Domů » Bleskovky » Obří skandál Facebooku: osobní data čtvrt miliardy uživatelů unikla na internet

Obří skandál Facebooku: osobní data čtvrt miliardy uživatelů unikla na internet

Facebook a další internetoví obři čas od času řeší různé výpadky a drobnější problémy. V tomto týdnu například Googlu někdo omylem překopl optický kabel a jeho služby tak nebyly nějaký čas dostupné. To je ale nic oproti tomu, co v těchto dnech řeší Facebook. Společnost Comparitech a Bob Diachenko tvrdí, že objevili databáze 267 milionů uživatelů uživatelů Facebooku.

Mark Zuckerberg bude řešit další problém s únikem dat. V historii Facebooku je to jeden z největších svého druhu.

Databáze byla údajně volně přístupná na internetu a nebyl k ní potřeba žádný přístupový kód ani heslo. Obsahovala Facebook ID uživatelů, telefonní čísla a jejich pravé jména. Za touto databází zřejmě stojí hackeři z Vietnamu a podle slov Diachenko byla dostupná volně přes dva týdny. Než byla databáze stažena z oběhu, bylo možné ji dokonce stáhnout.

Letos v září čelil Facebook problémům s únikem dat 419 milionů uživatelů a s nynější situací se v mnohém shoduje. Tehdy zástupci modré sociální sítě oznamovali, že bezpečí uživatelů nebylo ohroženo. Jenže další únik dat takových rozměrů moc důvěry nepřidá. Je dost možné, že telefonní čísla a informace uživatelích budou použity k phishingu a k rozesílání spamů.

facebook data hacks
Data v poslední době unikají Facebooku poměrně často. Snad se to změní a data všech budou více chráněna

Společnost Comparitech doporučuje těm, co Facebook používají, nastavit správně bezpečnost svého profilu. Například změnit všechnu aktivitu na „viditelné pouze pro přátele“, zablokovat možnosti vytváření linků na profil a obecně ho chránit od zbylého světa. V dnešní době je ochrana dat důležitější než kdy dříve a je děsivé vědět, kolik milionů uživatelů právě přišlo o své údaje. Snad se proti takovým únikům dat bude v budoucnu dát lépe chránit.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
marastudna 50
Uživatel
marastudna 50

Pokud je to pravda,nechal bych Všechny za toto zodpovědné pozavírat!!!

htcjirka
Uživatel
htcjirka

A to ma „facebook“ porad v planu se poustet do vlastniho OS. 😀

lokomot1
Uživatel
lokomot1

Sice mě taková zpráva minula, ale než OS od Facebook, Inc., to bych si radši nainstaloval 10 trojanů do Windowsu, vyšlo by to na stejno

Reneta
Anonym
Reneta

Facebook je zlo!

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Je to informace z 20.12. 2019, nadpis Facebook chysta vlastni operacni system. Praci na novem OS ma vest pry zkuseny pes a veteran z Microsoftu Mark Lucovsky.

Karle
Uživatel
Karle

Pan Lucovsky dělal na Windows NT, které se vydávaly od 1993 do 1996. Teď už musí být opravdu veterán.

Tedy
Anonym
Tedy

Facebook má jeden Prus.. za druhým to je pořád něco, nejlepší řešení by byl zákaz a zuckenberga zavřít

Wxyz
Anonym
Wxyz

Operacni system od FB je z jejich strany logicky krok, ale pro uzivatele to je pohroma.

Cleric
Uživatel
Cleric

Než-li OS od FB, to si radši do PC nainstaluji Linux.

\\\\
Anonym
\\\\

Az se bude kvalitou a pouzitelnosti cokoliv priblizovat Linuxu, dej vedet :-)

skacelp
Anonym
skacelp

To víte, on ten Cukrberk má řádné nároky! Po kolikáté se to už v nedávné minulosti stalo? Vždy to bylo jako náhodou, ale já si myslím, že to bylo zcela cílené a pragmatické. 100% obrana je naprosto jednoduchá, žádný facebook prostě nemít. Steve Wozniak to nejen snadno pochopil, ale i provedl!