Domů » Články » Oficiálně z Microsoftu: Informace o Windows Mobile 6.5 a službách My Phone a Marketplace

Oficiálně z Microsoftu: Informace o Windows Mobile 6.5 a službách My Phone a Marketplace

Oficiálně z Microsoftu: Informace o Windows Mobile 6.5 a službách My Phone a MarketplaceBlížící se uvedení operačního systému Windows Mobile 6.5 na trh bylo dobrým důvodem pro návštěvu české pobočky Microsoftu, kde jsem si finální verzi systému vyzkoušel a následně se dozvěděl nové informace o dalších službách jako je My Phone nebo MarketPlace. V posledních dnech se na internetu začaly objevovat další sestavení (buildy) systému Windows Mobile 6.5, o kterých jsme informovali například zde Mě samozřejmě zajímalo, jakým dalším směrem se bude vývoj systému ubírat a kterých dalších inovací se dočkáme.

Finální verze systému Windows Mobile 6.5 již byla dokončena před několika měsíci a v současné době ji mají k dispozici výrobci, kteří systém optimalizují pro svá zařízení a případně připravují aktualizace pro komunikátory, které jsou aktuálně na trhu. Co se týká zařízení s logem HTC, tak zde se oficiálního upgrade na Windows Mobile 6.5 dočkáme pouze pro modely Touch Diamond2 a Touch Pro2. Samsung bezplatný upgrade nabídne například pro model Omnia II a OmniaPro. V Microsoftu jsem si sice finální verzi systému (build 21232) vyzkoušel na starším HTC Touch Pro, nicméně toto zařízení bylo určeno pouze pro interní testování a jeho hardware není pro novou verzi systému certifikovaný. V průběhu měsíce září bychom se tedy měli dočkat prvních zařízení s tímto systémem na trhu.

- - -

Windows Mobile 6.5 běží stejně jako verze 6.1 na jádru Windows CE 5.2. Novinkám, které byly do verze 6.5 integrovány, jsme na SmartManii věnovali několik článků, ale ve stručnosti si je můžeme zrekapitulovat. Největších změn doznal především vzhled systému, obrazovka Dnes, nabídka Start a další dialogové nabídky. Namísto klasické obrazovky Dnes vás po spuštění zařízení přivítá nabídka s několika panely, ve kterých se můžete pomocí tahů prstem pohybovat. Panely zajišťují přístup k nejčastěji používaným funkcím v telefonu, ale pokud vám z nějakého důvodu nebudou vyhovovat, můžete je v nastavení vypnout a vrátit se ke klasice.

- - - -

Nabídka Start nyní ikony zobrazuje ve formě posuvného pásu, kde jsou jednotlivé položky uspořádány do třech sloupců. Stejným způsobem je řešena také nabídka nastavení. Nejčastěji používané programy si můžete přemístit do horní části nabídky. V celém operačním systému funguje kinetické skrolování, se kterým můžete obsah na displeji posouvat snadným tahem pomocí prstu. Díky tomu můžete velmi snadno listovat třeba v telefonním seznamu, textových zprávách nebo zmíněných programech. V záložkách dialogových oken (typicky nabídka nastavení) se můžete velmi snadno přepínat pomocí horizontálních tahů prstem po displeji. Téměř ve všech nabídkách systému tento styl ovládání oceníte, ale najdou se i místa, kde trochu narazíte. Příkladem budiž File Manager (správce programů), ve kterém více složek/souborů prostě neoznačíte, protože systém tuto akci bude vyhodnocovat jak tah a následně posune obraz (možné to je pouze tehdy, pokud se počet složek vejde na displej a nezobrazí se skrolovací lišta), tomuto problému jsem se věnoval už dříve ve fóru, ale vypadá to, že ani ve finální verzi se odstranění nedočkáme.

- - - -

Zcela nová je také obrazovka při uzamčeném zařízení, která kromě hodin zobrazuje náhled na události v kalendáři a posuvník, pomocí kterého telefon odemknete. Stejný systém se používá také při příchozím hovoru, kdy tahem vybraného tlačítka hovor přijmete nebo odmítnete. Zajímavostí uzamčené obrazovky je možnost rychlého zobrazení historie hovorů (při zmeškaném volání), nové textové zprávy nebo e-mailu. Pokud vám například někdo pošle zprávu, objeví se na uzamčené obrazovce nová ikonka, a pokud s ní posunete směrem doprava nebo doleva (odemčení), systém vás ihned přepne do náhledu zprávy.

- - - -

V systému je rovněž dostupný nový Internet Explorer Mobile 6, který obsahuje vykreslovací jádro IE 6 z PC. Zobrazování stránek je svižné a ovládací prvky prohlížeče byly upraveny pro snadnou obsluhu bez nutnosti vytahování stylusu. Stále zde chybí možnost otevřít si několik webových stránek najednou, přibyla ale podpora Flashe (do verze 8 = Flash Lite 2.1) a k dispozici je také velká lišta pro pohodlné přibližování obsahu.

Pár dalších střípků a zajímavostí
Operační systém Windows Mobile 6.5 bude obsahovat integrovaný .NET Compact Framework 3.5 (verze 3.7 zatím ještě nebyla dokončena a odladěna tak, aby ji Microsoft mohl distribuovat přímo se systémem). U Pocket PC verze systému (pro zařízení s dotykovým displejem) nebude existovat nativní česká lokalizace a opět se tedy počeštění bude muset řešit přes externí aplikace, v tomto směru jsme zkrátka pro Microsoft příliš malý trh; snad se dočkáme alespoň ve Windows Mobile 7. Oproti tomu Windows Mobile 6.5 pro smartphone telefony budou, stejně jako verze 6.1, nativní českou lokalizaci obsahovat. Proč to u jedné verze jde a u druhé ne je mi záhadou.

- - -

Další vylepšení systému v podobě Windows Mobile 6.5.1 (informovali jsme zde) je podle slov Microsoftu nesmysl a jedná se o podvrh. Žádné další verze se už před příchodem Windows Mobile 7 nedočkáme. V posledních dnech se objevilo velké množství neoficiálních verzí ROM, ve kterých bylo prezentováno nové uspořádání ovládacích prvků. Těžko určit, kdo za tím stojí, ale Microsoft rozhodně ne a jde tedy spíše o práci šikovné uživatelské komunity. Taktéž multidotekového ovládání se u Windows Mobile 6.5 nedočkáme, tato funkce bude oficiálně podporována až u Windows Mobile 7.

-  - - -

Potěšilo mě, že Microsoft do budoucna počítá s ovládáním pomocí stylusu a zpětnou kompatibilitou se staršími aplikacemi. S trochou nadsázky se dá tedy říci, že aplikace napsané pro stařičké Windows Mobile 2002 by mělo být možné spustit i na Windows Mobile 7. Jakékoliv další informace o Windows Mobile 7 zatím Microsoft tají, bylo mi ale potvrzeno, že screenshoty, na kterých měla být vidět podoba nové verze systému, nemají s Windows Mobile 7 naprosto nic společného (maximálně tak tlačítko s logem Windows) a ani v české pobočce Microsoftu zatím přesně nevědí, jak bude tento systém vypadat, na jeho dokončení ale bude potřeba ještě minimálně jeden rok.


My Phone a další chystané novinky

Se službou My Phone (testovali jsme zde), která slouží k online synchronizaci dat, má Microsoft do budoucna velké plány. V současné době se My Phone nachází ve fázi veřejné betaverze, kterou si můžete sami vyzkoušet. Aplikace používá pro synchronizaci dat Live účet a veškerá data jsou velmi dobře šifrována, proto se nemusíte bát, že se k nim jen tak někdo dostane. Aplikace My Phone bude standardní součástí systému Windows Mobile 6.5, používat ji ale mohou i majitelé zařízení se systémem Windows Mobile 6.

- - - -

Každý uživatel má k dispozici 200 MB prostor pro svá data, počítalo se také s placenou verzí, která by nabídla prostor větší, ale vzhledem k aktuální hospodářské recesi se Microsoft k tomuto kroku nakonec neodhodlal. A jakých že funkcí se v My Phone v budoucnu setkáme? Počítá se s napojením na Facebook či Flickr, synchronizaci poznámek a záložek a také funkci Remote lock wipe, přes kterou bude možné vzdáleně vymazat důležitá data ve vašem zařízení (kontakty, zprávy, e-maily, kalendář…). To se hodí zejména v případě, že vám někdo zařízení odcizí.

- - -

Ve webové verzi služby My Phone se později objeví editor témat pro systém Windows Mobile 6.5. Každý si tedy bude moci vytvořit vlastní skin, který následně půjde sesynchronizovat se zařízením. V roce 2010 má Microsoft v plánu vydat My Phone klienta pro Symbian a JAVU. Díky tomu si budou moci uživatelé snadno přenášet kontakty a další data mezi různými platformami.

- -  -

Mobilní MarketPlace
Spuštění mobilního Marketplace pro Windows Mobile se pomalu začíná přibližovat. Aplikace v něm budou moci nakupovat nejen majitelé Windows Mobile 6.5 (zde bude aplikace MarketPlace opět integrovaná přímo v systému), ale i uživatelé Windows Mobile 6.0 a 6.1. Vývojáři mohou své aplikace do databáze přidávat už od 27. července, jak to ale bude s podporou v České republice?

- -

Bohužel pro nás zpočátku budou platit některá omezení. MarketPlace bude v ČR dostupný v angličtině a čeští uživatelé si zatím nebudou moci žádné aplikace kupovat, protože platební systém zde ještě nebude připravený, freeware tituly stahovat půjde. Stejné podmínky budou platit i pro vývojáře, kteří budou moci na MarketPlace z ČR nahrávat pouze volně šiřitelné programy. Situace by se měla zlepšit v roce 2010, kdy by z MarketPlace měly jít nakupovat programy i pro uživatele z ČR. Příliš nerozumím tomu, proč by byl hned od začátku problém akceptovat české platební karty, ale zde asi opět narážíme na to, že jsme zkrátka mála země.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

16 komentářů

 1. Pozitivní informace o Windows Mobile 6.5 mě těší. Snad tedy nezaspí HTC a nové ROM budou již v září.
  To popření 6.5.1 je docela chytré. Teď to vypadá, že Microsoft vůbec nepotřebujeme neboť si komunita s klidem vyrábí novou verzi Windows Mobile. Obzvláště divné to je, když jiní pracovníci Microsoftu novou verzi (mezi 6.5 a 7) přímo potvrdili.

 2. MS se snaží otestovat co nejvíce prvků Sedmiček již v 6.5
  Docela je chápů. Kdyby vydali WM 7 podělané a zákazníky neodskoušené, tak by to taky mohl být naprostý konec WM na PDA. Jde jim o hodně…

 3. nejak jsem se v tom ztratil .. kdyz ofiko prehraji muj TD2 cz verzi na WM 6,5 tak prijdu o cestine ze? a co TF3D? jestli to ma nejaky smysl upgradovat

 4. TouchFLO 3D bude i ve Windows Mobile 6.5, navíc s největší pravděpodobností novější verze. S češtinou nevím jak to bude – to záleží na licenčních podmínkách SunnySoftu.

 5. takze to max bude v ang … s tim ze si pak treba od sunnysoftu koupim cestinu pokud bude

 6. Pokud i u 7 počítají se stylusem, tak je snad naděje, že to nebude úplně zabité…

 7. carnero: Příprava další verze (6.5.1) mi opravdu byla vyvrácena se slovy, že pokud by Microsoft ještě nějakou další verzi chystal, pak by se alespoň označovala jako 6.6, 6.7… ale nic takového prý není v plánu a WM6.5 budou poslední verzí před WM7. Je docela možné, že na těch nových buildech Microsoft testuje nějaké funkce, které se pak objeví ve WM7, ale stejně tak je možné, že za tím stojí uživatelská komunita.
  YAMATO: Ano, prý se i u Windows Mobile 7 počítá se stylusem. Bylo mi řečeno, že s tímto Microsoft vždy bude počítat (do dalších verzí), což je samozřejmě výborná zpráva.

 8. Hledal jsem tu spis informaci o nove verzi Android 2.0 ale na celem webu ani zminka … lidi probudte se trochu …

 9. ge0rge: Až bude finální verze 2.0 FW Androidu dostupná, rád ji otestuji a napíši podrobný článek.

 10. Graficky design zakladnich komponent (tlacitka, check boxy, karty atd.) ve stylu Windows 3.x jsou v dnesni dobe opravdu smesne… Nechapu proc neudelali ten samy re-design, jako tomu bylo pri prechodu z Windows 98 na Windows XP… MS zjevne moc nedba na nejakou grafickou uroven Windows Mobile… obrazovku Today s mega fonty, co vypada, jako by navrhovala nejaka sekretarka ve Wordu ani uz komentovat nebudu…

 11. Jo jo, redaktoři tohoto webu by se měli konečně probudit. Proč píšete faktické články o WM přímo od zdroje, když můžete psát domněnky a dohady o zatím nedostupné verzi Androidu??
  No nic, i takoví jsou mezi námi. Teď vážně – jsem taky rád že MS pořád ještě počítá se stylusem. Teď ještě aby výrobci nezapomněli na rezistivní displeje a šachty pro stylus přímo v těle přístroje.

 12. “Nejčastěji používané programy si můžete přemístit do horní části nabídky” – pokud je tím myšleno přidržet prst na ikoně a stisknout “Move to Top”, tak ROMky od “šikovné uživatatelské komunity” jsou v tom případě lepší a příjemnější, než je tomu u oficiální verze WM6.5. Alespoň já jsem si stáhnul do svého HTC Touch HD ROMku z XDA a od buildu 23017 stačí jen přidržet prst na ikoně a libovolně kdekoliv přetáhnout. Můžete si tak během několika málo minut “roztřídit” všechny ikony dle používanosti či oblíbenosti. Jinak zatím maximální spokojenost – výrazně rychlejší, stabilnější, soft či hard reset už ani nepamatuji a zatím jsem neshledal žádné vady na kráse..
  Jinak se mi NELÍBÍ postoj HTC, že upgrade na WM6.5 jde pouze u zmiňovaných novinek. Kdybych šel oficiální cestou, tak bych jim to svoje HDčko omlátil o hlavy – protože tohle je telefon, do kterého nový op.systém patří jako ryba do vody!!!

 13. Tom_82: Je tam zmíněné, že ostatní zařízení nejsou pro WinMo 6.5 certifikovaná. Je docela podstatná otázka zda HTC certifikaci nenechalo dělat, nebo Microsoft těmto zařízení certifikaci nedal. Navíc se stále spekuluje o tom, že pro HD upgrade bude :D

 14. Tom_82: To co popisuješ je vlastnost těch neoficiálních ROMek, ve finálních WM6.5 je opravdu jen možnost „move to top“.

 15. Jiří Hrma: No však ano, já vím – taky proto jsem psal, že ROMky od šikovné uživatelské komunity jsou alespoň zatím v tomhle směru lepší a příjemnější.. Kdo ví, co se ještě ukáže později a jaká bude „sedmička“..

 16. WM6.5 je povedený systém

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).