Domů » Bleskovky » O2 začalo testovat frekvenci 3,7 GHz, komerční provoz se plánuje již příští rok

O2 začalo testovat frekvenci 3,7 GHz, komerční provoz se plánuje již příští rok

Operátor O2 v letošní aukci kmitočtů vydražil za 203 milionů korun blok 40 MHz v pásmu 3,7 GHz. Nyní tuto technologii začíná jako první z tuzemských poskytovatelů testovat v reálném provozu. Důvodem pro urychlené spuštění testování je extrémní růst objemu přenesených mobilních dat, který podle údajů O2 meziročně dosáhl 94%. Na tomto nárůstu se podílí kromě klasických mobilních přístrojů i domácí přístupové body připojující se k mobilní síti.

Nabyté spektrum by chtělo O2 využít pro budování zcela nových služeb, ale údajně přispěje i ke zlepšení stávajících služeb pro zákazníky.

Anténa vysílající na frekvenci 3,7 GHz umístěná na budově v pražském Chodově

Rozvoj sítí páté generace přinese výrazné zrychlení internetu v mobilu a technologie WTTx by pak měla tento „rychlostní upgrade“ poskytnout i domácnostem připojeným skrze službu Internet Air.

O2 zároveň připravuje nasazení technologie 2,6 GHz TDD Masive MIMO. Ta přináší větší kapacitu na stávajících frekvencích, což umožňuje efektivnější využití současných přídělů v lokalitách s vysokou hustotou provozu, což jsou typicky velká města. Nasazení bude probíhat postupně a nejprve by se mělo dostat právě na nejvytíženější místa.

5G se blíží: Qualcomm úspěšně otestoval interoperabilní řešení, Apple se domlouvá s Intelem

Obě zmiňované technologie jsou již nyní testovány v běžném prostředí a plné komerční nasazení přijde v roce 2018. Technickou stránku věci zajišťuje pro operátora společnost CETIN.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).