TOPlist

OnePlus 5T odhalen: doba si žádá protáhlé displeje

Není to ještě ani půl roku, co čínská společnost OnePlus představila svůj vlajkový smartphone OnePlus 5 (recenze), a už přichází s jeho nástupcem. Na rozdíl od loňského upgradu modelu OnePlus 3 na 3T (kdy došlo k lehkému vylepšení u čipsetu, baterie a čelní kamerky) jsou rozdíly mezi OnePlus 5 a 5T výrazně větší. Tím největším je bezesporu design.

Protáhlá nudle s tenkými rámečky

OnePlus naskočilo na současnou vlnu zařízení s protáhlým displejem a redukovanou tloušťkou rámečků kolem něj. Poměr plochy zařízení vůči ploše displeje sice neboří rekordy, ale to vůbec nevadí – zařízení vypadá moderně; pouze zastánci čtečky otisků prstů na čelní straně zapláčou, odstěhovala se totiž na zadní stranu zařízení z eloxovaného hliníku. Telefon lze ale odemknout i rozpoznáním obličeje, a to údajně až s 99% úspěšností.

Čelní stranu vyplňuje zbrusu nový AMOLED displej s úhlopříčkou 6 palců a rozlišením 1 080 × 2 160, což znamená poměr stran 2:1 a jemnost 401 ppi. Panel pracuje v barevných spektrech sRGB a DCI-P3 a je krytý sklem Gorilla Glass 5 s 2,5D efektem, tedy jemným zakřivením hran. I přesto, že má telefon o půl palce větší úhlopříčku než jeho předchůdce, fyzické rozměry zůstaly díky tenčím rámečkům takřka „na svém“ – 156,1 × 75 × 7,3 mm. Telefon je tedy pouze o necelé 2 mm vyšší a o jeden širší než OnePlus 5. Hmotnost je pak 162 gramů.

Duální kamera bez optického přiblížení

Změny se odehrály i u hlavního duálního fotoaparátu – hlavní snímač stále tvoří 16Mpx čip Sony IMX 398, nad nímž se nachází optika se světelnosti f/1.7, sekundární kamerka je pak nově postavena na 20Mpx čipu Sony IMX 376K a optice se stejnou světelností a stejnou ohniskovou vzdáleností 27,22 mm. Na dvojnásobné optické přiblížení oproti OnePlus 5 tak můžeme zapomenout, byť OnePlus zoomování slibuje. Bude však zajištěno pouze softwarovými algoritmy, které se prý mají řešení svého předchůdce vyrovnat.

Sekundární kamerka je v případě OnePlus 5T optimalizována pro záznam za zhoršených světelných podmínek a kromě toho slouží pro zjišťování hloubky scény. Toho má využít zejména při pořizování portrétních snímků s rozmazaným pozadím. Pro natáčení videa je maximem 4K při 30 snímcích za vteřinu, případně slow motion v HD při 120 fps.

Čelní fotoaparát nad displejem je postavený na 16Mpx čipu Sony IMX 371 a optice se světelností f/2.0.

Starý dobrý Snapdragon 835

Na místě procesoru k žádným změnám nedošlo – stále zde máme vlajkový Snapdragon 835, neboť žádný lepší čipset Qualcomm nepředstavil, i když se spekulovalo o Snapdragonu 836 (více informací). Co se týče paměťových variant, zůstává vše při starém – 6 / 64 GB nebo 8 / 128 GB, slot na paměťové karty přítomen není.

OnePlus 5T ve srovnáním se svým předchůdcem (zdroj: GSMArena)

Za to jsou přítomny hned dva sloty na SIM karty, které lze provozovat v sítích LTE na všech u nás podporovaných frekvencích. Kromě toho se telefon bezdrátově připojí k sítím Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (duální, MIMO 2×2) a Bluetooth 5.0, přítomen je i NFC čip.

Drátová konektivita je zajištěna 3,5mm jackem na sluchátka, a portem USB-C pro přenos dat (pouze USB 2.0) a nabíjení 3 300mAh akumulátoru s funkcí rychlého nabíjení DashCharge. Bohužel kvůli kovovým zádům a přesvědčení výrobce zde nenajdeme bezdrátové nabíjení.

Tip: Podrobné parametry OnePlus 5T (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Operačním systémem OnePlus 5T je Oxygen OS postavený na Androidu 7.1.1 bez výrazných zásahů výrobce, což je vždycky plus. Na několik vylepšení však přeci jen došlo – například ve zlepšení uživatelské přivětivosti (displej lze například odemknout dvojím poklepáním), na zlepšení výkonu a snížení spotřeby akumulátoru. OnePlus navíc slibuje vydat do konce roku aktualizaci na beta verzi Androidu Oreo s tím, že ostrá verze dorazí počátkem příštího roku.

Cena a dostupnost

OnePlus 5T půjde na trh už příští úterý 21. listopadu, nabízen bude v černé a šedé barvě za cenu 499 EUR (asi 12 800 korun) za model 6 GB RAM a 64GB pamětí, vyšší paměťová verze přijde na 559 EUR (asi 14 300 korun).

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku