Domů » Bleskovky » Facebook neuhlídal data 419 milionů uživatelů. Dostat se k nim mohl kdokoliv

Facebook neuhlídal data 419 milionů uživatelů. Dostat se k nim mohl kdokoliv

Na internetu se objevil nechráněný server se stovkami milionů uživatelských účtů z Facebooku. Celkově se na serveru nacházelo 419 milionů uživatelských záznamů. 133 milionů patřilo uživatelům ze Spojených států, 18 milionů uživatelům z Velké Británie či 50 milionů lidem z Vietnamu. Server přitom nechránilo žádné heslo, k záznamům se tak mohl dostat prakticky kdokoliv.

facebook data hacks

Záznamy obsahovaly unikátní uživatelská ID (přes která lze dohledat uživatelská jména), společně s telefonními čísly přidruženými k daným účtům. V některých záznamech se dále vyskytovaly informace o uživatelských jménech, pohlaví či místu pobytu.

Facebook nesmazal datový soubor včas

Zastoupení Facebooku ve vyjádření pro server TechCrunch uvedlo, že se jednalo o starý datový soubor, k němuž se někdo dostal dříve, než společnost stihla odstranit veřejný přístup. „Datový soubor jsme odstranili a nic nenasvědčuje tomu, že došlo k ohrožení účtů,“ uvedl mluvčí Facebooku.

Nepřehlédněte – NASA vyšetřuje astronautku kvůli bankovnímu podvodu

Reportérům ze serveru TechCrunch se nicméně podařilo ověřit pravost uniklých dat porovnáním dostupných záznamů se skutečnými uživateli Facebooku. Původ nechráněného serveru však zůstává nejasný. Když redaktoři kontaktovali webhostingovou společnost, server byl vzápětí stažen. Na nechráněný server jako první upozornil výzkumník Sanyam Jain, kterému se přes něj podařilo nalézt telefonní čísla několika veřejně známých osobností.

Přestože Facebook tvrdí, že neexistuje žádný náznak ohrožení uživatelských účtů, samotná existence volně přístupného datového souboru vzbuzuje otázky ohledně bezpečnosti dat na internetu.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

21 komentářů

  1. Koukám že tady všichni píšete k tématu článku…no vím proč sem už prakticky nepřispívám, stejně tak už delší dobu nemám nic s FB a barvoslepým Z společného.

  2. skacelp (neregistrovaný)

    Nalijme si čistého vína, ten Cukrberk zase prodal data 419 milionů uživatelů!

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *