Domů » Bleskovky » Omylem vyhodil pevný disk s Bitcoiny. Teď nabízí 1,5 miliardy Kč za přístup na skládku

Omylem vyhodil pevný disk s Bitcoiny. Teď nabízí 1,5 miliardy Kč za přístup na skládku

Hodnota Bitcoinu jen za loňský rok vzrostla téměř třikrát, od roku 2013 pak kryptoměna zaznamenala zhodnocení o tisíce procent. Právě v roce 2013 IT specialista James Howells omylem vyhodil v anglickém městě Newport pevný disk, na kterém měl vytěženo 7500 Bitcoinů. Jejich hodnota dnes činí téměř 6 miliard Kč.

landfill
Najít na skládce ten pravý harddisk je takřka nadlidský úkon.

Poté, co kryptoměna raketově vyrostla, začal se Howells pochopitelně pídit po tom, jaké jsou možnosti dostat se k harddisku, potažmo k Bitcoinům. Městu dokonce nabídl 25 % z „nálezného,“ které by přidalo Newportu do rozpočtu 1,5 miliardy Kč. Šance, že se tak stane, je však mizivá.

bitcoin
Cena Bitcoinu za poslední roky nebývale vzrostla.

I pokud by se Britovi podařilo harddisk najít, vlivy počasí si jistě vybraly svou daň a není tedy jisté, zda by bylo možné data obnovit. Howells však neztrácí naději a věří, že pod zrezlým krytem budou data nedotčena. Městu nabídl, že i v případě, že Bitcoiny nenajde, uhradí náklady na kopání, což prozatím zůstává největší obavou města Newport. Čím déle však jednání potrvají, tím bude menší šance na záchranu dat.

David Preiss

4 komentářů

  1. No to se podívejme! Zatímco dřív se hledači pokladů vydávali pátrat do starých zřícenin po truhle zlaťáků, nyní se budou novodobí hledači přehrabovat na skládce tunami kdovíjakého kekelu, aby našli pevný disk plný virtuálních mincí. A právě na tom je nejvíc vidět ten pokrok!

  2. Tuhle zpravu potkavam uz pravidelne nekolik let… A tento tyden se to objevilo na vsech vetsich ceskych zpravodajskych serverech… To je okurkova sezona ci co?

  3. IT specialista by nikdy nevyhodil disk, který by neměl zničena data. Definitivní výmaz dat z disku je základem IT bezpečnosti.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).