- T-Mobile otevřel novou část datového centra DC7 v pražské Hostivaři za 800 milionů korun
- Rozšíření přineslo čtyři nové sály o ploše 1400 m² pro cloudové služby
- Centrum běží na zelenou energii a využívá pokročilé technologie chlazení
Operátor T-Mobile otevřel v pražské Hostivaři novou část moderního křídla DC7, pravděpodobně největšího datového centra na území České republiky. Jde o nejvýznamnější inovaci od slavnostního otevření DC7 v roce 2018. Díky expanzi bude moci T-Mobile provozovat cloudové služby pro dalších několik desítek zákazníků.
DC7: největší datové centrum v Česku
Na místě bývalé skládky dopravního podniku vyrostl v roce 2018 komplex DC7, největší datové centrum v Česku. Provozuje ho operátor T-Mobile a za 6 let své existence nasbíralo šedesátku klientů. Ti využívají kapacitu a výkon datového centra pro provoz svých cloudových služeb.
Povětšinou jde o technologické firmy, bankovní společnosti (Raiffeisenbank, Česká spořitelna a další), případně i státní sektor, běží zde například ověření identity BankID; pro tyto účely DC7 podléhá evropské regulaci NIS2. Větší poptávka po cloudových službách však přiměla T-Mobile rozšířit jeho masivní datové centrum o čtyři nové sály s plochou 1400 m².
Zákazníci mohou v novém křídle využít řadu pokročilých služeb a řešení v oblasti infrastrukturních a cloudových služeb, včetně pronájmu celých sálů, vyhrazených zabezpečených částí sálu, racků či IT infrastruktury. Nabídka zahrnuje také profesionální služby konfigurace, správy a dohledu 24/7 včetně doplňkových služeb, jako je hosting, montáž, konektivita a vzdálená technická podpora.
Zelená energie a obří agregát
T-Mobile uvádí, že celé datové centrum běží na zelené energii. Tu firma nejčastěji kupuje z větrných elektráren umístěných v Rumunsku – dle svých slov v Česku nenašla partnera, který by byl ochotný vytvořit dostatek energie za udaných podmínek.
Na střeše celého pražského komplexu jsou umístěny také solární panely. Chlazení je pro změnu řešeno principem nepřímého freecoolingu – DC7 sbírá dešťovou vodu, kterou očišťuje od bakterií a následně ji vpouští do oběhu, díky čemuž dochází k ochlazování všech serverů. Vytápění místností pro zaměstnance pak zajišťuje dnes již celkem oblíbená rekuperace.
Pro zajištění bezpečnosti je DC7 koncipováno jako Faradayova klec – běžná mobilní síť zde není dostupná, konektivitu zajišťuje T-Mobile pomocí privátní 5G sítě ve všech vnitřních prostorách. K šíření signálu využívá speciální routery a rozšiřovače signálu umístěné na každých 200–400 metrech tam, kde je to potřeba.
Do areálu je vstup veřejnosti zakázán, pokud se tam ale dostanete, mobilní síť žádného jiného operátora vám tam fungovat nebude. Pokud jste klientem T-Mobilu, měli byste se připojit bez problémů.
Zástupci operátora oficiálně uvádí, že přístavba nového křídla přišla na 800 milionů korun. Celková investice do stavby celého DC7 se tak vyšplhala na 1,7 miliardy korun.