Operátor O2 v letošní aukci kmitočtů vydražil za 203 milionů korun blok 40 MHz v pásmu 3,7 GHz. Nyní tuto technologii začíná jako první z tuzemských poskytovatelů testovat v reálném provozu. Důvodem pro urychlené spuštění testování je extrémní růst objemu přenesených mobilních dat, který podle údajů O2 meziročně dosáhl 94%. Na tomto nárůstu se podílí kromě klasických mobilních přístrojů i domácí přístupové body připojující se k mobilní síti.
Nabyté spektrum by chtělo O2 využít pro budování zcela nových služeb, ale údajně přispěje i ke zlepšení stávajících služeb pro zákazníky.
Rozvoj sítí páté generace přinese výrazné zrychlení internetu v mobilu a technologie WTTx by pak měla tento „rychlostní upgrade“ poskytnout i domácnostem připojeným skrze službu Internet Air.
O2 zároveň připravuje nasazení technologie 2,6 GHz TDD Masive MIMO. Ta přináší větší kapacitu na stávajících frekvencích, což umožňuje efektivnější využití současných přídělů v lokalitách s vysokou hustotou provozu, což jsou typicky velká města. Nasazení bude probíhat postupně a nejprve by se mělo dostat právě na nejvytíženější místa.
Nepřehlédněte
5G se blíží: Qualcomm úspěšně otestoval interoperabilní řešení, Apple se domlouvá s Intelem
Obě zmiňované technologie jsou již nyní testovány v běžném prostředí a plné komerční nasazení přijde v roce 2018. Technickou stránku věci zajišťuje pro operátora společnost CETIN.