Domů » Bleskovky » Ohebnou Motorolu RAZR je téměř nemožné opravit. V rozborce iFixit dostala nejnižší skóre

Ohebnou Motorolu RAZR je téměř nemožné opravit. V rozborce iFixit dostala nejnižší skóre

Ohebným telefonům zřejmě bude patřit budoucnost a jejich podíl na trhu se bude postupně zvyšovat. Jejich konstrukce však zřejmě ještě nějaký čas budou náchylnější k hrubému zacházení a složitá opravitelnost tohoto typu smartphonů je tématem, kterým se výrobci budou muset zabývat. Motorola s modelem RAZR vsadila na nostalgii a model vydala, i když trpí mnoha problémy a zákazníci nejsou moc nadšení. Nyní novinku podrobili experti z iFixit svým testům a Motorola dopadla podle očekávání – je nemožné ji opravit.

Motorola Razr clanek
Motorola RAZR je působivý telefon. Jen si na něj budete muset dávat extrémní pozor, protože oprava je téměř nemožná.

Přesněji řečeno, opravit RAZR zřejmě půjde, ale překážek a riskantních úkonů je tolik, že by se to nevyplatilo. Skóre opravitelnosti podle metodiky iFixit je zde pouze 1/10 a jediným pozitivem je použití použití šroubků s hlavicí typu Torx T3. Problémové součástky jsou navíc špatně dostupné a víceméně nevyměnitelné.

Razr kloub displej
Motorola RAZR uchycení ohebného displeje v místě kloubu nijak neřeší. Při otevírání se displej nepatrně „pohybuje“ a v prostoru ohybu vzniká poměrně velká mezera. Nedovedeme si představit, co to s telefonem udělá po delším používání, kdy se pod displej snadno dostanou nečistoty.
Motorola Razr Teardown - One of the Most Complex Phones Ever

Nabíjecí port je připájen přímo na základní desku a jedna ze dvou baterií je pevně přilepena na zadní stranu displeje. Zřejmě bude levnější koupit nový telefon než si nechat opravit Motorolu RAZR. Stejný scénář se však bude týkat všech ohebných telefonů a je to zřejmě daň za exkluzivní design a technologie.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

13 komentářů

 1. Samé spekulace, přitom se stačí zeptat v servisní síti. Že to nedokáže opravit nějaký rádoby expert ještě neznamená, že to nedokáže opravit autorizovaný servis. To samé s dostupností součástek…

  • Presne tak nieje servis ako servis.

  • Asi tak jak opravují produkty přímo u Apple nebo u AASP. Nedokáží ani vyměnit lightning konnector u typů kde je konektor na samostatném PCB a mění celý telefon. Samozřejmě při tom přijdeš o všechny data v telefonu a jenom se musíš „třást“ jestli zálohování přes iCloud se nějak nepolámalo.

 2. Ono opravit dneska téměř jakýkoliv mobil je dost problém. Zvlášť ty, co mají splňovat IP68.

  • Že s tím máš problém ty nebo kopírky z Huawei je naprosto pochopitelné. Zbytek světa ale běžně telefony opravuje.

  • _qam_: Ne qame, já s tím mám osobní zkušenost, kdy přítelkyni měnili v rámci záruky na její S7 vypálený display a to ještě ve dvouleté záruční době. Po několika týdnech se ji za krycím sklem fotoaparátu srážela vlhkost (to se mi u S7 a ani u Huaweie nikdy nestalo). Další zkušenost s Lumii 1020, kdy mi ji po třetí reklamaci vrátili, byl za krycím sklem fotoaparátu bordel. Nepiš o něčem, čemu nerozumíš.
   Opravit telefon není problém, problém je dát ho do takového stavu, v jakém by měl být a to hlavně ty prachu a vodě odolné.

  • Tak otázka jakej servis to dělal… Autorizovanej servis nemá problém s žádnym telefonem. Pokud to ale dělá nějaký jelito ve skladu svýho superlevnýho eshopu tak to podle toho vypadá…

  • Dělal to autorizovaný servis Samsungu 😁 jo, ten člověk mohl být jelito, ovšem dát dohromady vodeoodolne tělo telefonu při výměně displeje bude asi oříšek. By mě zajímalo, jestli dělali MLC test.

  • xzeit: To není žádný oříšek, jen si se sebou nechal vydrbat. Tohle se z oficiálního servisu stát nemůže a měl si požadovat nový telefon, když to tak zprasili. Ať si to zaplatí třeba to jelito ze svého.

  • Já s sebou asi těžko. Na mě si jen tak nepřijdou. Ale moje mi to neřekla a pak už bylo pozdě. Jeji problém. Jinak u té Lumie mi vraceli peníze. Celkově jsem s reklamacemi velice úspěšný.

  • Samozřejmě že to není úplně easy to dobře utěsnit, jde to, vsadím se, že po výměně displeje velice těžko

  • kazdy autorizovany servis ma stanoveny postup jak opravu provadet a ma mimo jine i originalni dily vcetne dilu ktere slouzi k utesneni displeje

  • PetrCBR: stanovený postup být klidně může, ovšem nemění to nic na tom, že to nemůže udělat špatně, což se teda v tomto případě stalo. Jinak se jednalo o Britex, ktery pro Samsung mobily opravuje. Můžou mít co chtějí, realita je někdy jiná.

   Ale už jsem zažil mnohem lepší práci a to v autorizaku Samsung v Ostravě. Tam jsou šikovní kluci.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).