Domů » Bleskovky » Ochutnávka z budoucnosti: Huawei chystá smartphone s foťákem pod displejem

Ochutnávka z budoucnosti: Huawei chystá smartphone s foťákem pod displejem

Vlajkové smartphony Huawei z posledních let jsou mají velké displeje, které však narušuje výřez pro selfie kamerku. Jiní výrobci tento neduh řeší vysouvacím modulem, k tomu se však v Huawei odhodlali pouze u levnějšího smartphonu P Smart Z; patrně nechtějí připravovat své vlajkové modely o voděodolnost. Čínská firma nicméně po zcela bezrámečkovém vlajkovém telefonu touží, a proto vymýšlí jiné řešením, kterým by mohla být poddisplejová selfie kamera.

huawei selfie 1

Všechno pod displejem

Huawei si na začátku loňského roku podalo u WIPO (Světový úřad duševního vlastnictví) patentovou přihlášku nazvanou „Mobilní terminál a jeho zobrazovací metoda“, přičemž součástí patentu je podrobný popis a náčrty poloprůhledné horní části displeje. Pod ní by měly být schované veškeré potřebné senzory, čelní fotoaparát, a dokonce i LED blesk.

huawei selfie 2

Za normálních okolností by se tato část displeje chovala zcela standardně, zobrazovala by potřebné informace, které jsou běžnou součástí stavového řádku. V případě potřeby by bylo ale možné tuto část učinit zcela průhlednou, zejména při používání selfie kamerky. Míru průhlednosti by mělo jít nastavit manuálně.

huawei selfie 3

Podle patentu by technologie měla fungovat na LCD i OLED obrazovkách a nemělo by jí vadit ani zakřivení. O čtečce otisků prstů Huawei v patentu nehovoří, avšak dá se předpokládat, že bude rovněž integrovaná do displeje.

Zatím bohužel nemáme nic jiného než patentovou přihlášku, zatím je tak těžké odhadovat, zda má Huawei nějaký funkční prototyp nebo je celé řešení pouze namalované na papíře. O poddisplejové kameře přemýšlí i Samsung, řešení v jeho případě by mohlo přijít v horizontu jednoho až dvou let.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

  1. „Ochutnávka z budoucnosti: Huawei chystá smartphone s foťákem pod displejem“ Xiaomi Mi Mix?

  2. no a to by už měl 16:9 displej velký smysl a hlavně velikost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).