámečkem
- Kromě toho si můžete pořídit také ochranu fotoaparátů z řady Hoops
Podle mnoha průzkumů přibližně 70–80 % zákazníků aktivně chrání displej a tělo svého telefonu. Drtivá většina lidí tak k nákupu nového mobilu rovnou počítá i s nákupem pouzdra či skla. V Česku patří k největším inovátorům v tomto ohledu dánská společnost PanzerGlass. A parádně to ukazuje i u nových doplňků pro telefony řady iPhone 16. Ať už jde o základní „šestnáctku“, či modely Pro/Max, ani v jednom případě nejde o úplně levnou investici a ochrana telefonu v této cenové hladině tak rozhodně dává smysl.
Keramika vydrží skoro vše
Nejzajímavější novinky v portfoliu výrobce jsou ochranná skla PanzerGlass Ceramic a PanzerGlass Aluminium. Na obě jsme se podívali pěkně pod lupou a na redakčních iPhonech 16 Pro Max je vyzkoušeli.
Sklíčko s keramickou úpravou využívá přirozeného materiálu pro ještě větší ochranu vašeho telefonu. iPhony totiž v základu nabízí speciální krycí vrstvu zvanou Ceramic Shield. Tloušťka tohoto skla je pouze 0,4 mm, tvrdost 9H a nechybí zde ani speciální antireflexní úprava, která v praxi skutečně výborně pohlcuje odlesky.
PanzerGlass Ceramic má být až 5× odolnější než dosud nejlepší sklo, které firma nabídla. Dokáže kupříkladu odolat pádu ocelové koule o hmotnosti 320 gramů z výšky 2,5 metru, aniž by došlo k poškození. Jen pro srovnání, loňské nejodolnější sklo PanzerGlass zvládlo displej ochránit při použití „pouze“ 64gramové kuličky.
Zde jen malé-velké upozornění. Přestože sklo PanzerGlass takový náraz vydržet může, nedoporučuje se to zkoušet se sklem nalepeným na displej telefonu. Zatímco sklo dánského výrobce náraz ustojí, krycí sklo pod ním, případně samotný displej telefonu, už by takový náraz vydržet nemusí.
Hliník pro ty opatrnější
Druhou novinkou je sklo s matnou povrchovou úpravou a tenkým kovovým rámečkem po obvodu. Na rozdíl od běžných skel PanzerGlass toto nesplývá s okrajem displeje, ale velice mírně nad jeho úroveň vystupuje. Tvrdost tohoto skla je 9H, tloušťka je 0,71 mm. Pro jeho výrobu bylo navíc využito 60 % recyklovaného skla.
Podle výrobce to nabízí o něco větší ochranu při pádech na hranu obrazovky. Hliníkový rámeček zajistí ochranu při ťuknutí o stěnu nebo o futra, samozřejmě i při pádu. Nicméně pouzdro zcela nahradit nedokáže. Výrobce uvádí, že s tímto sklem telefon vydrží pád až z výšky 2,5 metru. My ale dodáváme, že jde o test v laboratorních podmínkách s „ideálním“ dopadem na přední stranu. Při opravdu smolném dopadu může dojít k poškození displeje i z výšky 0,5 m.
Jako i další sklíčka PanzerGlass, také řada Aluminium nabízí pokročilou ochranu proti škrábancům, vrypům a nárazům. Hlavním benefitem je ale již zmíněný hliníkový rámeček kolem. Pokud vám jde čistě o tvrdost a odolnost materiálu, volte raději sklíčko s keramickou úpravou.
Extrémně snadná instalace
Také pro novinky v podobě skel Ceramic a Aluminium je charakteristická snadná instalace. Vždy je důležité, aby se předešlo bublinám a nečistotám zaseknutým mezi sklem telefonu a krycím sklem PanzerGlass. Mobil stačí umístit do plastového rámečku, do výkrojů umístit sklo, sloupnout fólii a nalepit. Pak už jen přibaleným nástrojem vytlačíte bubliny a sklo drží jako přibité.
Jediné, na co je třeba dávat pozor, je čistota skla telefonu. Jakékoliv smítko či šmouha může instalaci, respektive následné používání, zkomplikovat. Rozhodně se ale nemáte čeho obávat – pokud se vám instalace nepodaří na první pokus, můžete to zkusit znovu. Výrobce dokonce tvrdí, že jeho skla lze nalepit opakovaně až 200×. Čím vícekrát ale budete pokus opakovat, tím více nečistot se na sklo logicky uchytí.
Takto vysoké číslo charakterizuje tedy spíše maximální počet opakovaných nalepení bez garance „čistoty“. Jde zkrátka o to, že i po tolika pokusech bude sklo stále schopné chránit váš displej, čitelnost už ale stoprocentní nebude. Z vlastní zkušenosti ale mohu potvrdit, že i po dvou či třech opakovaných pokusech o nalepení (pokud si dáte pozor na usazující se drobná smítka), není použitelnost skla absolutně omezena.
Sklíčko za pár stovek vs. PanzerGlass
Ochranné doplňky dánské značky PanzerGlass mají mezi uživateli často pověst zbytečně drahých skel, které lze nahradit výrobky z Číny za několikanásobně nižší cenu. Přece jen, zatímco novinka PanzerGlass Ceramic vyjde na necelých 1 400 korun, na AliExpressu pořídíte sklíčko i za sto korun a méně. V čem je tedy rozdíl?
PanzerGlass sklíčka certifikuje, pro tvrdost využívá japonskou sklo-keramiku pojmenovanou Nanoceram. Jde o materiál se speciálními zapuštěnými krystaly, které jsou neviditelné pouhým okem. Pod mikroskopem si ale všimnete, že certifikované sklo je mnohem čistší a obsahuje méně přirozených mikroprasklin, které v případě nárazů a pádů přispívají k degradaci skla. Nanoceram se rovněž řadí mezi nejodolnější materiály na světě odolné proti rozbití.
Technologický proces vývoje ochranných skel je velice složitý a zahrnuje víc jak 10 kroků, od mikroskopicky přesného řezání diamantem, přes leštění, temperování a nasazení antibakteriální vrstvy, až po laminaci a obohacování o speciální vrstvy, jako je právě keramika nebo hliníkový rámeček u výše zmíněných modelů.
Díky titěrné práci při vývoji zároveň PanzerGlass dosahuje toho, že povrch skel nabízí příjemnou úpravu proti ulpívání otisků a pocit z používání – tedy jak vám po obrazovce prst klouže – je mnohdy i lepší než přímo po vybalení telefonu z krabičky. A z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že dojem z používání nového skla na iPhonu je skutečně perfektní. Otisky na něm prakticky neulpívají a prsty perfektně kloužou. Většina sklíček PanzerGlass nabízí i základní ochranu proti ostrému světlu (některá i proti modrému), a navíc zde nedochází k degradaci barev samotného displejového panelu.
Sleva až 15 %
Pokud si u MP.cz koupíte dva nebo tři různé produkty od značky PanzerGlass a do objednávkového formuláře vložíte slevový kód „pg“, aktivuje se vám sleva ve výši 10 % (pro dva produkty), či 15 % (pro tři produkty). Ve finále tak na celém nákupu můžete ušetřit několik stovek.
Varianta ochranného skla | Cena |
PanzerGlass Ceramic | 1 399 Kč |
PanzerGlass Aluminium | 1 099 Kč |
Panzer Glass Gaming | 999 Kč |
PanzerGlasss EyeCare | 999 Kč |
PanzerGlass Privacy | 999 Kč |
PanzerGlass Ultra-Wide-Fit | 899 Kč |
PanzerGlass Hoops | 449 Kč |
Ochrana pro fajnšmekry
V úvodu jsme zmiňovali, že drtivá většina uživatelů si krátce po nákup telefonu instaluje ochranné sklo či pouzdro. PanzerGlass ale se svými produkty míří i na zákazníky, kteří chtějí chránit doslova každý milimetr svého telefonu. Při dnešní ceně vlajkových telefonů se vlastně vůbec není čemu divit.
Zajímavým prvkem ochrany jsou i sklokeramické kroužky Hoops. Jedná se o krytky zadních čoček fotoaparátu. Ty jsou sice samy většinou opatřeny safírovým krytím, abyste ale předešli poškrábání, můžete si na objektivy nalepit krytky Hoops v barvě samotného telefonu. Toto krytí PanzerGlass nabízí nejen na poslední tři generace iPhonů, ale také na modely Samsung Galaxy S, Galaxy Z a Galaxy A.