Domů » Bleskovky » Facebook neuhlídal data 419 milionů uživatelů. Dostat se k nim mohl kdokoliv

Facebook neuhlídal data 419 milionů uživatelů. Dostat se k nim mohl kdokoliv

Na internetu se objevil nechráněný server se stovkami milionů uživatelských účtů z Facebooku. Celkově se na serveru nacházelo 419 milionů uživatelských záznamů. 133 milionů patřilo uživatelům ze Spojených států, 18 milionů uživatelům z Velké Británie či 50 milionů lidem z Vietnamu. Server přitom nechránilo žádné heslo, k záznamům se tak mohl dostat prakticky kdokoliv.

facebook data hacks

Záznamy obsahovaly unikátní uživatelská ID (přes která lze dohledat uživatelská jména), společně s telefonními čísly přidruženými k daným účtům. V některých záznamech se dále vyskytovaly informace o uživatelských jménech, pohlaví či místu pobytu.

Facebook nesmazal datový soubor včas

Zastoupení Facebooku ve vyjádření pro server TechCrunch uvedlo, že se jednalo o starý datový soubor, k němuž se někdo dostal dříve, než společnost stihla odstranit veřejný přístup. „Datový soubor jsme odstranili a nic nenasvědčuje tomu, že došlo k ohrožení účtů,“ uvedl mluvčí Facebooku.

Nepřehlédněte – NASA vyšetřuje astronautku kvůli bankovnímu podvodu

Reportérům ze serveru TechCrunch se nicméně podařilo ověřit pravost uniklých dat porovnáním dostupných záznamů se skutečnými uživateli Facebooku. Původ nechráněného serveru však zůstává nejasný. Když redaktoři kontaktovali webhostingovou společnost, server byl vzápětí stažen. Na nechráněný server jako první upozornil výzkumník Sanyam Jain, kterému se přes něj podařilo nalézt telefonní čísla několika veřejně známých osobností.

Přestože Facebook tvrdí, že neexistuje žádný náznak ohrožení uživatelských účtů, samotná existence volně přístupného datového souboru vzbuzuje otázky ohledně bezpečnosti dat na internetu.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

21 komentářů

 1. Tobě musí dobře hrabat v hlavě 😁🤣

  • Aspon ta ironie mu jde. Takze je to takovy lepsi xzeit nez ten „originalni“ zakomplexovany fanaticky komunisticky xenofob:)

  • To zrovna, je to dětský humor. Něco jako dětský iOS.

  • Synek jak se slusi a patri!

  • Zrovna tohle o dětském systému, resp. systému pro děti jsem tvrdil i já, takze zase nic. A na Lukáše71 ten dětský system sedí krásně.

  • Vsak at detsky je. Svuj ucel splni stejne jako Android. Kdyz budes premyslet s hlavou v p*deli, tak tady budes sedet jeste za deset let a psat porad dokola jedno a to same. Stejne tak kdyz se neumis na cokoliv divat nezaujate.

   Kdyz se podivas na jakekoliv podobne diskuze na zahranicnich serverech….. zadne takove tam nenajdes.

  • Ne, nesplní. Zatim teda ne a možná ani nikdy nesplní.

  • Hlavu z p*dele ven a podivej se na to pohledem masy, ktere iOS staci, vyhovuje a udelaji na tom vse co potrebuji. To je cele. Proto nekteri ani nevi co za typ iPhone maji. Nevi to ani majitele Samsungu, Huawei a dalsich znacek. Proste je to nezajima, funguje to a tot vse.

   Pusobis na me jako kdybys nikdy nikde nebyl a mas zkusenosti jen „kolem komina“. To je na rok 2019 silena predstava.

  • Já jsem snad někde psal, že to někomu nestačí?
   Ne, takže hlavu vyndej ty.
   A dokonce jsem se i setkal s tím, že neudělají to, co potřebují. To tam nejde zkopírovat? Atp. Takže opravdu, sám za sebe vím co chci, co potřebuji ať to zvládne. No a k těm co nevědí co mají za typ Iphonu, samozřejmě existují takoví i co nevědí, co mají za typ mobilu obecně…. většinou lidi, co tomu moc nerozumí, ale rozumí prodavači, co jim to prodal. Neboj se, zkušenosti s iphonem a iOS mám a sám chápu, že někdo tento OS preferuje.

  • Hele, zase nekdy za rok sem prijdu a vsadim se, ze tady budes porad dokola psat ty stejne veci, kterym rozumis jen povrchove na temer stejne urovni jako jsou ti, kteri nevi co za model telefonu maji.

  • Jo povrchově, ach tak. A to je teda například co, pane chytrej?

  • Těžko. Za chvíli přebírá 1.místo Huawei Mate 30 pro. (nejspíš).

  • bez google sluzeb to bude pekne tezitko, ale je to cinan, takze budes hykat a kvicet blahem. clanek po predstaveni bude obsahovat 5+ tvych komentaru, recenze 20+ komentaru a nekonecne kviceni a hykani a budeme dale cist o teleobjektivu, androidu a electroworldu :-D Maly svet maleho cloveka :-D

  • Zvláštní je, že vždycky tady začneš hykani a kviceni ty. Samozřejmě, bez Google služeb to bude dost blbé. Mám na mysli HW stránku. Teleobjektiv ano, zapomněl jsi ještě na ultrawide.

  • Těžko poznat kdo je originál a kdo vtipný alias. Oba jste stejně k smíchu.

  • Ha: hlavně že tvůj příspěvek byl naprosto geniální. 😁🤣👍

 2. Oukej, diky za pokec. Tohle at si vychutna nekdo jiny.

  • Jj, pouč ho taky 😁. Mi tady bude někdo neco říkat a přitom jsou tady troubove, co si myslí, že jsou vtipní, když použijí něčí nick a ještě k tomu výrok, který trošku pozmění.

 3. xzeit (neregistrovaný)

  – Super vtip

 4. Koukám že tady všichni píšete k tématu článku…no vím proč sem už prakticky nepřispívám, stejně tak už delší dobu nemám nic s FB a barvoslepým Z společného.

 5. Nalijme si čistého vína, ten Cukrberk zase prodal data 419 milionů uživatelů!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).