Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Bleskovky » O iPhony není zájem. Apple zaplatil Samsungu miliardy za neodebrané displeje

O iPhony není zájem. Apple zaplatil Samsungu miliardy za neodebrané displeje

Apple podle všeho zaplatil asi 950 milionů dolarů (22,2 mld Kč) Samsungu. A to v podstatě za nic. Platba totiž má být kompenzací za neodebrání smluveného množství OLED panelů pro své výrobky.

Informace nebyla potvrzena ani jednou stranou, analytici tak však soudí z nedávno zveřejněných finančních výsledků Samsungu. Ty ukazují, že jihokorejská firma získala v rámci své divize displejů jednorázovou vysokou platbu.

Za vším hledej koronavirus

Důvodem pro neodebrání domluveného počtu displejů je zřejmě koronavirus. Apple totiž počátkem pandemie zavřel všechny své kamenné obchody, a ačkoliv jich většinu postupem času otevřel, lokální výskyty ohnisek stále vedou k jejich opakovanému uzavírání. K tomu je navíc třeba přičíst ekonomickou nejistotu mající za následek menší ochotu zákazníků utrácet za zbytné zboží, jímž chytré telefony jsou.

penize dolary money

Jak moc koronavirus zasáhl Apple, ukáží až výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku. Firma odmítá poskytnout odhad, lze nicméně očekávat propad. Apple tak zřejmě zdaleka nesplní odhadovaný počet prodaných iPhonů pro letošní rok, s čímž logicky souvisí i nižší počet odebraných displejů.

Tip: Samsung vydělává na iPhone X víc než u vlastních zařízení

Ačkoliv se kompenzace Samsungu může jevit jako výjimečná, není to poprvé, co se takto Apple se svým konkurentem musel vyrovnat. V červnu loňského roku Apple zaplatil Samsungu 683 milionů dolarů (16 mld Kč) za nedostatečný počet odebraných displejů. Tehdy byly důvodem špatné prodeje v Číně během svátků koncem roku 2018. Apple tehdy reagoval snížením cen, trade-in nabídkami a možností splátek, což prodeje nastartovalo. Současná situace ale může být závažnější.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments