Domů » Bleskovky » Operační systém Sailfish bude dostupný i pro zařízení s Androidem

Operační systém Sailfish bude dostupný i pro zařízení s Androidem

Chcete zkusit nejnovější operační systém Sailfish, ale nechce se vám investovat 399 euro do prvního telefonu Jolla? Nejspíše nebudete muset, jelikož společnost umožní nahrát systém do zařízení s Androidem a výčet podporovaných zařízení by měl být poměrně rozsáhlý.

V současnosti to zatím není možné, ale budoucí dostupnost potvrdil CEO Tomi Pienimäkl v rozhovoru pro finský magazín Talouselämä. Řekl, že Jolla není jen v byznysu prodeje zařízení, ale chce soupeřit i na poli operačních systémů. Údajně je instalace Sailfish OS na zařízení s Androidem jednoduchá – předpokládáme, že obtížnost bude na úrovni instalace vlastní ROM. CEO Jolly dále řekl, že v Číně je podobná aktivita relativně běžná, oproti Evropě nebo USA. 

 

Zároveň potvrdil, že samotný operační systém bude šířen zdarma a nejsou plány pro budoucí zpoplatnění. Místo toho budou příjmy záviset na prodeji reklamy, aplikací a poskytování služeb. To znamená, že bude zásadní získat větší tržní podíl, což bude na vysoce konkrečním trhu s mobilními systémy velmi náročné. Zajímá nás, jestli byste byli ochotni zkusit na svém telefonu s Androidem systém Sailfish, nebo vás nechává zcela chladnými? 

David Podzimek

19 komentářů

 1. Urcite, proc to neskusit? Navic mi bylo kdysi Maemo velmi sympaticke. Je dobre, ze nekdo ma vuli ji do boje s obrovskou konkurenci a razit si vlastni cestu. Navic, kdyz to jsou lidi z tymu byvale Nokie, kteri byli odsouzeni na smrt…Drzim palce.

 2. Lukas J (neregistrovaný)

  Zní to zajímavě… vzhledem k tomu, že ze všech operačních systémů co jsem kdy používal mi nejvíc k srdci přirostlo MeeGo na Nokii N9, byl by právě tohle pro mě možná důvod, v budoucnu nad nějakým Droidem zase začít uvažovat… Počkám co bude a kam se pohne vývoj WP, které zatím ke své spokojenosti používám…

 3. Tak zcela určitě nebude dostupný z Google Play:-)

 4. Já třeba nevidím důvod měnit systém ..

  Respektive nabídne mi tento systém víc, než Android? Gesta? ta se dají změnit launcherem .. prostředí také .. rychlost systému je u mě dostačující ..

  Uvidíme, pokud bude mít nějaké extra výhody oproti Androidu, rád vyzkouším

  • Lukas J (neregistrovaný)

   No, právě že asi nabídne… nevím jaké máte zkušenosti s původním systémem ze kterého tento vychází, ale například pro mě byla osobní zkušenost s MeeGo důvodem proč změnit platformu… Nejde jenom o launcher jako takový, jde o celý operační systém a jeho filozofii. Pokud to bude dotaženo do zdárného konce, určitě to bude stát přinejmenším za vyzkoušení.

  • Mohl by nabídnout vyšší stabilitu, rychlost, víc a lepší aplikace, lepší integraci se sociálními a dalšími „cloudovými“ službami, intuitivnější ovládání a delší výdrž – ale místo toho má lepší filozofii. Tak si vyber :)

  • Kaacz (neregistrovaný)

   Ano, kdo neví, co vlastně Meego obnáší, má pocit, že tam není nic zajímavého. Jako spokojený uživatel N9 defakto nemám jinou možnost než jít do Jolla SailfishOS.

   Když pominu ergonomické SWIPE ovládání – ještě nevím nakolik mi sedne Jolla ovládání, ale zatím to vypadá dobře.

   V meego jsou další 2 věci, které jiné sytémy nemaji (byť se někteří snaží to nasadit):

   1) EventScreen, kde si přečtu info ze sociálních sítí a RSS. 90% tam přečtu vpodstatě celé aniž bych musel spustit příslušnou app. Ergonomie přístupu k informacím. BB10 to pak aplikovalo jako HUB ..

   2) unified messaging centre – věc kterou přinesla N900 a je i na N9. Všechny IM chat/message protokoly jsou jen plugin do tohoto jednotného systému společně se SMS. Integrují se do karty kontaktu. Chci li někomu poslat IM zprávu aby ji přečetl teď, otevřu jeho kartu, vidím na kterém protokolu je online, ten kliknu a pošlu zprávu. Nemusím otevírat jednu aplikaci za druhou a hledat, kde je teď online. Ergonomie IM zpráv. iOS7 to teď oprásknul a integroval jeden z jeho ořezaných IM protokolů. Jinak opravdu nemám zájem mít 50 různých IM app. Takhle se to dělalo v minulém století. :)

  • Kaacz (neregistrovaný)

   Zeptejte se kohokoli, kdo používá N9 ..

 5. Já bych si radši zaplatil za systém bez reklam. Kolik peněz pomocí reklam může takový systém vygenerovat cca. za dva roky?

  • Systémy „bez reklam“ (tedy u valné většiny aplikací je placená verze bez reklamy), jsou na trhu 2. Takže vybrat si můžeš.

  • Kaacz (neregistrovaný)

   Asi špatně napsáno. V OS není žádný šmírák, který posílá podklady pro cílenou reklamu (jako to mocí mermo chtěli v MS mít ve Win8 .. nevím jak to dopadlo). Samotný OS+GUI je čistý, opensource linux system.

  • Ale mě se třeba líbí SailFish, myslel jsem to tak, že za něj bych klidně i zaplatil.

 6. Rezza (neregistrovaný)

  Tak open source to prave v pripade UI neni :).

  • Já měl za to, že to byl problém jenom N9 a UI Harmattan. Nebo to má takhle i Jolla? Jak ptom chtějí, aby někdo dělal ROM s jejich OS pro jiný zařízení?

  • Rezza (neregistrovaný)

   Tak jsou to byvali Nokiaci – je to stejne, UI je closed source. Ale system bezi nad Androidim kernelem, spodek je Mer/Nemo, tedy open a ve schvili, kdy je architektura stejna, tak neni problem. Pokud povoli redistribuci tech binarek.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).