Oficiálně z Microsoftu: Informace o Windows Mobile 6.5 a službách My Phone a Marketplace

Oficiálně z Microsoftu: Informace o Windows Mobile 6.5 a službách My Phone a MarketplaceBlížící se uvedení operačního systému Windows Mobile 6.5 na trh bylo dobrým důvodem pro návštěvu české pobočky Microsoftu, kde jsem si finální verzi systému vyzkoušel a následně se dozvěděl nové informace o dalších službách jako je My Phone nebo MarketPlace. V posledních dnech se na internetu začaly objevovat další sestavení (buildy) systému Windows Mobile 6.5, o kterých jsme informovali například zde Mě samozřejmě zajímalo, jakým dalším směrem se bude vývoj systému ubírat a kterých dalších inovací se dočkáme.

Finální verze systému Windows Mobile 6.5 již byla dokončena před několika měsíci a v současné době ji mají k dispozici výrobci, kteří systém optimalizují pro svá zařízení a případně připravují aktualizace pro komunikátory, které jsou aktuálně na trhu. Co se týká zařízení s logem HTC, tak zde se oficiálního upgrade na Windows Mobile 6.5 dočkáme pouze pro modely Touch Diamond2 a Touch Pro2. Samsung bezplatný upgrade nabídne například pro model Omnia II a OmniaPro. V Microsoftu jsem si sice finální verzi systému (build 21232) vyzkoušel na starším HTC Touch Pro, nicméně toto zařízení bylo určeno pouze pro interní testování a jeho hardware není pro novou verzi systému certifikovaný. V průběhu měsíce září bychom se tedy měli dočkat prvních zařízení s tímto systémem na trhu.

- - -

Windows Mobile 6.5 běží stejně jako verze 6.1 na jádru Windows CE 5.2. Novinkám, které byly do verze 6.5 integrovány, jsme na SmartManii věnovali několik článků, ale ve stručnosti si je můžeme zrekapitulovat. Největších změn doznal především vzhled systému, obrazovka Dnes, nabídka Start a další dialogové nabídky. Namísto klasické obrazovky Dnes vás po spuštění zařízení přivítá nabídka s několika panely, ve kterých se můžete pomocí tahů prstem pohybovat. Panely zajišťují přístup k nejčastěji používaným funkcím v telefonu, ale pokud vám z nějakého důvodu nebudou vyhovovat, můžete je v nastavení vypnout a vrátit se ke klasice.

- - - -

Nabídka Start nyní ikony zobrazuje ve formě posuvného pásu, kde jsou jednotlivé položky uspořádány do třech sloupců. Stejným způsobem je řešena také nabídka nastavení. Nejčastěji používané programy si můžete přemístit do horní části nabídky. V celém operačním systému funguje kinetické skrolování, se kterým můžete obsah na displeji posouvat snadným tahem pomocí prstu. Díky tomu můžete velmi snadno listovat třeba v telefonním seznamu, textových zprávách nebo zmíněných programech. V záložkách dialogových oken (typicky nabídka nastavení) se můžete velmi snadno přepínat pomocí horizontálních tahů prstem po displeji. Téměř ve všech nabídkách systému tento styl ovládání oceníte, ale najdou se i místa, kde trochu narazíte. Příkladem budiž File Manager (správce programů), ve kterém více složek/souborů prostě neoznačíte, protože systém tuto akci bude vyhodnocovat jak tah a následně posune obraz (možné to je pouze tehdy, pokud se počet složek vejde na displej a nezobrazí se skrolovací lišta), tomuto problému jsem se věnoval už dříve ve fóru, ale vypadá to, že ani ve finální verzi se odstranění nedočkáme.

- - - -

Zcela nová je také obrazovka při uzamčeném zařízení, která kromě hodin zobrazuje náhled na události v kalendáři a posuvník, pomocí kterého telefon odemknete. Stejný systém se používá také při příchozím hovoru, kdy tahem vybraného tlačítka hovor přijmete nebo odmítnete. Zajímavostí uzamčené obrazovky je možnost rychlého zobrazení historie hovorů (při zmeškaném volání), nové textové zprávy nebo e-mailu. Pokud vám například někdo pošle zprávu, objeví se na uzamčené obrazovce nová ikonka, a pokud s ní posunete směrem doprava nebo doleva (odemčení), systém vás ihned přepne do náhledu zprávy.

- - - -

V systému je rovněž dostupný nový Internet Explorer Mobile 6, který obsahuje vykreslovací jádro IE 6 z PC. Zobrazování stránek je svižné a ovládací prvky prohlížeče byly upraveny pro snadnou obsluhu bez nutnosti vytahování stylusu. Stále zde chybí možnost otevřít si několik webových stránek najednou, přibyla ale podpora Flashe (do verze 8 = Flash Lite 2.1) a k dispozici je také velká lišta pro pohodlné přibližování obsahu.

Pár dalších střípků a zajímavostí
Operační systém Windows Mobile 6.5 bude obsahovat integrovaný .NET Compact Framework 3.5 (verze 3.7 zatím ještě nebyla dokončena a odladěna tak, aby ji Microsoft mohl distribuovat přímo se systémem). U Pocket PC verze systému (pro zařízení s dotykovým displejem) nebude existovat nativní česká lokalizace a opět se tedy počeštění bude muset řešit přes externí aplikace, v tomto směru jsme zkrátka pro Microsoft příliš malý trh; snad se dočkáme alespoň ve Windows Mobile 7. Oproti tomu Windows Mobile 6.5 pro smartphone telefony budou, stejně jako verze 6.1, nativní českou lokalizaci obsahovat. Proč to u jedné verze jde a u druhé ne je mi záhadou.

- - -

Další vylepšení systému v podobě Windows Mobile 6.5.1 (informovali jsme zde) je podle slov Microsoftu nesmysl a jedná se o podvrh. Žádné další verze se už před příchodem Windows Mobile 7 nedočkáme. V posledních dnech se objevilo velké množství neoficiálních verzí ROM, ve kterých bylo prezentováno nové uspořádání ovládacích prvků. Těžko určit, kdo za tím stojí, ale Microsoft rozhodně ne a jde tedy spíše o práci šikovné uživatelské komunity. Taktéž multidotekového ovládání se u Windows Mobile 6.5 nedočkáme, tato funkce bude oficiálně podporována až u Windows Mobile 7.

-  - - -

Potěšilo mě, že Microsoft do budoucna počítá s ovládáním pomocí stylusu a zpětnou kompatibilitou se staršími aplikacemi. S trochou nadsázky se dá tedy říci, že aplikace napsané pro stařičké Windows Mobile 2002 by mělo být možné spustit i na Windows Mobile 7. Jakékoliv další informace o Windows Mobile 7 zatím Microsoft tají, bylo mi ale potvrzeno, že screenshoty, na kterých měla být vidět podoba nové verze systému, nemají s Windows Mobile 7 naprosto nic společného (maximálně tak tlačítko s logem Windows) a ani v české pobočce Microsoftu zatím přesně nevědí, jak bude tento systém vypadat, na jeho dokončení ale bude potřeba ještě minimálně jeden rok.


My Phone a další chystané novinky

Se službou My Phone (testovali jsme zde), která slouží k online synchronizaci dat, má Microsoft do budoucna velké plány. V současné době se My Phone nachází ve fázi veřejné betaverze, kterou si můžete sami vyzkoušet. Aplikace používá pro synchronizaci dat Live účet a veškerá data jsou velmi dobře šifrována, proto se nemusíte bát, že se k nim jen tak někdo dostane. Aplikace My Phone bude standardní součástí systému Windows Mobile 6.5, používat ji ale mohou i majitelé zařízení se systémem Windows Mobile 6.

- - - -

Každý uživatel má k dispozici 200 MB prostor pro svá data, počítalo se také s placenou verzí, která by nabídla prostor větší, ale vzhledem k aktuální hospodářské recesi se Microsoft k tomuto kroku nakonec neodhodlal. A jakých že funkcí se v My Phone v budoucnu setkáme? Počítá se s napojením na Facebook či Flickr, synchronizaci poznámek a záložek a také funkci Remote lock wipe, přes kterou bude možné vzdáleně vymazat důležitá data ve vašem zařízení (kontakty, zprávy, e-maily, kalendář…). To se hodí zejména v případě, že vám někdo zařízení odcizí.

- - -

Ve webové verzi služby My Phone se později objeví editor témat pro systém Windows Mobile 6.5. Každý si tedy bude moci vytvořit vlastní skin, který následně půjde sesynchronizovat se zařízením. V roce 2010 má Microsoft v plánu vydat My Phone klienta pro Symbian a JAVU. Díky tomu si budou moci uživatelé snadno přenášet kontakty a další data mezi různými platformami.

- -  -

Mobilní MarketPlace
Spuštění mobilního Marketplace pro Windows Mobile se pomalu začíná přibližovat. Aplikace v něm budou moci nakupovat nejen majitelé Windows Mobile 6.5 (zde bude aplikace MarketPlace opět integrovaná přímo v systému), ale i uživatelé Windows Mobile 6.0 a 6.1. Vývojáři mohou své aplikace do databáze přidávat už od 27. července, jak to ale bude s podporou v České republice?

- -

Bohužel pro nás zpočátku budou platit některá omezení. MarketPlace bude v ČR dostupný v angličtině a čeští uživatelé si zatím nebudou moci žádné aplikace kupovat, protože platební systém zde ještě nebude připravený, freeware tituly stahovat půjde. Stejné podmínky budou platit i pro vývojáře, kteří budou moci na MarketPlace z ČR nahrávat pouze volně šiřitelné programy. Situace by se měla zlepšit v roce 2010, kdy by z MarketPlace měly jít nakupovat programy i pro uživatele z ČR. Příliš nerozumím tomu, proč by byl hned od začátku problém akceptovat české platební karty, ale zde asi opět narážíme na to, že jsme zkrátka mála země.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku